E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Narty
 Aktualności
   Bezpieczeństwo, porady
Kamery na wyciągach
Giełda sprzętu
 WYCIĄGI NARCIARSKIE
   Białka Tatrzańska
   Bukowina Tatrzańska
   Czerwienne
   Gliczarów Dolny
   Gliczarów Górny
   Kościelisko
   Murzasichle
   Poronin
   Zakopane
   Ząb
   Małe Ciche
 SZKOŁY NARCIARSKIE
   Białka Tatrzańska
   Bukowina Tatrzańska
   Czerwienne
   Gliczarów Dolny
   Gliczarów Górny
   Kościelisko
   Murzasichle
   Zakopane
 WYPOŻYCZALNIE SPRZĘTU
   Białka Tatrzańska
   Bukowina Tatrzańska
   Czerwienne
   Gliczarów Dolny
   Gliczarów Górny
   Kościelisko
   Murzasichle
   Zakopane
   Ząb
 NARTY
   Ciekawostki
    Historia
      Zawody
      Legendy nart
      Teksty archiwalne
      Narty na świecie
      SN PTT 1907 Z-ne
   Wielka Krokiew
   Sprzęt i technika
 SNOWBOARD
   Historia
   Jak powstaje deska
   Snowboard miękki
   Snowboard twardy
   Snowboard dla dzieci
   Snowboard dla kobiet
    Technika jazdy
    Triki
   Jak zostać instruktorem
   Boarder cross
   Galeria
 SKI-ALPINIZM
   Skitury
   Freeride
   Jak zacząć?
   Sprzęt
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

SN PTT 1907 Z-ne
Waleczna góralka z Kościeliska
100 lat SN PTT 1907 Zakopane

"Bukowa", czyli Maria Kowalska, z domu Gąsienica-Bukowa, była świetną biegaczką narciarską i uczestniczką zimowych igrzysk 1956. Startowała też na mistrzostwach świata FIS w konkurencjach klasycznych w Lahti (1958). Słynęła z tego, że była niezwykle waleczną zawodniczką.
Kadra polskich biegaczek z trenerami. Maria Kowalska - czwarta od prawej. Ze zbiorów autora

Urodzona 2 stycznia 1936 r. w Kościelisku, córka Jana i Marii z d. Nędza, swoją karierę związała z klubem SN PTT, do którego ściągnął ją trener biegaczy Józef Zubek. Okazała się dużym talentem w biegach narciarskich ze względu na ogromny temperament i waleczność. Sześć razy stanęła na najwyższym stopniu podium mistrzostw Polski. Zwyciężała także w biegach narciarskich podczas zakopiańskich Memoriałów Bronisława Czecha i Heleny Marusarzówny, a wówczas na te wielkie wiosenne zawody do Zakopanego przyjeżdżały świetne zawodniczki z czołówki światowej. Kilkakrotnie wygrywała też w biegach na 10 km i sztafecie w wielkich zawodach FIS w Grindelwaldzie w Szwajcarii. W 1956 r. na zimowych igrzyskach w Cortina d'Ampezzo była 16. w biegu na 10 km (najlepsza z Polek) i przyczyniła się do tego, że polska sztafeta kobiet zdobyła wówczas 5. miejsce.

Zdarzyły się w jej karierze także momenty przykre. Na zawodach FIS w Garmisch-Partenkirchen (1957) pobiegła jak zwykle na swojej ulubionej pierwszej zmianie, minęła utytułowane rywalki, m.in. Szwedkę Norberg. Na strefę zmian przyprowadziła polski zespół na pierwszym miejscu. Cóż to była za sensacja, a i radość w polskiej ekipie. Niestety, dalej bieg nie ułożył się po myśli polskich biegaczek. Koleżanka Bukowej, Biegunówna, złamała obie narty na stromym zjeździe. Stojąca obok trasy Bukowa, która była już po biegu, odpięła szybko swoje deski i bez wahania oddała je koleżance. Ta po szybkiej zmianie nart pomknęła do mety. Polki zajęły wówczas 2. miejsce, ale trener RFN widział całą tę sytuację i zgłosił protest. Regulamin FIS mówił jasno, że wolno było zmieniać tylko jedną nartę, zatem protest uwzględniono.

W 1957 r. wyszła za mąż za zawodnika Wisły-Gwardii, mistrza Polski w skokach narciarskich i kombinacji norweskiej, Aleksandra Kowalskiego. Mają dwoje dzieci; razem z synem Zbigniewem mieszkają w Kościelisku, na Budzówce. Po zakończeniu kariery sportowej w 1960 r. Maria Kowalska została trenerką dziewcząt w klubie WKS Zakopane. Nadal angażuje się w sprawy związane ze sportem w rodzinnym Kościelisku. Kibicuje też mieszkającej na Budzówce biathlonistce Paulinie Bobak i wszystkim zawodnikom z Kościeliska. Czasami sama rusza na nartach biegowych, ale nie ma się co dziwić - gdy się ma góralskie geny, tyle energii i charakter jak pani Maria, to przygoda z nartami biegowymi nie kończy się przecież nigdy.

WOJCIECH SZATKOWSKI

Najważniejsze sukcesy sportowe

Pięciokrotna mistrzyni Polski - na 5 km (1957-1958) i 10 km (1953-1955); sześciokrotna wicemistrzyni kraju - na 10 km (1958) i w sztafecie 3x5 km (1953-1955, 1957-1958); uczestniczka MŚ: 1958 Lahti: 21 m. (10 km), 4 m. (3x5 km); triumfatorka zawodów w Grindelwald (10 km - 1955, 1957; 3x5 km - 1955, 1957); trzykrotna zwyciężczyni Memoriału B. Czecha i H. Marusarzówny (1956-1958, 3x5 km); dwukrotna mistrzyni NRD: na 10 km (1954) i 3x5 km (1954). Mistrzyni sportu, odznaczona m.in. brązowym Medalem "Za Wybitne Osiągnięcia Sportowe".


«« Powrót do listy
 Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    5205





Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024