E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Narty
 Aktualności
   Bezpieczeństwo, porady
Kamery na wyciągach
Giełda sprzętu
 WYCIĄGI NARCIARSKIE
   Białka Tatrzańska
   Bukowina Tatrzańska
   Czerwienne
   Gliczarów Dolny
   Gliczarów Górny
   Kościelisko
   Murzasichle
   Poronin
   Zakopane
   Ząb
   Małe Ciche
 SZKOŁY NARCIARSKIE
   Białka Tatrzańska
   Bukowina Tatrzańska
   Czerwienne
   Gliczarów Dolny
   Gliczarów Górny
   Kościelisko
   Murzasichle
   Zakopane
 WYPOŻYCZALNIE SPRZĘTU
   Białka Tatrzańska
   Bukowina Tatrzańska
   Czerwienne
   Gliczarów Dolny
   Gliczarów Górny
   Kościelisko
   Murzasichle
   Zakopane
   Ząb
 NARTY
   Ciekawostki
    Historia
      Zawody
      Legendy nart
      Teksty archiwalne
      Narty na świecie
      SN PTT 1907 Z-ne
   Wielka Krokiew
   Sprzęt i technika
 SNOWBOARD
   Historia
   Jak powstaje deska
   Snowboard miękki
   Snowboard twardy
   Snowboard dla dzieci
   Snowboard dla kobiet
    Technika jazdy
    Triki
   Jak zostać instruktorem
   Boarder cross
   Galeria
 SKI-ALPINIZM
   Skitury
   Freeride
   Jak zacząć?
   Sprzęt
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

Aktualności
Do nieistniejącego Muzeum Narciarstwa w Zakopanem
 dodano: 1 Sierpnia 2007    (źródło: Dziennik Polski - www.dziennik.krakow.pl - 2007/08/01)
Ponad sto zdjęć przekazał przed kilkoma dniami do Zakopanego znany komentator sportowy Bogdan Tuszyński. Na pierwszym planie: skoczek Adam Krzysztofiak, dwukrotny olimpijczyk, zawodnika SN PTT i WKS.

Kolekcja zdjęć od Bogdana Tuszyńskiego.

Zakopane ciągle czeka na powstanie Muzeum Turystyki, Taternictwa, Przewodnictwa, Ratownictwa i Narciarstwa. Ostatnio do zbiorów tego wciąż nieistniejącego muzeum Bogdan Tuszyński, znany komentator sportowy, przekazał pokaźną kolekcję zdjęć polskich sportowców. Pytanie brzmi: "Gdzie je pokazać?".


Kolekcja obejmuje ponad 100 unikalnych zdjęć polskich sportowców-olimpijczyków zimowych, w większości z terenu Podhala, które od lat kolekcjonował Bogdan Tuszyński, autor wielu publikacji o historii polskiego sportu i olimpizmu, w tym dwutomowego dzieła "Polscy olimpijczycy". Fotografie te w znaczący sposób powiększą zbiory Muzeum Tatrzańskiego, dotyczące historii sportów zimowych. Można by je pokazać w Muzeum Narciarstwa, ale... "zimowa stolica Polski" nie ma takiego miejsca.

Przypomnijmy, że sprawa powstania w Zakopanem Muzeum Turystyki, Taternictwa, Przewodnictwa, Ratownictwa i Narciarstwa jest już od wielu lat podejmowana, ale wciąż nie dokończona. Pomysł pojawił się jeszcze w okresie międzywojennym - jego autorem był dr Mieczysław Świerz, pierwszy prezes Polskiego Związku Narciarskiego, potem jego myśl kontynuował Juliusz Zborowski, wieloletni dyrektor Muzeum Tatrzańskiego. W ostatnich latach muzeum podtrzymywało pomysł powołania takiej placówki - wystawy w latach 80. organizowała kustosz działu sztuki Marta Nodzyńska, a potem, w latach 90. niżej podpisany, który w oparciu o zbiory Muzeum Tatrzańskiego i kolekcję nart Mieczysława Króla-Łęgowskiego zorganizował 14 wystaw o historii polskich nart oraz ratownictwie.

Dużo mówiono i pisano o tym pomyśle w lokalnych mediach, odbyły się prelekcje, odczyty, ale sprawa nadal stoi w miejscu. Nie udało się pozyskać lokum ani w Dworcu Tatrzańskim, ani w "Sokole", ani żadnym innym miejscu Zakopanego. Dzieje się tak dlatego, że poprzednie dwie ekipy rządzące Zakopanem, jak i obecna młoda władza nie potrafią skutecznie sprostać temu wyzwaniu. Było sporo obietnic, a powstanie Muzeum Narciarstwa i Eksploracji Tatr włączono nawet do strategii rozwoju miasta Zakopanego (to muzeum funkcjonuje w planach i dokumentach od ok. pięciu lat!). Ostatnio upadła także szansa na powstanie takiej placówki w budynku "spichlerza" w Kuźnicach.

Pozostaje więc tylko praca entuzjastów narciarstwa, takich jak m.in. Mieczysław Król Łęgowski. - Przecież narciarstwo to jedna z sił napędowych Zakopanego od ponad 80 lat. Cały czas walczymy (z Wojtkiem Szatkowskim) o to muzeum. Dobrze byłoby, gdyby ci, którzy rządzą miastem zauważyli i wsparli nasze dążenia - mówi Mieczysław Król Łęgowski. - Liczymy, że Muzeum Narciarstwa w końcu powstanie, jednak momentami opadają nam ręce... z braku zainteresowania władz. Obietnic nie brakuje, ale gorzej z ich realizacją.

Tymczasem zdjęcia ze zbiorów Bogdana Tuszyńskiego, po zeskanowaniu i opracowaniu, trafią do archiwum Muzeum Tatrzańskiego, gdyż nikt na razie nie zna odpowiedzi na pytanie, kiedy powstanie Muzeum Narciarstwa w Zakopanem.

Tekst i fot. WOJCIECH SZATKOWSKI











«« Powrót do listy wiadomości


 Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    2894





Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024