E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Narty
 Aktualności
   Bezpieczeństwo, porady
Kamery na wyciągach
Giełda sprzętu
 WYCIĄGI NARCIARSKIE
   Białka Tatrzańska
   Bukowina Tatrzańska
   Czerwienne
   Gliczarów Dolny
   Gliczarów Górny
   Kościelisko
   Murzasichle
   Poronin
   Zakopane
   Ząb
   Małe Ciche
 SZKOŁY NARCIARSKIE
   Białka Tatrzańska
   Bukowina Tatrzańska
   Czerwienne
   Gliczarów Dolny
   Gliczarów Górny
   Kościelisko
   Murzasichle
   Zakopane
 WYPOŻYCZALNIE SPRZĘTU
   Białka Tatrzańska
   Bukowina Tatrzańska
   Czerwienne
   Gliczarów Dolny
   Gliczarów Górny
   Kościelisko
   Murzasichle
   Zakopane
   Ząb
 NARTY
   Ciekawostki
    Historia
      Zawody
      Legendy nart
      Teksty archiwalne
      Narty na świecie
      SN PTT 1907 Z-ne
   Wielka Krokiew
   Sprzęt i technika
 SNOWBOARD
   Historia
   Jak powstaje deska
   Snowboard miękki
   Snowboard twardy
   Snowboard dla dzieci
   Snowboard dla kobiet
    Technika jazdy
    Triki
   Jak zostać instruktorem
   Boarder cross
   Galeria
 SKI-ALPINIZM
   Skitury
   Freeride
   Jak zacząć?
   Sprzęt
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

Zawody
Historia Letniej Grand Prix

Igelitowe maty z tworzywa sztucznego (plastikowe), umożliwiające skoczkom narciarskim trening i organizację zawodów także w okresie letnim wynaleziono w Niemieckiej Republice Demokratycznej (NRD) już w latach 50. Tam także odbyły się pierwsze zawody (precyzyjna data jest niestety bardzo trudna do ustalenia).
LGP Zakopane 2006 (fot. Wojciech Szatkowski)

Z czasem walory igelitu i letniego skakania zaczęto wykorzystywać także w innych krajach, w tym także i w Polsce, gdzie wyłożono matami plastikowymi szereg mniejszych skoczni (Wisła, Goleszów, Szczyrk-Biła, a potem w Zakopanem), a dzięki sukcesom sportowym Adama Małysza wiosną i latem 2004 r. wyłożono matami igelitowymi także Wielką Krokiew im. Stanisława Marusarza, a także system skoczni od K 35 po K 85. Obok tychże powstała także mała skocznia treningowa dla młodzieży K 15, o nazwie "Adam" - której patronem jest nasz najlepszy skoczek narciarski. Warto też dodać, że w ramach Narodowego Programu Rozwoju Skoków powstało w Polsce w ostatnim okresie kilka małych skoczni do szkolenia podstawowego np. w Gilowicach, a w planach są dalsze. Buduje się także, z kłopotami, skocznię K 120 w Wiśle-Malince, która także będzie wyłożona igelitem.

Natomiast Historia Letniego Grand Prix, letniej odmiany pucharu świata w skokach narciarskich, jest bardzo krotka, liczy dopiero 13 lat. Jaki jest cel organizowania tej imprezy? Mimo, że skoczkowie traktują letnie skoki bardziej jako trening, niż poważny konkurs, to FIS przykłada coraz większą wagę do letnich zmagań skoczków, przede wszystkim dla podtrzymania napięcia u kibiców przed sezonem zimowym, a także dla zwrócenia uwagi na letnie skakanie ze strony sponsorów, którzy w dużej mierze decydują o tym, co się dzieje w świecie skoków narciarskich. Także zawodnicy czasami lubią sprawdzić dyspozycję rywali przed najważniejszym sezonem zimowym, traktując Letnią Grand Prix jako swego rodzaju "rozpoznanie sił" i "przetarcie się" przed najważniejszym sezonem zimowym. Także publiczność z roku na rok coraz bardziej interesuje się cyklem letnim, co widać po skoczniach w Zakopanem, Hinterzarten, Courchevel, gdzie tysiące kibiców i fanów ogląda zmagania najlepszych.

Pierwsze zawody Letniej Grand Prix odbyły się w 1994 roku, na skoczniach tylko i wyłącznie Europy (na kontynencie, bez Skandynawii). W pierwszym sezonie wygrał Takanobu Okabe, obecnie najstarszy zawodnik startujący w skokach narciarskich (wygrał wówczas zawody w Hinterzarten, Predazzo/Val di Fiemme i w Stams). W następnym roku na Półwyspie Skandynawskim zorganizowano pierwsze konkursy (wtedy wygrał cały cykl letni złoty chłopak z Austrii - Andi Andreas Goldberger (2. w Kuopio, 2. w Trondheim, 1. w Hinterzarten i 4. w Stams), a w 1998 roku zawody rozegrano także na skoczniach w Japonii. Następne cykle letnie wygrywali: Fin Ari Pekka-Nikkola, Japończyk Masahiko Harada (dwukrotnie, w sumie wygrał w 10. konkursach Letniego Grand Prix!), Sven Hannawald, Janne Ahonen (tu ciekawostka, znakomity skoczek z Lahti bardzo rzadko uczestniczy w zawodach cyklu letniego, nie przywiązując do nich większej wagi, startując za to w ulubionych zawodach dragsterów, ale w tym sezonie startuje od samego początku), Adam Małysz (zwyciężał w latach 2001, 2004 i 2006), a także Austriacy Andreas Widhoelzl (2002 r.), Thomas Morgenstern (2003 r.) i stylista z Czech Jakub Janda (w 2005 r.).

Łącznie na cykl Letniego Grand Prix składa się 6-10 konkursów, indywidualnych i drużynowych, organizowanych na przełomie sierpnia i września (w tym roku cykl trwa do października). Dyscyplina LGP wciąż rozwija się, może także dlatego, że kibice lubią letnie skakanie, podczas zawodów, przy pięknej pogodzie, można się całkiem nieźle opalić i korzystać ze słonecznej pogody. Część konkursów odbywa się przy sztucznym oświetleniu (tak będzie w Zakopanem, gdzie obydwa konkursy zaplanowano jako nocne). FIS włącza do zawodów nowopowstałe okazałe skocznie niemieckie, a stałym miejscem rozgrywania zawodów LGP jest także Zakopane, gdzie jest najliczniejsza i najgoręcej dopingująca skoczkom publiczność. W planach FIS jest włączenie Letniego Grand Prix do Pucharu Świata.

Zwycięzcy letniej Grand Prix w latach 1994 - 2006
 

Sezon

Zawodnik, zwycięzca LGP

1994
1995
1996
1997
1998
1999
2000
2001
2002
2003
2004
2005
2006
Takanobu Okabe (Japonia)
Andreas Goldberger (Austria)
Ari-Pekka Nikkola (Finlandia)
Masahiko Harada (Japonia)
Masahiko Harada (Japonia)
Sven Hannawald (Niemcy)
Janne Ahonen (Finlandia)
Adam Małysz (Polska)
Andreas Widhoelzl (Austria)
Thomas Morgenstern (Austria)
Adam Małysz (Polska)
Jakub Janda (Czechy)
Adam Małysz (Polska)

Oprócz sezonów 2001, 2004 i 2006, w których triumfował Adam Małysz, który jest najlepszym zawodnikiem w historii Letniego Grand Prix (trzy zwycięstwa w klasyfikacji generalnej cyklu, łącznie 9 zwycięstw (do rekordu Harady brakuje już Panu Adamowi tylko 1 zwycięstwo, 16. razy na podium), Polacy wielokrotnie brali udział w tych zawodach, bardzo ładnie zaprezentował się w nich Kamil Stoch, 12. pozycje zajął też Wojciech Skupień. W konkursach brali udział m.in. Adam Małysz, Robert Mateja, Wojciech Skupień i Łukasz Kruczek, a obecnie na skoczni olimpijskiej w Pragelato bardzo ładnie zaprezentował swój talent młodziutki 16-letni skoczek z Zakopanego, Maciej Kot (zajął w tym konkursie 20 miejsce). Oprócz niego w naszej reprezentacji skaczą: Małysz, Piotr Żyła i Kamil Stoch.

W tym sezonie Adam Małysz stale plasuje się w czołówce zawodów: dwa razy był już drugi w Hinterzarten (Niemcy) i Courchevel (Francja) i trzeci na olimpijskiej skoczni w Pragelato nasz mistrz ciągle jest w znakomitej formie. Zapowiada to, że do Zakopanego na konkursy przyjadą tysiące sportowych fanów Małysza i jego kolegów z reprezentacji. Fenomen Zakopanego i letnich zawodów w skokach narciarskich w "zimowej stolicy Polski" wciąż trwa!

Wojciech Szatkowski


Letnia Grand Prix

Letnia Grand Prix _1


Letnia Grand Prix _2


Letnia Grand Prix _3


Letnia Grand Prix _4


Letnia Grand Prix _5


Letnia Grand Prix _6


Letnia Grand Prix _7


Letnia Grand Prix _8


Letnia Grand Prix _9


Letnia Grand Prix _10


Letnia Grand Prix _11


Letnia Grand Prix _12


Letnia Grand Prix _13


Letnia Grand Prix _14


Letnia Grand Prix _15


Letnia Grand Prix _16


Letnia Grand Prix _17


Letnia Grand Prix _18


Letnia Grand Prix _19


Letnia Grand Prix _20



«« Powrót do listy
 Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    4740





Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024