E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Narty
 Aktualności
   Bezpieczeństwo, porady
Kamery na wyciągach
Giełda sprzętu
 WYCIĄGI NARCIARSKIE
   Białka Tatrzańska
   Bukowina Tatrzańska
   Czerwienne
   Gliczarów Dolny
   Gliczarów Górny
   Kościelisko
   Murzasichle
   Poronin
   Zakopane
   Ząb
   Małe Ciche
 SZKOŁY NARCIARSKIE
   Białka Tatrzańska
   Bukowina Tatrzańska
   Czerwienne
   Gliczarów Dolny
   Gliczarów Górny
   Kościelisko
   Murzasichle
   Zakopane
 WYPOŻYCZALNIE SPRZĘTU
   Białka Tatrzańska
   Bukowina Tatrzańska
   Czerwienne
   Gliczarów Dolny
   Gliczarów Górny
   Kościelisko
   Murzasichle
   Zakopane
   Ząb
 NARTY
   Ciekawostki
    Historia
      Zawody
      Legendy nart
      Teksty archiwalne
      Narty na świecie
      SN PTT 1907 Z-ne
   Wielka Krokiew
   Sprzęt i technika
 SNOWBOARD
   Historia
   Jak powstaje deska
   Snowboard miękki
   Snowboard twardy
   Snowboard dla dzieci
   Snowboard dla kobiet
    Technika jazdy
    Triki
   Jak zostać instruktorem
   Boarder cross
   Galeria
 SKI-ALPINIZM
   Skitury
   Freeride
   Jak zacząć?
   Sprzęt
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

SN PTT 1907 Z-ne
Józek Nózka Hanusin z Polon
100 lat SN PTT 1907 Zakopane

Józef Zubek należał do SN PTT 1907 "od zawsze" - jako zawodnik, działacz narciarski i świetny trener, a także jako najważniejszy kronikarz w dziejach klubu.
Józef Zubek był najwybitniejszym historykiem w dziejach SN PTT. Zebrał ogromne zbiory dotyczące historii polskich nart. (Fot. archiwum SN PTT)

Urodził się 4 marca 1914 r. w Kościelisku i pochodził z podhalańskiej rodziny Zubków, w której silne były tradycje narciarskie (przypomnijmy, że jeden z Zubków, Stanisław był producentem świetnych nart i zawodnikiem SN PTT - przyp. aut.). Narciarstwo uprawiał w barwach SN PTT i startował, jak podaje H. Paryski, przede wszystkim w biegach, ale także w skokach narciarskich, biegach patrolowych i w zjeździe. W sumie wystartował w ok. 150 różnych zawodach, a najważniejszymi były: Zimowe Igrzyska 1936 r. w Ga-Pa oraz Mistrzostwa Świata FIS 1939 r. (w biegach), rozegrane w Zakopanem. Tam odniósł życiowy sukces sportowy, zajmując 11. miejsce w biegu na 50 km (był najlepszy z Polaków), rozegranym w rejonie Pasma Gubałowskiego.

Przed wojną brał też udział w wytyczaniu i przeprowadzaniu w terenie nartostrad z Kasprowego Wierchu, pracował też przy pomiarach do map fotogrametrycznych Tatr Bielskich i Wysokich. Był także dobrym taternikiem, przewodnikiem tatrzańskim, członkiem Klubu Wysokogórskiego.

W czasie II wojny światowej przeszedł z Ludwikiem Chmiel-Stanowskim jako pierwszy trasę Zakopane-Budapeszt-Zakopane z pocztą kurierską, potem przedostał się do Francji, gdzie walczył w wojsku polskim. Po klęsce francuskiej był internowany w Szwajcarii - udało mu się tam uprawiać taternictwo i narciarstwo, m.in. w 1946 r. wszedł z Janem Marusarzem na Mont Blanc.

Po powrocie do Zakopanego nadal startował w zawodach, był też znanym instruktorem narciarskim, a następnie trenerem biegów w SN PTT i KS Kolejarz. Ułożył ciekawy program treningu wysokogórskiego, który był realizowany i doprowadził w tamtym okresie do dobrych wyników grupę polskich biegaczy.

W 1960 r. pojechał jako trener kadry biegaczy na swoje drugie w życiu Zimowe Igrzyska Olimpijskie do Squaw Valley w Stanach Zjednoczonych, gdzie polski zespół w sztafecie zajął 6. punktowane miejsce. Pobiegli w nim dwaj jego wychowankowie z SN PTT: Andrzej Mateja i Józef Rysula. Podczas pobytu w Kalifornii udał się z Andrzejem Mateją na trudną wyprawę narciarską w górach Sierra Nevada.

Warto dodać, że był także wielkim miłośnikiem i znawcą gwary podhalańskiej. Pozostały po nim bogate materiały na temat gwary, które podpisywał "Józek Nózka Hanusin z Polon" oraz wspomnienia z tułaczki wojennej. Gromadził też materiały dotyczące historii polskiego narciarstwa; niewielka ich część znajduje się w archiwum SN PTT, a większa - pod opieką rodziny w domu przy ul. Oswalda Balzera w Zakopanem. Są to przede wszystkim wyniki i biografie sportowe zawodników, materiały z FIS, które zbierał przez wiele lat, dokładne wyniki mistrzostw Polski w konkurencjach klasycznych, alpejskich i wiele innych materiałów źródłowych. Ten zbiór ma bardzo dużą wartość dla historii polskiego narciarstwa biegowego i klasycznego.

Wspominał: - Właściwa praca dla SN PTT, w charakterze zawodowym, zaczęła się dla mnie po wojnie. Będąc zawodnikiem - seniorem, jednocześnie ukończyłem kurs instruktorów, potem trenerów narciarstwa i po przejściu SN PTT pod opiekę "Kolejarza" budowaliśmy biegi od podstaw. W rezultacie wieloletniej wytężonej pracy szkoleniowej Sekcja dysponowała 10 biegaczami I klasy pod koniec lat 60. Likwidacja tej grupy do połowy odbyła się drogą ewolucji, nie stać nas było na sprzęt, wydatki kadrowe i ekwipunek przy jednoczesnym wzroście kadry łyżwiarzy i saneczkarzy. Nie zdołaliśmy też zorganizować ośrodka szkoleniowego na wzór innych pionów i nie mamy go do dzisiaj.

Marzył mu się wielki sukces biegaczy narciarskich i doczekał się medali Jana Staszla i Józefa Łuszczka.

Józef Zubek był postacią bardzo lubianą i szanowaną w różnych zakopiańskich środowiskach, nie tylko narciarskich. W 1969 r. nadano mu tytuł Zasłużonego Mistrza Sportu, a w 1980 r. członkostwo honorowe klubu SN PTT Zakopane.

Ten wielki przyjaciel polskiego narciarstwa i świetny znawca jego historii zmarł 6 listopada 1988 r. w Zakopanem.

WOJCIECH SZATKOWSKI


«« Powrót do listy
 Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    5718





Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024