E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Narty
 Aktualności
   Bezpieczeństwo, porady
Kamery na wyciągach
Giełda sprzętu
 WYCIĄGI NARCIARSKIE
   Białka Tatrzańska
   Bukowina Tatrzańska
   Czerwienne
   Gliczarów Dolny
   Gliczarów Górny
   Kościelisko
   Murzasichle
   Poronin
   Zakopane
   Ząb
   Małe Ciche
 SZKOŁY NARCIARSKIE
   Białka Tatrzańska
   Bukowina Tatrzańska
   Czerwienne
   Gliczarów Dolny
   Gliczarów Górny
   Kościelisko
   Murzasichle
   Zakopane
 WYPOŻYCZALNIE SPRZĘTU
   Białka Tatrzańska
   Bukowina Tatrzańska
   Czerwienne
   Gliczarów Dolny
   Gliczarów Górny
   Kościelisko
   Murzasichle
   Zakopane
   Ząb
 NARTY
   Ciekawostki
    Historia
      Zawody
      Legendy nart
      Teksty archiwalne
      Narty na świecie
      SN PTT 1907 Z-ne
   Wielka Krokiew
   Sprzęt i technika
 SNOWBOARD
   Historia
   Jak powstaje deska
   Snowboard miękki
   Snowboard twardy
   Snowboard dla dzieci
   Snowboard dla kobiet
    Technika jazdy
    Triki
   Jak zostać instruktorem
   Boarder cross
   Galeria
 SKI-ALPINIZM
   Skitury
   Freeride
   Jak zacząć?
   Sprzęt
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

SN PTT 1907 Z-ne
Trzy goździki za zwycięstwo
100 lat SN PTT 1907 Zakopane

Józef Krzeptowski Daniel - wielokrotny mistrz Polski w kombinacji norweskiej i biegach, trzykrotny olimpijczyk, zawodnik SN PTT i Centralnego Wojskowego Klubu Sportowego.
Olimpijczycy - (od lewej) Aleksander Kowalski, Franciszek Gąsienica Groń, Józef Krzeptowski Daniel i Jan Raszka (ZIO 1956) (Fot. ze zbiorów autora)

Początki swojej kariery sportowej związał z klubem SN PTT - najpotężniejszym klubem sportowym w Zakopanem w tym okresie. Wraz z takimi zapaleńcami jak bracia Stanisław i Jan Kulowie marzył o skoku na Krokwi. W tajemnicy przed innymi, razem z Kulami, oddał w wieku 13-14 lat pierwszy skok na tym obiekcie.

- Mąż pochodził ze znanej góralskiej rodziny - matka, Aniela, z domu Gąsienica Daniel, była córką przewodnika tatrzańskiego Jana Gąsienicy Daniela - opowiada żona Anna Krzeptowska Daniel o korzeniach rodziny męża. - Jego ojciec Bolesław był wójtem na Kujawach, posiadał wzorcowe gospodarstwo, był też wielkim społecznikiem. Prowadził także w Inowrocławiu karczmę. Właśnie tam, w Inowrocławiu, przyszedł na świat 29 lipca 1921 r. Józef Krzeptowski-Daniel. Jeden z protoplastów rodziny miał na imię Daniel, co z czasem z przydomka zmieniono na nazwisko.

Jedna z pierwszych wzmianek o startach Józefa Krzeptowskiego Daniela, jaką można znaleźć w źródłach SN PTT, pochodzi z 1937 r. Wtedy to w schronisku na Hali Pysznej w Tatrach Zachodnich odbywał się jubileusz 30-lecia klubu SN PTT, w ramach którego zorganizowano bieg zjazdowy dla seniorów, juniorów i pań z Pyszniańskiej Przełęczy. Wśród juniorów młodziutki 16-letni zawodnik zajął trzecie miejsce, za swoimi przyjaciółmi Stanisławem i Janem Kulami. W tym samym roku Krzeptowski wygrał bieg juniorów w Iwoniczu.

Każdy z narciarzy tamtego okresu miał swój pseudonim. Krzeptowskiego Daniela koledzy nazywali "nieboscyk"... - Kiedyś w czasie skoków na Krokwi mój mąż miał tak ciężki upadek, że długo się nie podnosił. Kulowie powiedzieli wtedy: - Józek to już chyba nieboscyk. I tak już zostało do końca kariery - wspomina Anna Krzeptowska Daniel.

W latach 1936-39 Krzeptowski kilkakrotnie był najlepszym spośród polskich juniorów. Wojna przerwała karierę na długie sześć zim. Po jej zakończeniu od razu zaczął startować w zawodach narciarskich we Francji: w styczniu 1946 r. był drugi w konkursie skoków w Megeve, trzeci na skoczni Le Bossons w Chamonix, w marcu zwyciężył w skokach narciarskich w Contamins i w szwajcarskim Zermatt. W 1947 r. wziął udział w Międzynarodowym Tygodniu Narciarstwa w Chamonix. Brakowało wówczas środków, dewiz, sprzętu i wyjazd polskiej ekipy wisiał do końca na włosku. Dwa dni czekano na pieniądze z Warszawy i gdy już wydawało się, że Polaków nie będzie w St. Moritz, zjawił się goniec z Warszawy i narciarze pojechali koleją do Chamonix. Jechali tam trzy dni. W czasie tych zawodów Krzeptowski Daniel odnotował bardzo udany start w kombinacji norweskiej i zajął 5. miejsce. Ponadto był 9. w biegu na 18 km, w skokach 23. oraz 5. w skokach do kombinacji.

Narciarstwo na prawie 12 lat stało się główną jego pasją. Nie dawało wówczas pieniędzy ani szczególnych gratyfikacji, jednak wystarczała mu satysfakcja i samorealizacja w "białym szaleństwie". Niech świadczy o tym "nagroda", jaką otrzymał za swoje pierwsze zwycięstwo po powrocie do kraju. - Gdy wrócił do Polski, w pierwszych zawodach które wygrał, otrzymał w nagrodę od swojej wielbicielki trzy goździki - wspomina Anna Krzeptowska Daniel.

Ukoronowaniem kariery były jego trzy starty olimpijskie: St. Moritz (1948), Oslo (1952) i Cortina d" Ampezzo (1956) - te dwa ostatnie w barwach CWKS. W St. Moritz Krzeptowski startował w biegach, skokach i kombinacji norweskiej. Był więc bardzo wszechstronnym zawodnikiem. Ten występ, trzeba powiedzieć, nie był zbyt udany, ale nie mógł być inny. Wojenna zawierucha, niedożywienie, wyniszczenie organizmów młodych sportowców było widoczne, co w połączeniu z kiepskim sprzętem pokazało, że polskich działaczy czeka długa praca nad tym, by wydźwignąć polskie narciarstwo z zapaści.

Po zakończeniu kariery był trenerem polskich kombinatorów klasycznych. Za swoją pracę na rzecz sportu oraz polskich sił zbrojnych (w czasie II wojny światowej) został odznaczony, m.in. medalem Mistrza Sportu, Medalem Zwycięstwa i Wolności, Krzyżem Partyzanckim, Krzyżem Czynu Bojowego Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie i Krzyżem AK. 17 listopada 2000 r. został mianowany podporucznikiem Wojska Polskiego. Po zakończeniu kariery znalazł inną pasję - gołębiarstwo; zajął się też domem i rodziną.

Józef Krzeptowski Daniel zmarł 12 sierpnia 2002 r. i jest pochowany na Nowym Cmentarzu w Zakopanem.

Rodzina planuje, by w domu syna przy Drodze do Daniela powstała ekspozycja pokazująca sportowe osiągnięcia Józefa Krzeptowskiego Daniela, olimpijczyka z Małego Żywczańskiego, zawodnika SN PTT i CWKS.

WOJCIECH SZATKOWSKI


«« Powrót do listy
 Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    5197





Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024