E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Narty
 Aktualności
   Bezpieczeństwo, porady
Kamery na wyciągach
Giełda sprzętu
 WYCIĄGI NARCIARSKIE
   Białka Tatrzańska
   Bukowina Tatrzańska
   Czerwienne
   Gliczarów Dolny
   Gliczarów Górny
   Kościelisko
   Murzasichle
   Poronin
   Zakopane
   Ząb
   Małe Ciche
 SZKOŁY NARCIARSKIE
   Białka Tatrzańska
   Bukowina Tatrzańska
   Czerwienne
   Gliczarów Dolny
   Gliczarów Górny
   Kościelisko
   Murzasichle
   Zakopane
 WYPOŻYCZALNIE SPRZĘTU
   Białka Tatrzańska
   Bukowina Tatrzańska
   Czerwienne
   Gliczarów Dolny
   Gliczarów Górny
   Kościelisko
   Murzasichle
   Zakopane
   Ząb
 NARTY
   Ciekawostki
    Historia
      Zawody
      Legendy nart
      Teksty archiwalne
      Narty na świecie
      SN PTT 1907 Z-ne
   Wielka Krokiew
   Sprzęt i technika
 SNOWBOARD
   Historia
   Jak powstaje deska
   Snowboard miękki
   Snowboard twardy
   Snowboard dla dzieci
   Snowboard dla kobiet
    Technika jazdy
    Triki
   Jak zostać instruktorem
   Boarder cross
   Galeria
 SKI-ALPINIZM
   Skitury
   Freeride
   Jak zacząć?
   Sprzęt
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

SN PTT 1907 Z-ne
Franciszek Bujak - Pierwszy zakopiański olimpijczyk
100 lat SN PTT 1907

Niewiele jest w Zakopanem rodzin tak silnie związanych z polskim narciarstwem i klubem SN PTT Zakopane, jak rodzina Bujaków. Historię jej związków z nartami należy rozpocząć od Franciszka Bujaka, pierwszego zimowego olimpijczyka z Zakopanego.
Franciszek Bujak (SN PTT Zakopane) podczas tradycyjnych zawodów sędziów narciarskich i działaczy, w których wielokrotnie zajmował czołowe lokaty. (Fot. ze zbiorów rodziny Bujaków)

W latach 20. SN PTT Zakopane zaczęła rozwijać kierunek sportowy w narciarstwie, mając w swoich szeregach wielu dobrych zawodników. Jednym z nich był Franciszek Bujak, zawodnik i producent nart. Obok niego w szeregach klubu udzielali się jego bracia: Ignacy był znanym działaczem i sekretarzem klubu SN PTT (jego "sekretarzowanie" było jednym z najdłuższych w dziejach klubu - przyp. aut.), a Józef Bujak był jednym z najlepszych biegaczy przedwojennego pokolenia (zaczynał karierę w SN PTT). Podobnie było z rodzinami Zubków, Marusarzy, Gąsieniców i Czechów, które tworzyły potęgę polskiego narciarstwa. Sport był bardzo rodzinny, zresztą - jak wspominają dawni zawodnicy, czuło się tę rodzinną atmosferę na zawodach i treningach. Narciarstwo jako pierwszy zaczął uprawiać Franciszek Bujak i od niego właśnie rozpoczniemy narciarską sagę rodziny Bujaków.

W przedwojennym Zakopanem istniały aż cztery wytwórnie nart i sprzętu zimowego, gdzie można było kupić narty, kijki, smary - jednym słowem, cały ekwipunek narciarski. Dodatkowo warto zauważyć, że dawni producenci nart i zawodnicy SN PTT byli równocześnie sponsorami góralskich chłopców, którzy pod ich okiem wyrastali na niezłych narciarzy. Rokrocznie rozdawali młodzieży część wyprodukowanych nart i smarów całkiem za darmo. Wytwórnie nart i środki z nich płynące pomagały więc w utrzymaniu klubu. Były to wytwórnie: Stanisława Zubka, Franciszka Bujaka, braci Schiele, Józefa Fadena i warsztat Izydora Łuszczka. Były to czasy, gdy SN PTT tworzyła historię polskiego narciarstwa i była jego prawdziwą potęgą. Tę potęgę tworzył m.in. Franciszek Bujak, zawodnik SN PTT, olimpijczyk z Chamonix z 1924 r. oraz właściciel wytwórni nart.

Swoje miejsce ma także drugie pokolenie Bujaków na nartach w osobach: Ewy i Anny Bujakównych oraz trzecie, poprzez Jerzego Bujaka (znanego instruktora narciarskiego) i Wojciecha Wagę, który zajmuje się kolejami linowymi i wyciągami narciarskimi na Podhalu.

Franciszek Bujak i Andrzej Krzeptowski byli pierwszymi olimpijczykami z Zakopanego, którzy wystartowali na I Zimowych Igrzyskach w Chamonix (1924). Oto fragment relacjiFranciszka Bujaka z tej olimpiady: - Zaczęliśmy olimpiadę od zwiedzania Chamonix. Na jednej z wystaw sklepowych zobaczyliśmy przy nartach jakieś smarowidła. Nigdy dotąd o nich nie słyszeliśmy. Narty politurowaliśmy od spodu lub doraźnie nacieraliśmy świeczką. A tu nagle dowiadujemy się, że są jakieś specjalne smary do nart. Kupiliśmy pierwsze z brzegu. Zobaczyliśmy też po raz pierwszy, że do biegów narciarskich są specjalne narty, buty i wiązania (nazywały się "Bergendhal"). Ja niesłusznie uważałem swoje narty za odpowiednie do biegów (miały 230 cm długości i były ciężkie). Buty wszyscy mieliśmy jednakowe - do zjazdów i biegów. Przed biegiem do kombinacji na 18 km posmarowaliśmy narty kupionym smarem. Pod górę biegło się dobrze, ale i z góry też się biegło, a trzeba było jechać. (...) Okazało się, że kupiliśmy nieodpowiedni, ale skąd mogliśmy wiedzieć, że na "każdą okazję" jest inny. (...) W Chamonix sami szukaliśmy tras, skoczni, błąkając się po obiektach. Przed skokami do kombinacji chcieliśmy potrenować na skoczni. Nie mogliśmy jej znaleźć. Wreszcie jest! Podchodzimy bliżej, a na skoczni sam lód. Nie wiedzieliśmy, co robić. Po namyśle zdecydowaliśmy się na trening. Przy drugim skoku, już na samym dole, upadłem. Nie mogłem o własnych siłach wstać. Ledwo dowlokłem się na kwaterę. O skokach w konkursie otwartym nie było już mowy. Ubrani byliśmy bardzo różnie. Mnie w ostatniej chwili znajomy z Poronina pożyczył futro. Na wszystkich zdjęciach jestem w tym futrze, wyglądam jak kupiec korzenny, a nie narciarz...

Franciszek Bujak z powodzeniem startował także w zawodach "sędziów i działaczy" i wielokrotnie w nich zwyciężał. Od początku był związany z SN PTT - od 1926 r. był członkiem zarządu klubu, a w latach 1935-38 jego wiceprezesem. Podczas wielkich zawodów narciarskich FIS w 1929 r. był kierownikiem trasy biegu zjazdowego, pracował także w komitetach organizacyjnych mistrzostw świata FIS w 1939 r. i 1962 r.

Warto także przypomnieć, że Bujak był producentem dobrych i cenionych w całym kraju nart. Narty "bujaki" były solidne, a wyrabiano je z jesionu. W zakładzie Bujaka były także narty hikorowe i narty z metalowymi krawędziami, ponadto produkowano tobogany, sanki i wszelaki sprzęt zimowy. W sklepie Bujaka rej wiodła jego żona, z kuśnierskiego rodu Ochotnickich. Pytana, jak poznała swojego męża, odpowiedziała z humorem: - Po prostu zaczepił mnie na ulicy. Był pewien siebie po sportowych sukcesach, a ja byłam nieśmiała, zbyt nieśmiała i zaskoczona, aby dać mu odprawę!

Franciszek Bujak zmarł 11 września 1975 r. Przepracował dla polskiego narciarstwa i SN PTT ponad 60 lat - jako zawodnik, sędzia, działacz klubowy i producent nart, propagując "białe szaleństwo", zapisując tym samym piękną kartę w dziejach klubu.

WOJCIECH SZATKOWSKI

ŚRODA Z JUBILATEM

W tym roku przypada jubileusz 100-lecia najstarszego istniejącego klubu narciarskiego w Polsce - SN PTT 1907 Zakopane. "Dziennik Polski" objął patronat medialny nad jubileuszowymi obchodami. W środy publikujemy artykuły, przybliżające historię klubu - od czasów pionierskich aż po współczesne, wspomnienia oraz ciekawe materiały zdjęciowe zachowane w klubowym archiwum.


    
żródło:
Dziennik Polski - www.dziennik.krakow.pl - 2007/08/22
«« Powrót do listy
 Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    6179





Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024