E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Narty
 Aktualności
   Bezpieczeństwo, porady
Kamery na wyciągach
Giełda sprzętu
 WYCIĄGI NARCIARSKIE
   Białka Tatrzańska
   Bukowina Tatrzańska
   Czerwienne
   Gliczarów Dolny
   Gliczarów Górny
   Kościelisko
   Murzasichle
   Poronin
   Zakopane
   Ząb
   Małe Ciche
 SZKOŁY NARCIARSKIE
   Białka Tatrzańska
   Bukowina Tatrzańska
   Czerwienne
   Gliczarów Dolny
   Gliczarów Górny
   Kościelisko
   Murzasichle
   Zakopane
 WYPOŻYCZALNIE SPRZĘTU
   Białka Tatrzańska
   Bukowina Tatrzańska
   Czerwienne
   Gliczarów Dolny
   Gliczarów Górny
   Kościelisko
   Murzasichle
   Zakopane
   Ząb
 NARTY
   Ciekawostki
    Historia
      Zawody
      Legendy nart
      Teksty archiwalne
      Narty na świecie
      SN PTT 1907 Z-ne
   Wielka Krokiew
   Sprzęt i technika
 SNOWBOARD
   Historia
   Jak powstaje deska
   Snowboard miękki
   Snowboard twardy
   Snowboard dla dzieci
   Snowboard dla kobiet
    Technika jazdy
    Triki
   Jak zostać instruktorem
   Boarder cross
   Galeria
 SKI-ALPINIZM
   Skitury
   Freeride
   Jak zacząć?
   Sprzęt
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

Aktualności
Skoczek i profesor
 dodano: 23 Października 2007    (źródło: Dziennik Polski - www.dziennik.krakow.pl - 2007/10/23)
Andrzej Łatkowski (z lewej) z Władysławem Gąsienicą-Rojem (Fot. z archiwum Władysława Gąsienicy-Roja)

Zmarł Andrzej Łatkowski.

Na początku października w wieku 73 lat zmarł Andrzej Łatkowski, narciarz, skoczek, zawodnik AZS Zakopane i profesor zwyczajny w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.


Urodził się w 1934 r. w Stanisławowie. Po zakończeniu II wojny światowej znalazł się w Zakopanem, gdzie zaczął uprawiać narciarstwo w barwach AZS Zakopane. Najpierw trenował konkurencje zjazdowe, a potem specjalizował się już tylko w skokach narciarskich. Należał do kadry narodowej polskich skoczków. Startował wiele razy w kraju i za granicą, m.in. w akademickich mistrzostwach świata: w 1953 - Semmering (Austria), 1956 - Zakopane (zajął 8. miejsce w skokach) i 1957 - Oberammergau (Niemcy, 5. miejsce w skokach). Startował także w Czechosłowacji, Jugosławii, w zakopiańskich memoriałach Bronisława Czecha i Heleny Marusarzówny, Pucharach Beskidów i innych zawodach, osiągając wiele sukcesów. W barwach AZS-u zdobył tytuł drużynowego mistrza Polski w skokach w 1953 r. i 4. miejsce w drużynie w 1958 r. Uprawiał skoki narciarskie do 1962 r.

- Andrzej długo utrzymywał się w kadrze, mimo że studiował i nie mógł z tego powodu trenować na Krokwi, tyle co inni - wspomina swojego kolegę z AZS Władysław Gąsienica-Roj. - Często przyjeżdżał na zawody do Zakopanego prosto z uczelni, bez żadnego treningu i przygotowania. Imponował nam tym, bo mimo tych niedogodności był dobrym zawodnikiem. Często lokował się w pierwszej dziesiątce najlepszych skoczków krajowych tamtego okresu. A przecież wtedy w konkursach startowało nawet do 150 zawodników, więc nie było łatwo o wysoką lokatę. Po 1962 r. porzucił skoki i związał się z Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie, gdzie został po studiach jako pracownik naukowy. Choć mieszkał na stałe w Krakowie, to żywo interesował się kolejnymi jubileuszami klubu AZS Zakopane i był ich gościem. Jeszcze pół roku temu oferował mi pomoc w organizacji jubileuszu 60-lecia AZS Zakopane, które przypada na rok 2009.

Swoje początki przygody z nartami Łatkowski zawarł w książce wydanej na 50-lecie AZS Zakopane w opowiadaniu "Buty". Opisywał m.in. swoje perypetie z uzyskaniem odpowiednich narciarskich butów! Dostał je wtedy od Stefana Dziedzica, także zawodnika AZS Zakopane.

W Akademii Górniczo-Hutniczej uzyskał tytuł profesora zwyczajnego Wydziału Metali Nieżelaznych, był też kierownikiem Katedry Stopów Metali Nieżelaznych. Był wybitnym specjalistą z zakresu metaloznawstwa i obróbki cieplnej metali nieżelaznych, wreszcie wieloletnim konsultantem krajowym i zagranicznym w przemyśle stopów aluminium oraz wychowawcą kadry naukowej i inżynierskiej. - Andrzej był wierny nartom, Zakopanemu, swojemu klubowi AZS Zakopane i jednej uczelni - AGH - podkreślił Władysław Gąsienica-Roj.

Taki wizerunek Andrzeja Łatkowskiego pozostanie w naszej pamięci. Został pochowany na cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

WOJCIECH SZATKOWSKI











«« Powrót do listy wiadomości


 Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    2099





Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024