Czarny Dunajec. W zgodzie z ekologią.
Jak korzystać z bogactwa przyrodniczego i możliwości turystycznych, jakie dają Torfowiska Orawsko-Nowotarskie, ale bez ingerencji w chroniony obszar? Z propozycją udostępniania unikatowego pod względem przyrodniczym i krajobrazowym obszaru bez szkody dla środowiska wyszło Stowarzyszenie Lokalne Salos w Czarnym Dunajcu. Zamierza ono popularyzować na obszarze torfowiska turystykę narciarską.
Narciarstwo biegowe nie wymaga budowy infrastruktury sportowej i zalicza się do sportów sprzyjających ekologii. Nie ma konieczności budowy stacji narciarskich ani zagrożenia dewastacją terenu. Jednocześnie sport ten staje się na Podhalu coraz bardziej popularny. W okolicach Nowego Targu i Obidowej ścieżki narciarskie są zimą coraz powszechniej uczęszczane przez amatorów biegów narciarstwa w bardzo różnym wieku.
W ramach projektu realizowanego przez Stowarzyszenie Lokalne SALOS-Salezjańską Organizację Sportową w Czarnym Dunajcu - wyznaczone zostały już dwie trasy narciarskie. Stowarzyszenie zakupiło także 8 kompletów nart biegowych. Będą one do dyspozycji młodzieży i dorosłych w sezonie zimowym.
Rozwijaniu narciarstwa biegowego na terenie torfowiska towarzyszyć mają zajęcia z edukacji ekologicznej, których adresatami są zarówno uczniowie, jak i osoby dorosłe. W czerwcu przeprowadzone zostały spotkania z uczniami i nauczycielami PSLO w Czarnym Dunajcu. Wykonany został również schemat strony internetowej o projekcie, a także wystawa prac dotycząca Torfowisk Orawsko-Nowotarskich. Zostanie ona zaprezentowana na parterze budynku PSLO.
Ogłoszony został także konkurs dotyczący pomysłów na wykorzystanie torfowisk - w zgodzie z zasadami ekologii i zrównoważonego rozwoju. Jego adresatami są dzieci i młodzież. Chętni mogą jeszcze zgłaszać w nim swój udział. Szczegóły konkursu na stronie www.narciarskiewidoki.cba.pl lub na plakatach w budynku Liceum Salezjańskiego. Prace można składać do ks. Karola Nadratowskiego, ul. Kmietowiecza 2, Czarny Dunajec. Termin oddawania prac mija 21 września.
Z kolei 22 września o godz. 11 w budynku Liceum Salezjańskiego, ul. Kmietowicza 2, odbędzie się spotkanie z mieszkańcami Czarnego Dunajca. - Zaprezentujemy możliwości rozwoju turystki w oparciu o narty biegowe i tereny wokół Czarnego Dunajca. Na spotkanie zapraszamy osoby zajmujące się sportem, agroturystyką i wszystkich zainteresowanych rozwojem gminy Czarny Dunajec - mówi ksiądz Karol Nadratowski, zajmujący się projektem. Jest on realizowany na zasadzie non-profit. (AGN)