E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Narty
 Aktualności
   Bezpieczeństwo, porady
Kamery na wyciągach
Giełda sprzętu
 WYCIĄGI NARCIARSKIE
   Białka Tatrzańska
   Bukowina Tatrzańska
   Czerwienne
   Gliczarów Dolny
   Gliczarów Górny
   Kościelisko
   Murzasichle
   Poronin
   Zakopane
   Ząb
   Małe Ciche
 SZKOŁY NARCIARSKIE
   Białka Tatrzańska
   Bukowina Tatrzańska
   Czerwienne
   Gliczarów Dolny
   Gliczarów Górny
   Kościelisko
   Murzasichle
   Zakopane
 WYPOŻYCZALNIE SPRZĘTU
   Białka Tatrzańska
   Bukowina Tatrzańska
   Czerwienne
   Gliczarów Dolny
   Gliczarów Górny
   Kościelisko
   Murzasichle
   Zakopane
   Ząb
 NARTY
   Ciekawostki
    Historia
      Zawody
      Legendy nart
      Teksty archiwalne
      Narty na świecie
      SN PTT 1907 Z-ne
   Wielka Krokiew
   Sprzęt i technika
 SNOWBOARD
   Historia
   Jak powstaje deska
   Snowboard miękki
   Snowboard twardy
   Snowboard dla dzieci
   Snowboard dla kobiet
    Technika jazdy
    Triki
   Jak zostać instruktorem
   Boarder cross
   Galeria
 SKI-ALPINIZM
   Skitury
   Freeride
   Jak zacząć?
   Sprzęt
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

SN PTT 1907 Z-ne
Andrzej Mateja i 6. sztafeta świata...
100 lat SN PTT 1907 Zakopane

W latach 50. klub SN PTT wychował grupę świetnych biegaczy narciarskich. Jednym z nich był Andrzej Mateja - cieśla, ratownik górski, olimpijczyk z Cortina d'Ampezzo (1956) i ze Squaw Valley (1960). Do tej grupy należeli między innymi: Józef Rysula i Ryszard Furtak.
Andrzej Mateja - olimpijczyk 1956, 60, uczestnik sztafet olimpijskich (6. w Squaw Valley), ratownik GOPR i TOPR, fot. ze zbiorów Bogdana Tuszyńskiego

Andrzej Mateja - urodzony 26 sierpnia 1935 w Kościelisku, syn Jana i Marii z d. Stękała, absolwent zasadniczej szkoły zawodowej (cieśla), ratownik górski, narciarz-biegacz (w czasie kariery sportowej mierzył 175 cm, ważył 73 kg) należał do czołówki krajowej w biegach narciarskich. Był zawodnikiem klubów zakopiańskich: "Kolejarza" (1952-1956), WKS (1957-1958) i SNPTT (1959-1964), podopiecznym trenera klubowego i kadry polskich biegaczy Józefa Zubka. Wspomina: - Kończyłem już właściwie uczęszczanie do szkoły podstawowe, kiedy SN PTT zaczęła działać w Kościelisku. Brałem czynny udział w zawodach lokalnych dla dzieci, kiedy opiekę nad tą akcją pełnili Stanisław Karpiel z Kiri, Ludwik Kotarba z Józefem Zubkiem z ramienia klubu. Jeździliśmy na nartach (chyba poniemieckich) razem z Sobczakami, Szczepaniakami, Bukowymi, Sulejami, Karpielami startując w Kościelisku, Witowie i pod koniec zimy, gdzieś w Dolinie Miętusiej w biegach, skokach i zjazdach.

Takie były początki narciarstwa. Zostało to przerwane trudnymi warunkami materialnymi i Mateja wyjechał na kilka lat do Warszawy, biorąc udział w odbudowaniu stolicy. Do Zakopanego powrócił w wieku 18 lat. Zapisał się do "Kolejarza" (taką wtedy nazwę nosiło SN PTT - przyp. autora) i wznowił treningi. Na wyniki nie trzeba było długo czekać - zdobył tytuł wicemistrza Polski juniorów. Od tej pory prowadził systematyczny trening pod opieką wybitnych szkoleniowców: Józefa Zubka i Tadeusza Kaczmarczyka. Ci fachowcy świetnie przygotowali kadrę wprowadzając elementy treningu wysokogórskiego. - Pewnego rodzaju dopingiem dla mnie była chęć poznania świata i ambicja utrzymania się w czołówce - wspomina. Wreszcie marzenia się spełniły i Mateja został członkiem grupy przygotowującej się do olimpijskich startów, w kwalifikacjach olimpijskich wypadł dobrze i znalazł się w grupie olimpijskiej.

Po raz pierwszy Andrzej Mateja startował na zimowych igrzyskach w 1956 we włoskim Cortina d'Ampezzo. - Miałem wtedy niespełna 21 lat - wspomina. Zdobył następujące wyniki: w biegu na 15 km zajął 22 m. na 62 start. z czasem 53.42,0 (zw. Norweg H. Brenden - 49.39,0); w sztafecie 4x10 km Polacy zdobyli 9. miejsce na 14 start. z czasem 2: 25.55,0 (zw. ZSRR - 2: 15.30.0). Partnerami Matei w drużynie byli: Józef Gąsienica-Sobczak, Tadeusz Kwapień i Józef Rubiś. Polska sztafeta mogła uplasować się znacznie wyżej, ale brakło szczęścia: biegnący na "wystrzał", będący w znakomitej formie Józef Rubiś złamał na jednym ze zjazdów nartę. W 1958 r. startował z kolegami na MŚ w fińskim Lahti.

- Tu nie poszło nam tak dobrze jak w Cortinie - mówi - bowiem regulamin dopuszczał po 6 zawodników z każdego państwa. Dopiero w Lahti zrozumiałem, na czym polega masowość w sporcie, tylu narciarzy wzdłuż trasy nie było mi danym już nigdy oglądać, chociaż startowałem w Finlandii, Szwecji, Norwegii kilkanaście razy.

Po raz drugi przypiął orzełka na ZIO w 1960 w Squaw Valley, Wyniki: 15 km - 43 m. na 54 start. z czasem 58.09,1 (zw. Norweg H. Brusveen - 51.55,5); bieg na 30 km - 23 m. na 48 start. z czasem 2: 01.54,7 (zw. S. Jernberg, Szwecja - 1: 51.03,9); sztafeta 4x10 km - 6. miejsce na 11 startujących (najlepsze w historii polskiego narciarstwa), z czasem 2: 26.30,8 (zw. Finlandia - 2: 18.45,6). Partnerami Matei w sztafecie byli: J. Gut Misiaga, J. Rysula i K. Zelek Właśnie Mateja i Rysula przyczynili się do tego, że polska sztafeta olimpijska 4 razy 10 km odniosła największy sukces w historii polskich biegów narciarskich mężczyzn, zajmując w Squaw Valley 6. miejsce, a niekwestionowanym bohaterem tego biegu w polskiej ekipie był Rysula, 5-krotny mistrz Polski w sztafecie 4x10 km (1958, 1960-1961, 1963-1964) i 3-krotny wicemistrz kraju: na 15 km (1956), 50 km (1964) i 4x10 km (1962). Zdobywca prestiżowego Pucharu Kurikkali (1959-1960 - w sztafecie 4x10 km). Działacz sportowy. Mieszka w Kościelisku (ratownik GOPR i TOPR). - Do pracy w Grupie Tatrzańskiej GOPR przeszedłem bezpośrednio po zakończeniu kariery narciarskiej. Porównania tamtych lat z dzisiejszymi, kiedy to z trudem kupowaliśmy drogie "Jaervinki", kiedy tylko śniliśmy o nowych smarach "Rode" i podobnych, wypadają na korzyść obecnych młodych biegaczy, ale czy tylko warunki są potrzebne do uzyskania dobrych wyników?

WOJCIECH SZATKOWSKI


«« Powrót do listy
 Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    5460





Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024