E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Narty
 Aktualności
   Bezpieczeństwo, porady
Kamery na wyciągach
Giełda sprzętu
 WYCIĄGI NARCIARSKIE
   Białka Tatrzańska
   Bukowina Tatrzańska
   Czerwienne
   Gliczarów Dolny
   Gliczarów Górny
   Kościelisko
   Murzasichle
   Poronin
   Zakopane
   Ząb
   Małe Ciche
 SZKOŁY NARCIARSKIE
   Białka Tatrzańska
   Bukowina Tatrzańska
   Czerwienne
   Gliczarów Dolny
   Gliczarów Górny
   Kościelisko
   Murzasichle
   Zakopane
 WYPOŻYCZALNIE SPRZĘTU
   Białka Tatrzańska
   Bukowina Tatrzańska
   Czerwienne
   Gliczarów Dolny
   Gliczarów Górny
   Kościelisko
   Murzasichle
   Zakopane
   Ząb
 NARTY
   Ciekawostki
    Historia
      Zawody
      Legendy nart
      Teksty archiwalne
      Narty na świecie
      SN PTT 1907 Z-ne
   Wielka Krokiew
   Sprzęt i technika
 SNOWBOARD
   Historia
   Jak powstaje deska
   Snowboard miękki
   Snowboard twardy
   Snowboard dla dzieci
   Snowboard dla kobiet
    Technika jazdy
    Triki
   Jak zostać instruktorem
   Boarder cross
   Galeria
 SKI-ALPINIZM
   Skitury
   Freeride
   Jak zacząć?
   Sprzęt
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

Wielka Krokiew
WIELKA KROKIEW - w skrócie od A do Z
Kraj: Polska.
Data powstania: 1925 r.
Punkt konstrukcyjny: K 120.
Rekordzista: Sven Hannawald - Niemcy (18 stycznia 2003 r. - 140 m).
strona: 1/2    1 2 

Skocznia Wielka Krokiew to z pewnością jeden z najpiękniejszych tego typu obiektów na świecie. Naturalna, schowana w lesie, zasłonięta od podmuchów wiatru, zawsze "przyciągała" najlepszych skoczków na świecie. Tak jest do dzisiaj. Po raz pierwszy skakano na niej 22 marca 1925 r. Najdłuższy skok, będący pierwszym rekordem skoczni, a zarazem Polski, oddał wtedy skoczek O.N. "Sokół" Zakopane - Stanisław Gąsienica - Sieczka. Osiągnął wówczas 36 metrów. Potem kolejni mistrzowie narciarskich skoków pokonali na Krokwi "pięćdziesiątkę", "sześćdziesiątkę", a na początku lat sześćdziesiątych także "setkę" (pierwszy Nikołaj Szamow z ZSRR na Memoriale w 1961 r.)

1929 - "FIS" po raz pierwszy

Na Krokwi trzykrotnie odbyły się konkursy skoków w ramach mistrzostw świata - po raz pierwszy w 1929, potem w 1939 i 1962 r. Pierwsze zawody "FIS - races" w Zakopanem zakończyły się 10 lutego 1929 r. otwartym konkursem na Krokwi, w którym zwyciężył najstarszy z braci Ruudów, niezwykle uzdolnionych skoczków z Kongsbergu w Norwegii - Sigmund. Drugi był Johanson, a trzeci Kleppen - wszyscy Norwegowie. Najlepszym Polakiem na tej imprezie okazał się Bronisław Czech, który zajął 10 lokatę. Poza konkursem ustanowiono wtedy rekord skoczni - 66 m. Osiągnął go Stanisław Gąsienica-Sieczka. Ruud skoczył 71,5 m, ale miał upadek.

1939 - Marusarz piątym skoczkiem świata

Przed kolejnym "fisem", rozegranym pod Tatrami od 11 do 19 lutego 1939 r., skocznię przebudowano. Na wybiegu Krokwi odbyła się ceremonia otwarcia mistrzostw świata. 19 lutego, w niedzielę, kilkadziesiąt tysięcy kibiców przybyło pod Krokiew, by oglądać popisy najlepszych skoczków świata. Konkurs stał na bardzo wysokim poziomie. Zwyciężył w nim Austriak Josef Bradl, startujący w barwach Niemiec, przed Birgerem Ruudem i Arnholdtem Kongsgaardem (obaj z Norwegii). Stanisław Marusarz był piąty, a 11. miejsce zajął młodziutki junior z klubu SN PTT - Jan Kula. Zawody zakończyły się wielkim sukcesem organizacyjnym. Zamykano je na stadionie PZN pod Krokwią przy świetle wielkich wojskowych reflektorów. Przemówienia wygłosili Prezydent RP Ignacy Mościcki oraz major Oestgaard - prezes FIS. Na następne skoki trzeba było poczekać, z powodu wybuchu II wojny światowej, aż sześć lat. Po zakończeniu drugiej wojny światowej skoczkowie wrócili na Krokiew. Niestety nie wszyscy. Ku pamięci tych, którzy zginęli, z inicjatywy sekretarza SN PTT Ignacego Bujaka, od 1946 r. organizowano w Zakopanem Memoriał Bronisława Czecha w konkurencjach klasycznych i alpejskich (przez pierwsze cztery lata był organizowany w formie czwórmeczu: biegi, skoki, slalom i zjazd). Gdy dołączono doń także konkurencje alpejskie Memoriał zyskał drugą patronkę - Helenę Marusarzówną. Od 1952 r. były to zawody na światowym poziomie, na które przyjeżdżali najlepsi zawodnicy świata np. Szamow, Recknagel, Lesser i wielu innych, równe największym zawodom w konkurencjach klasycznych na świecie, organizowanym w Falun, Lahti i Holmenkollen.

Łaciak wyrównał sukces Marusarza

Krokiew po raz kolejny zyskała na mistrzostwa świata 1962 r. nowy, piękny wygląd. Gruntownie zmieniono jej profil, zbudowano wspaniały stadion, a po obu stronach zeskoku metalowe trybuny dla widzów. Autorem zmian był inż. Jerzy Muniak, a nowoczesny pawilon na zeskoku zaprojektował zakopiański architekt, były skoczek klubu AZS Zakopane - inż. Stanisław Karpiel. Po raz pierwszy w historii mistrzostw świata w konkurencjach klasycznych rozegrano wtedy konkurs skoków na średniej skoczni. Startowało w nim 62 skoczków, a zwycięzcą został Norweg Toralf Engan. Wicemistrzem świata został murarz ze Szczyrku, wychowanek trenera Mieczysława Kozdrunia, zawodnik klubu LZS Szczyrk - Antoni Łaciak. Po pięknych skokach na 68,5, 64,5 i 71,5 m Łaciak zdobył srebrną śnieżynkę z wygrawerowanymi literami "FIS" - srebrny medal za wicemistrzostwo świata. Siódmy był skoczek z Wisły - Gustaw Bujok (klub "Start" Wisła). Natomiast na Wielkiej Krokwi wygrał Helmut Recknagel, który skokiem na 103 metry ustanowił nowy rekord, przed Kamieńskim z ZSRR i Niilo Halonenem z Finlandii. Polacy ponownie wypadli nieźle: szósty był Łaciak, a ósmy Piotr Wala. Był to wielki sukces ich szkoleniowca - trenera Mieczysława Kozdrunia.

1 2 
strona: 1/2    1 2 
żródło:
Wojciech Szatkowski - Muzeum Tatrzańskie
«« Powrót do listy
 Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    8043





Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024