E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Narty
 Aktualności
   Bezpieczeństwo, porady
Kamery na wyciągach
Giełda sprzętu
 WYCIĄGI NARCIARSKIE
   Białka Tatrzańska
   Bukowina Tatrzańska
   Czerwienne
   Gliczarów Dolny
   Gliczarów Górny
   Kościelisko
   Murzasichle
   Poronin
   Zakopane
   Ząb
   Małe Ciche
 SZKOŁY NARCIARSKIE
   Białka Tatrzańska
   Bukowina Tatrzańska
   Czerwienne
   Gliczarów Dolny
   Gliczarów Górny
   Kościelisko
   Murzasichle
   Zakopane
 WYPOŻYCZALNIE SPRZĘTU
   Białka Tatrzańska
   Bukowina Tatrzańska
   Czerwienne
   Gliczarów Dolny
   Gliczarów Górny
   Kościelisko
   Murzasichle
   Zakopane
   Ząb
 NARTY
   Ciekawostki
    Historia
      Zawody
      Legendy nart
      Teksty archiwalne
      Narty na świecie
      SN PTT 1907 Z-ne
   Wielka Krokiew
   Sprzęt i technika
 SNOWBOARD
   Historia
   Jak powstaje deska
   Snowboard miękki
   Snowboard twardy
   Snowboard dla dzieci
   Snowboard dla kobiet
    Technika jazdy
    Triki
   Jak zostać instruktorem
   Boarder cross
   Galeria
 SKI-ALPINIZM
   Skitury
   Freeride
   Jak zacząć?
   Sprzęt
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

Aktualności
Władysław Żytkowicz - Całą zimę chodził w swetrze…
Zawodnik SN PTT Zakopane…

Kolejnym z zakopiańskich zawodników, których prezentujemy w cyklu jest Władysław Żytkowicz. Uczestniczył on w Zimowych Igrzyskach w St. Moritz 1928 i w Ga-Pa 1936 i na obydwu pobiegł w patrolu wojskowym. Startował też na Mistrzostwach Świata w Zakopanem 1929. Był biegaczem, ale też niezłym skoczkiem narciarskim, a słynął w całym Zakopanem z tego…, że zawsze mu było ciepło i był, jak to się mówi, "gorącym chłopem". Przez całą zimę potrafił przechodzić tylko w swetrze narciarskim. W tekście podajemy też wiele informacji na temat ubioru dawnych zawodników, wiązań i sprzętu, aby okrasić opowieść o głównym bohaterze, skoczku z klubu SN PTT Zakopane.
strona: 1/4    1 2 3 4 

Władysław Żytkowicz był zawodnikiem klubu SN PTT. Zaczynał od startów w kategorii młodzików. W 1923 r. startował w biegu młodzików klasy "B" i zajął w nim ostatnie 6. miejsce. No tak, ale od czegoś trzeba zaczynać, więc z pewnością nie zraził się swoim niepowodzeniem i zaczął więcej trenować. Na jubileuszowych zawodach TTN w Zakopanem zwyciężył w biegu juniorów, a sukces swój powtórzył na zawodach "Sokoła" w Zakopanem. 18 stycznia 1925 r. Żytkowicz był 21. w biegu juniorów (w wieku 16-18 lat). W zawodach o Mistrzostwo Zakopanego (startował w nich w II klasie) był 4., a na skoczni w Jaworzynce zajął 12. miejsce. W klasyfikacji łącznej Mistrzostw Zakopanego zdobył 4. miejsce. W biegu rozstawnym sztafeta SN PTT Lankosz - Żytkowicz - Stanisław Motyka zajęła 1. miejsce. W 1926 r. na skokach w Jaworzynce zajął 2. miejsce w seniorach II klasy. W III zawodach o Mistrzostwo Zakopanego zwyciężył w skokach seniorów II klasy, przed Mietelskim z "Sokoła", Motyką i Lankoszem (obaj z SN PTT). Oddał skok na 20,5 metra, jeden z najdłuższych w konkursie[1]. Był też zwycięzcą konkursu skoków na Krokwi (24 stycznia 1926 r.), ponownie w kategorii seniorów II klasy (osiągnął skoki o długości 30, 28,5, 30,5 m), a więc znacznie poprawił się jeśli chodzi o długości skoków. Sądząc po wynikach był w końcówce lat 20. jednym z najlepszych seniorów w kraju. Startował też za granicą, w tym dwa razy na Zimowych Igrzyskach. Z początku kariery skakał słabiej, potem coraz lepiej (zwłaszcza w latach 1928-31). Nieźle biegał na nartach. W marcu 1926 r. był 2. w skokach na Krokwi, której sława zaczynała dopiero powstawać.

Przedstawiamy na początek wyniki tego zawodnika z Mistrzostw Polski, w których w skokach zdobył kilka medali. I tak w 1927 Władysław Żytkowicz był 5. w Mistrzostwach Polski w Zakopanem w skokach (trzeci z Polaków), w których najlepszy okazał się Franciszek Wende z HDW (Czechosłowacja), a trzeci był Józef Lankosz. W 1928 r. był czwarty, a skoki wygrał Bronisław Czech. Zajął też czwarte miejsce w kombinacji, 8. w biegu na 18 km. W 1930 r. ponownie 4. w kombinacji norweskiej i 6 w biegu na 15 km. W 1931 r. Żytkowicz zdobył srebrny medal w kombinacji norweskiej i drugi, także srebrny w biegu sztafetowym (pobiegła w składzie: Andrzej Krzeptowski II, Michał Stopka, Jan Skupień, Jan Marusarz i Władysław Żytkowicz)[2]. Rok później w sztafecie wywalczył brązowy medal (pobiegła w składzie: Stanisław Marusarz, Andrzej Marusarz, Jan Marusarz, Władysław Żytkowicz i Jan Dawidek. Był to z pewnością jeden z jego najlepszych sezonów sportowych. W późniejszych latach nie znajdujemy już informacji o jego jakiś wysokich pozycjach w zawodach o Mistrzostwo Polski.

Startował także poza granicami kraju. W 1927 r. Żytkowicz startował w konkursach skoków w Pontresinie, Klosters i Arosie w Szwajcarii (konkursy przeprowadzono na tych trzech obiektach od 14 do 24 stycznia 1927 r.). PZN wysłał na te zawody trzech zawodników: rekordzistę Krokwi Stanisława Gąsienicę-Sieczkę, Andrzeja Krzeptowskiego I i Władysława Żytkowicza. - Zawodnicy ci wzięli udział w trzech konkursach na najwybitniejszych skoczniach Engadinu i tournee przyczyniło się nie tylko do podniesienia ich klasy, ale przyczyniło się do wybitnego wzrostu zainteresowania sportem polskim i jego wynikami wśród zagranicznych sfer sportowych[3]. Na skoczni w Pontresinie nasi zawodnicy byli o krok od zwycięstwa. Sieczka zakończył skok 60-metrowy przypadkowym dotknięciem zeskoku ręką i to pozbawiło go zwycięstwa lub miejsca w czołówce. Polacy zajęli odpowiednio 8, 9 i 12. miejsce na 43. zawodników z 6. państw. Na następnym konkursie w Klosters Polacy wypadli już lepiej: 6. był Sieczka (36, 41, 44 m), 7. Krzeptowski I (28, 36, 38 m) i 8. Żytkowicz (36, 34, 36 m). Na skoczni w Arosie na 41 zawodników Polacy znowu byli w czołowej "10": 3. Sieczka (33, 35, 39 m), 5. Krzeptowski I (30, 33, 34 m), 7. Żytkowicz (26, 31 i 32 m). Tak więc szwajcarskie tournee zakończyło się dla zakopiańczyków dużym sukcesem. Polacy zaczynali się powoli liczyć na europejskich skoczniach, reprezentując na skalę europejską wysoki poziom.




[1] Wyniki konkursu skoków z III. Zawodów o Mistrzostwo Zakopanego – 16-17 stycznia 1926 r. zorganizowanych przez Oddział Narciarski zakopiańskiego Sokoła i pozostałe wyniki W. Żytkowicza za: Narciarstwo Polskie, t. 1 i t. 2., s. 21.

[2] Składy sztafet z Mistrzostw Polski za :Józef Zubek, Zestawienie narciarskich mistrzów Polski w latach 1920-1960, xero w zbiorach Autora.

[3] Narciarstwo Polskie, j. w., s. 227.


 

1 2 3 4 
strona: 1/4    1 2 3 4 
żródło:
Dziennik Polski - www.dziennik.krakow.pl - 2007/09/19
«« Powrót do listy
 Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    10507





Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024