E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Narty
 Aktualności
   Bezpieczeństwo, porady
Kamery na wyciągach
Giełda sprzętu
 WYCIĄGI NARCIARSKIE
   Białka Tatrzańska
   Bukowina Tatrzańska
   Czerwienne
   Gliczarów Dolny
   Gliczarów Górny
   Kościelisko
   Murzasichle
   Poronin
   Zakopane
   Ząb
   Małe Ciche
 SZKOŁY NARCIARSKIE
   Białka Tatrzańska
   Bukowina Tatrzańska
   Czerwienne
   Gliczarów Dolny
   Gliczarów Górny
   Kościelisko
   Murzasichle
   Zakopane
 WYPOŻYCZALNIE SPRZĘTU
   Białka Tatrzańska
   Bukowina Tatrzańska
   Czerwienne
   Gliczarów Dolny
   Gliczarów Górny
   Kościelisko
   Murzasichle
   Zakopane
   Ząb
 NARTY
   Ciekawostki
    Historia
      Zawody
      Legendy nart
      Teksty archiwalne
      Narty na świecie
      SN PTT 1907 Z-ne
   Wielka Krokiew
   Sprzęt i technika
 SNOWBOARD
   Historia
   Jak powstaje deska
   Snowboard miękki
   Snowboard twardy
   Snowboard dla dzieci
   Snowboard dla kobiet
    Technika jazdy
    Triki
   Jak zostać instruktorem
   Boarder cross
   Galeria
 SKI-ALPINIZM
   Skitury
   Freeride
   Jak zacząć?
   Sprzęt
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

SN PTT 1907 Z-ne
Dobre lata dwudzieste
100 lat SN PTT 1907 Zakopane

Jednym z najlepszych okresów w dziejach klubu były lata 20. minionego stulecia. Klub osiągał wtedy liczne sukcesy sportowe i rozwijał się znakomicie.
Skarbnik SN PTT Józef Oppenheim z grupą zawodników, w większości reprezentantów SN PTT (Fot. archiwum SN PTT)

W latach 1920 i 1921 Franciszek Bujak zdobywał mistrzostwo Polski, w biegu pań ten zaszczytny tytuł wywalczyła Elżbieta Michalewska, a działacze podjęli inicjatywę budowy 30-metrowej skoczni w dolinie Jaworzynki. W klubie pojawiły się nowe talenty, m.in. Józef Lankosz, Andrzej Czarniak, Tadeusz Zaydel. W 1923 r. klub zmienił oficjalną nazwę na SN PTT Zakopane, czyli Sekcję Narciarską Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. Po dwóch latach użytkowania skocznia w Jaworzynce była już za mała w stosunku do potrzeb - dlatego też, z inicjatywy inż. Karola Stryjeńskiego, rozpoczęto budowę "wielkiej odskoczni" na stokach Krokwi, która została otwarta 22 marca 1925. W latach 1925-27 SN PTT zainicjowała w Zakopanem nowe imprezy narciarskie, jak np. biegi zjazdowe, mistrzostwa Zakopanego w narciarstwie, "bieg wytrwałości" na 30 km.

Wciąż modna była turystyka narciarska, jednak element sportowej rywalizacji zaczął stawać się najważniejszą siłą napędową klubu. Darczyńcami SN PTT - jak dziś powiedzielibyśmy: sponsorami - byli znani producenci nart: Stanisław Zubek, Franciszek Bujak, bracia Aleksander i Kazimierz Schiele oraz Józef Faden. Dzięki ich ofiarności i wsparciu klubowym zawodnikom i turystom nigdy nie brakowało sprzętu wysokiej jakości. Narciarze brali też udział w letnich sztafetach na trasie Zakopane - Morskie Oko - Zakopane, zwyciężając w nich po raz pierwszy w 1925 r. W latach 1923-28 zawodnicy klubu ustanowili szereg rekordów Polski w długości skoku, rekordów "odskoczni" w Jaworzynce i na Krokwi.

Wielkim asem SN PTT i polskiego narciarstwa był w tym okresie Bronisław Czech - pierwszy polski narciarz światowego formatu, zwycięzca wielu międzynarodowych zawodów, niesłychanie wszechstronny, startujący w konkurencjach klasycznych i alpejskich; oprócz tego świetny taternik, narciarz wysokogórski, pilot szybowcowy, malarz obrazów na szkle. Aż trzykrotnie startował w zimowych igrzyskach olimpijskich: w 1928, 1932 i 1936 r. Był także jednym z pierwszych w Polsce profesjonalnych instruktorów narciarstwa.

6 lutego 1927 na Krokwi pojawił się drugi nieprzeciętny talent - Stanisław Marusarz. Pierwszy skok oddał on w góralskich portkach i kożuszku (miał wtedy 13 lat). SN PTT stał się niemal rodzinnym klubem Marusarzów, a Stanisław zdobywał laury na skoczniach całej Europy. Świetne wyniki osiągali także inni zawodnicy sekcji: Zdzisław Motyka, Stanisław Motyka, Andrzej Krzeptowski, Karol i Antoni Szostakowie, Stanisław Skupień, a w klasie starszych i oldboyów: Bednarski, Schiele, Faden, Jan Słowik i in.

Działacze klubowi świetnie pracowali z młodzieżą. Ta garnęła się do SN PTT. Świadczą o tym zdjęcia, przedstawiające trenerów i działaczy wśród tłumów młodych adeptów "białego szaleństwa". Klub zapoczątkował także akcję sprowadzania na zimę do Zakopanego znanych trenerów zagranicznych, którzy doprowadzili do znacznej poprawy formy u skoczków i biegaczy.

Potwierdzeniem słów o potędze SN PTT w tym czasie niech będzie fakt, że na FIS 1929 w Zakopanem ponad 90 proc. polskiej reprezentacji stanowili zawodnicy tego klubu! Gmina Zakopane łożyła wówczas na rozwój klubu znaczne fundusze, a kolejni włodarze miasta wspierali działalność działaczy, bowiem rozumieli, że SN PTT tworzy historię sportu zimowego oraz Zakopanego.

WOJCIECH SZATKOWSKI

ŚRODA Z JUBILATEM

W tym roku przypada jubileusz 100-lecia najstarszego istniejącego klubu narciarskiego w Polsce - SN PTT 1907 Zakopane. "Dziennik Polski" objął patronat medialny nad obchodami. W środy publikujemy artykuły przybliżające historię i sylwetki działaczy oraz sportowców klubu - od czasów pionierskich po współczesne.


żródło:
Dziennik Polski - www.dziennik.krakow.pl - 2007/10/17
«« Powrót do listy
 Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    5440





Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024