E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Narty
 Aktualności
   Bezpieczeństwo, porady
Kamery na wyciągach
Giełda sprzętu
 WYCIĄGI NARCIARSKIE
   Białka Tatrzańska
   Bukowina Tatrzańska
   Czerwienne
   Gliczarów Dolny
   Gliczarów Górny
   Kościelisko
   Murzasichle
   Poronin
   Zakopane
   Ząb
   Małe Ciche
 SZKOŁY NARCIARSKIE
   Białka Tatrzańska
   Bukowina Tatrzańska
   Czerwienne
   Gliczarów Dolny
   Gliczarów Górny
   Kościelisko
   Murzasichle
   Zakopane
 WYPOŻYCZALNIE SPRZĘTU
   Białka Tatrzańska
   Bukowina Tatrzańska
   Czerwienne
   Gliczarów Dolny
   Gliczarów Górny
   Kościelisko
   Murzasichle
   Zakopane
   Ząb
 NARTY
   Ciekawostki
    Historia
      Zawody
      Legendy nart
      Teksty archiwalne
      Narty na świecie
      SN PTT 1907 Z-ne
   Wielka Krokiew
   Sprzęt i technika
 SNOWBOARD
   Historia
   Jak powstaje deska
   Snowboard miękki
   Snowboard twardy
   Snowboard dla dzieci
   Snowboard dla kobiet
    Technika jazdy
    Triki
   Jak zostać instruktorem
   Boarder cross
   Galeria
 SKI-ALPINIZM
   Skitury
   Freeride
   Jak zacząć?
   Sprzęt
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

Legendy nart
Bronisław Czech - As polskiego narciarstwa
100 lat SN PTT 1907 Zakopane

Bronisław Czech - zawodnik SN PTT Zakopane, to najwybitniejszy, obok Stanisława Marusarza, polski narciarz okresu międzywojennego; ponadto taternik, ratownik, pilot szybowcowy, żeglarz, lekkoatleta, artysta, trzykrotny olimpijczyk (1928, 1932, 1936). Jest nazywany "asem polskiego narciarstwa".
Bronisław Czech z licznymi trofeami sportowymi (Fot. ze zbiorów Haliny Zdebskiej)

Urodził się 25 lipca 1908 r. w Zakopanem. Jak podaje dr Bogdan Tuszyński, uczył się w szkole ludowej i prywatnym gimnazjum, ale ukończył tylko trzy klasy miejscowej Państwowej Szkoły Przemysłu Drzewnego (1924-1927) i odbył dwuletnie studia w warszawskim CIWF. Po zdaniu tam matury, otrzymał dyplom nauczyciela wf. i dodatkowo tytuł instruktora narciarstwa. Jednocześnie PZN w 1932 r. obdarzył go tytułem "honorowego nauczyciela narciarstwa w stopniu trenera". Pod koniec lat 30. prowadził szkołę narciarstwa alpejskiego na Kasprowym Wierchu. Kierował przygotowaniami kadry narodowej biegaczy do igrzyska olimpijskie w Garmisch-Partenkirchen (1936). Rok później został mianowany członkiem komisji wyszkoleniowej PZN (1937-1939) i powierzono mu opiekę nad kadrą narodową klasyków podczas przygotowań do mistrzostw świata FIS w Zakopanem (1939) i IO (1940). Razem ze Stefanem Radkiewiczem prowadził sklep sportowy w Zakopanem. Był również współautorem książki: "Narciarska zaprawa biegowa i skokowa. Wskazówki dla trenerów, komendantów patroli, instruktorów i uczniów" (1934).

W ciągu 15-letniej kariery sportowej (w klubach: SN PTT Zakopane - 1925-36) i AZS Kraków - 1936-39) był 24-krotnym mistrzem Polski: w biegu na 18 km (1929, 1933), na średniej skoczni (1928, 1929, 1931, 1934), w dwuboju klasycznym (1927, 1928, 1929, 1934, 1937), w biegu zjazdowym (1929, 1937), slalomie (1936, 1937), kombinacji alpejskiej (1936, 1937) i w sztafetach 5x10 km (1927-1933) i 9-krotnym uczestnikiem zawodów FIS (nieoficjalnych, a od 1937 r. oficjalnych mistrzostw świata w latach 1929, 1930, 1933-1939). Startował z powodzeniem zarówno w konkurencjach alpejskich, jak i klasycznych.

Dużo jeździł na nartach w górach, uprawiał też lekkoatletykę (biegi) i uzyskał najwyższą klasę pilotażu jako pilot szybowca, grał doskonale w tenisa stołowego. Kilkakrotnie brał udział w sztafecie Zakopane - Morskie Oko - Zakopane, kiedy to sztafeta jego klubu SNPTT zajmowała pierwsze miejsce.

Pierwszym wielkim sukcesem Bronisława Czecha było zdobycie tytułu międzynarodowego mistrza Austrii w kombinacji norweskiej w 1927 r. Bardzo bogaty w wydarzenia w jego karierze był rok 1927, kiedy to po raz pierwszy startował w mistrzostwach Europy w Cortina d'Ampezzo (6. miejsce w skokach i 12. w biegu na 18 km) i podczas wielu innych imprez pokazał się jako świetny narciarz: zarówno skoczek, jak i alpejczyk oraz biegacz.

Stał się bardzo znany i sławny. Był symbolem pewnej epoki w historii narciarstwa, który można nazwać romantycznym. Przez ponad 10 lat utrzymywał bardzo wysoką formę sportową, dzięki żelaznemu wręcz treningowi lekkoatletycznemu i zapałowi, stając się wzorem do naśladowania dla młodych zawodników. Był pierwszym polskim narciarzem światowego formatu, który poważnie zagroził mistrzom skandynawskim.

Bronisław Czech to także wybitny taternik, ratownik górski (członek TOPR), pilot i instruktor szybowcowy, żeglarz, lekkoatleta. Dużo rzeźbił i malował na szkle. Gdy wybuchła wojna, został kurierem na Węgry. Kiedy 14 maja 1940 r. przyszło po niego gestapo, był w domu i malował. Miesiąc po aresztowaniu został wysłany do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu - dostał numer 349 i przydział do bloku IV. Zmarł z wycieńczenia 5 czerwca 1944 r. Pośmiertnie odznaczony Krzyżem Walecznych (1967) i Krzyżem Oświęcimskim (1987).

6 września 1985 r. w Stoczni Szczecińskiej spłynął na wodę statek "Bronisław Czech". Trzykrotny polski olimpijczyk jest od 1978 r. patronem krakowskiej Akademii Wychowania Fizycznego. Od 1946 r. organizowane są zawody o Memoriał Bronisława Czecha i Heleny Marusarzówny, wybitnej narciarki, siostry Stanisława, także zamordowanej przez hitlerowców. W Szkole Podstawowej nr 2 w Zakopanem odbywa się tzw. mały memoriał im. Bronisława Czecha.

Projekt organizowania Memoriału Heleny Marusarzówny i Bronisława Czecha zgłosił na posiedzeniu zarządu klubu SN PTT Zakopane Ignacy Bujak. Przez pierwsze sześć lat zawody odbywały się w formie czwórmeczu: skoki, biegi, slalom i bieg zjazdowy, co stanowiło nawiązanie do wszechstronności Bronisława Czecha jako narciarza. Pierwszymi zwycięzcami memoriału byli: Anna Bujak, Stefan Dziedzic, Józef Daniel-Krzeptowski i Jan Kula.

Bronisław Czech zapytany kiedyś o istotę narciarstwa, odpowiedział: - W Norwegii ceni się nie mistrzów specjalistów w skokach, tylko tytuły "królów narciarstwa" nadaje się zawodnikom wszechstronnym. Na przykład taki Haug - przecież na olimpiadzie w Chamonix był pierwszy w biegu na 50 km, pierwszy w biegu na 18 km i trzeci w otwarty konkursie skoków... Każdy, kto narciarstwo uprawia powinien ani na chwilę nie przestawać w doskonaleniu się, ani na chwilę nie zapominać, że jeżeli jest zawodnikiem, to zawsze może osiągnąć jeszcze lepszy czas i jeszcze dłuższy skok.

Bronisław Czech pozostał w pamięci działaczy SN PTT jako symbol doskonałego sportowca. Stało się tak jak pisał jego przyjaciel, działacz SN PTT, Aleksander Schiele: - Bronek będzie stale żyć w niezatartej pamięci tych wszystkich, którzy go znali i kochali.

WOJCIECH SZATKOWSKI

ŚRODA Z JUBILATEM

W tym roku przypada jubileusz 100-lecia najstarszego istniejącego klubu narciarskiego w Polsce - SN PTT 1907 Zakopane. "Dziennik Polski" objął patronat medialny nad jubileuszowymi obchodami. W środy publikujemy artykuły, przybliżające historię klubu - od czasów pionierskich aż po współczesne, wspomnienia oraz ciekawe materiały zdjęciowe zachowane w klubowym archiwum.


    
żródło:
Dziennik Polski - www.dziennik.krakow.pl - 2007/08/29
«« Powrót do listy
 Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    10297





Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024