E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Narty
 Aktualności
   Bezpieczeństwo, porady
Kamery na wyciągach
Giełda sprzętu
 WYCIĄGI NARCIARSKIE
   Białka Tatrzańska
   Bukowina Tatrzańska
   Czerwienne
   Gliczarów Dolny
   Gliczarów Górny
   Kościelisko
   Murzasichle
   Poronin
   Zakopane
   Ząb
   Małe Ciche
 SZKOŁY NARCIARSKIE
   Białka Tatrzańska
   Bukowina Tatrzańska
   Czerwienne
   Gliczarów Dolny
   Gliczarów Górny
   Kościelisko
   Murzasichle
   Zakopane
 WYPOŻYCZALNIE SPRZĘTU
   Białka Tatrzańska
   Bukowina Tatrzańska
   Czerwienne
   Gliczarów Dolny
   Gliczarów Górny
   Kościelisko
   Murzasichle
   Zakopane
   Ząb
 NARTY
   Ciekawostki
    Historia
      Zawody
      Legendy nart
      Teksty archiwalne
      Narty na świecie
      SN PTT 1907 Z-ne
   Wielka Krokiew
   Sprzęt i technika
 SNOWBOARD
   Historia
   Jak powstaje deska
   Snowboard miękki
   Snowboard twardy
   Snowboard dla dzieci
   Snowboard dla kobiet
    Technika jazdy
    Triki
   Jak zostać instruktorem
   Boarder cross
   Galeria
 SKI-ALPINIZM
   Skitury
   Freeride
   Jak zacząć?
   Sprzęt
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

SN PTT 1907 Z-ne
Bliźniacy Schiele
100 lat SN PTT 1907 Zakopane

Zaliczali się w okresie międzywojennym do najczynniejszych działaczy SN PTT. Kazimierz był prezesem i członkiem zarządu, Aleksander - znanym działaczem sportowym. Obaj bracia byli też sponsorami młodych talentów, projektowali skocznie, sędziowali w zawodach i wspomagali nartami ze swej wytwórni młodych zawodników. Mowa o Aleksandrze i Kazimierzu Schiele - "bliźniakach Schiele", jak o nich mawiano w Zakopanem.
Kazimierz Schiele - prezes SN PTT w latach 1929-1949, zawodnik i producent nart (Fot. ze zbiorów SN PTT 1907 Zakopane)

Aleksander i Kazimierz Schiele urodzili się 27 września 1890 r. w Warszawie, ale ich życie było bardziej związane z Tatrami i górami niż z wielkomiejską aglomeracją. Już w wieku 15-16 lat zaczęli uprawiać wspinaczkę skalną w Tatrach pod doświadczonym okiem doskonałych przewodników góralskich: Klemensa Bachledy, Wojciecha Tylki-Sulei i Jędrzeja Marusarza-Jarząbka. Narciarstwo uprawiali od około 1910 r. - z początku w Alpach austriackich, z racji studiów na politechnice wiedeńskiej. Dość często zaglądali w pasmo Wysokich Taurów, gdzie dokonali z towarzyszami wielu bardzo poważnych przejść narciarskich, np. wejścia na Hoher Sonnblick (3106 m) i Grossvenediger (3673 m); z tego ostatniego zjechali trasą o długości około 20 km na nartach. Narciarstwu pozostali wierni do końca. Jeszcze w 1939 r. Aleksander Schiele zdobył na nartach najwyższy szczyt Dolomitów, Marmoladę (3344 m). Obydwaj bracia działali w wiedeńskim klubie "C. A. P" - polskim klubie narciarskim, zwanym w środowisku żartobliwie "Klubem Alpejskich Pieszczochów". Klub został założony w 1912 r. Oprócz nich zdobywcami alpejskich szczytów na nartach byli: Elżbieta Michalewska, Henryk Bednarski, Walery Goetel, Ferdynand Goetel i inni.

Po I wojnie, w latach 1919-20, Aleksander i Kazimierz Schiele służyli w Kompanii Wysokogórskiej. Aleksander był później w niej instruktorem narciarskim. W roku 1920 zaprojektował skocznię w Dolinie Jaworzynki. Wieloletni działacz SN PTT, przodownik i instruktor narciarski, członek komisji egzaminacyjnej dla kandydatów na instruktorów narciarskich, kapitan sportowy, wielokrotny członek i kierownik polskich ekip narciarskich wyjeżdżających na zawody krajowe i zagraniczne, kierował budową schroniska "Murowaniec" na Hali Gąsienicowej (wśród budowniczych byli także narciarze SN PTT).

Bracia Schiele trenowali latem i zimą. Wchodzili w skład sztafety SN PTT, która zwyciężała w biegach letnich na trasie Zakopane - Morskie Oko. Był to letni bieg sztafetowy narciarzy. W skład ekipy SN PTT weszli: F. Bujak, B. Czech, S. Górski, S. Kądziołka, S. Motyka, S. Michalski i bracia Schiele. W tych latach prężnie działający klub organizował mistrzostwa Zakopanego, biegi zjazdowe i biegi wytrzymałości na 30 km. W czasie FIS-u w 1929 r. A. Schiele był sędzią i kierownikiem biegów oraz skoków. Ogłosił wiele artykułów o tematyce narciarskiej, a w 1950 r. napisał podręcznik narciarstwa "Zima w górach". Z czasem wycofał się ze startów w zawodach na rzecz pracy w klubie, ale nadrabiał to jego brat Kazimierz, który odnosił znaczące sukcesy, zwłaszcza w biegach narciarskich. Skutecznie potrafił rywalizować w klasie starszych z zawodnikiem SN PTT Henrykiem Bednarskim (w latach 1920-28). W czasie wojny A. Schiele był żołnierzem AK, w 1943 r. więzionym w katowni Warszawy, na Pawiaku. Po wojnie pracował przy odbudowie zabytków Warszawy. Do Zakopanego wracał coraz rzadziej, ale w 1965, w 60-lecie swej pierwszej wspinaczki w Zakopanem, przeszedł filar Świnicy. Miał wtedy 75 lat. Był członkiem honorowym Klubu Wysokogórskiego i Polskiego Związku Alpinizmu. Za wybitne zasługi dla polskiego narciarstwa został mianowany członkiem honorowym SN PTT (1960 r.) oraz honorowym instruktorem PZN. Oprócz narciarstwa uprawiał czynnie boks. Zmarł w 1976 r. w Konstancinie.

  
Zarząd
Zarząd SN PTT w latach 30.
Kazimierz Schiele siedzi trzeci od lewej.
(Fot. ze zbiorów SN PTT 1907 Zakopane)

Życiorys drugiego bliźniaka - Kazimierza Schiele - jest bardzo podobny, naznaczony miłością do nart, SN PTT, wspinaczki i gór. W 1911 r. przeszedł z bratem północno-zachodnią ścianę Małej Buczynowej Turni, ponadto dokonał wielu przejść letnich i zimowych w Alpach. Od 1908 r. był członkiem Sekcji Turystycznej TT oraz SN PTT. Z nartami zapoznał się, jak było mowa, w Wiedniu, a po wojnie dokonał w Tatrach wielu imponujących rajdów narciarskich. W 1925 r. wraz z Bednarskim dokonał rajdu na nartach na trasie: Zakopane - Hala Goryczkowa - Kasprowy Wierch - Wierchcicha Dolina - Zawory - Wrota Chałubińskiego - Morskie Oko - Opalone - Dolina Pięciu Stawów Polskich - Zawrat - Zakopane. Był też instruktorem narciarskim i zaopatrywał w opał schroniska na Hali Pysznej i w Dolinie Starorobociańskiej (oba należące do SN PTT). W 1920 r. osiedlił się na stałe w Zakopanem i założył z bratem "pierwszą mechaniczną fabrykę nart" na Kasprusiach. Jako działacz zarządu, prezes SN PTT przez 20 lat (w latach 1929-1949, z przerwą wojenną) i działacz PZN położył wielkie zasługi dla rozwoju polskiego narciarstwa, m.in. był odkrywcą talentu Bronisława Czecha. Startował w przeszło 100 zawodach narciarskich. Wszyscy niemal zawodnicy znali go jako sędziego (sędziował w przeszło 450 zawodach narciarskich, co było swoistym rekordem). W czasie wojny żołnierz Powstania Warszawskiego. W 1949 r. został inwalidą po wypadku na Kasprowym Wierchu (najechanie przez szusującego narciarza). Wyróżniony godnością członka honorowego SN PTT i honorowego instruktora PZN, zmarł w 1956 r.

WOJCIECH SZATKOWSKI


żródło:
Dziennik Polski - www.dziennik.krakow.pl - 2007/08/08
«« Powrót do listy
 Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    5800





Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024