E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane
Zakopane
AktualnościAktualności
Turystyka, wypoczynek Turystyka, wypoczynek
   Spacery po ZakopanemSpacery po Zakopanem
   Aktywny wypoczynekAktywny wypoczynek
   Wycieczka wirtualnaWycieczka wirtualna
   Ciekawe miejsca Ciekawe miejsca
      ZabytkiZabytki
      MuzeaMuzea
      GalerieGalerie
      KościołyKościoły
      PozostałePozostałe
      PomnikiPomniki
   Kalendarz wydarzeńKalendarz wydarzeń
   Imprezy kulturalneImprezy kulturalne
   Imprezy sportoweImprezy sportowe
   Kamera na GiewontKamera na Giewont
   Kamery on-lineKamery on-line
Miasto Zakopane Miasto Zakopane
   Historia Historia
   Dojazd do ZakopanegoDojazd do Zakopanego
   KlimatKlimat
   FolklorFolklor
   KulturaKultura
   ArchitekturaArchitektura
   Powiat tatrzanskiPowiat tatrzanski
   Urzad miastaUrzad miasta
   StatystykaStatystyka
   Galeria zdjecGaleria zdjec
Informator turysty Informator turysty
   Plan ZakopanegoPlan Zakopanego
   AptekiApteki
   KościołyKościoły
   Banki / BankomatyBanki / Bankomaty
   Stacje paliwStacje paliw
   PKS/BUS/TAXIPKS/BUS/TAXI
   Telefony / InstytucjeTelefony / Instytucje
   Gdzie dobrze zjeśćGdzie dobrze zjeść
   Gdzie się zabawićGdzie się zabawić
   Gdzie spaćGdzie spać
   Kino / TeatrKino / Teatr
   Sport / RekreacjaSport / Rekreacja
Forum dyskusyjneForum dyskusyjne

Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

Galerie
Galeria Władysława Hasiora
Lokalizacja:ul. Jagiellońska 18b, tel. (+48) 18-20-668-71
Dostępność:czynna: środa - sobota 11.00 - 18.00 niedziela 9.00 - 15.00
Bilety:bilet normalny 7,00 zł, bilet ulgowy - 5,50 zł.
Ekspozycja: Autorska galeria prac Władysława Hasiora
Oficjalna strona WWW:www.muzeumtatrzanskie.pl
Galeria Władysława Hasiora, ul. Jagiellońska 18b (fot. Andrzej Samardak)
strona: 1/2    1 2 

    Galeria Władysława Hasiora jest autorską galerią prac artysty. Z Muzeum Tatrzańskim Władysław Hasior związał się w 1985 roku, kiedy to nastąpiło przekazanie przez Urząd Miasta budynku dawnej leżakowni sanatorium "Warszawianka" na pracownię dla artysty i oddanie jej w opiekę muzeum. Dzięki adaptacji powstały wielopoziomowe wnętrza, spełniające funkcję sal wystawowych, często sali koncertowej oraz mieszkania i pracowni artysty. W grudniu 1984 roku artysta przeniósł się z małej pracowni do galerii przy ul. Jagiellońskiej. Działalność Galerii zainaugurowano w lutym 1985 roku. Wtedy to na własność muzeum przekazanych zostało przez autora 89 jego prac, do których dołączono te, które już we wcześniejszych latach muzeum zakupiło do swoich zbiorów. Wszystkie one znalazły swe miejsce w przekazanym budynku. W galerii tej artysta mieszkał i tworzył uzupełniając zbiory muzeum corocznie dwoma nowymi dziełami, zaś ekspozycję wzbogacając dodatkowo pracami prywatnymi oraz ożywiając galerię swoją stałą obecnością i "artystycznym duchem".

Willa "Konstantynówka",
droga do sanatorium "Warszawianka"
i Galerii Władysława Hasiora
(fot. Andrzej Samardak)
     
Wejście do Galerii Władysława Hasiora
(fot. Andrzej Samardak)
 
 

Galeria Władysława Hasiora,
widok od ulicy Piaseckiego
(fot. Andrzej Samardak)
  
    Władysław Hasior był honorowym kuratorem Galerii, sam zaaranżował jej wnętrze i wykreował atmosferę, nie tylko poprzez wybór i umieszczenie w niej swoich prac, lecz także poprzez zastosowanie zabiegów zwielokrotniających przestrzeń i poszczególne dzieła, oraz odpowiedni dobór muzyki. Na skutek tych działań sama galeria stała się swoistym dziełem sztuki Hasiora, w którym nieustannie dokonywał zmian.

    Galerię i mieszkanie artysty odwiedzali liczni zaproszeni goście, koneserzy sztuki, przyjaciele twórcy.

    W sali na piętrze Galerii urządził Władysław Hasior rodzaj "galerii sztuki współczesnej", do której zapraszał wybranych przez siebie artystów, osobiście aranżował wystawy ich prac, przygotowywał wernisaże. W ramach tej działalności odbyło się ponad siedemdziesiąt różnych wystaw, promujących młodych twórców lub prezentujących ciekawe, zdaniem Hasiora, zjawiska artystyczne.

Władysław Hasior,
slajd z serii "Portret imaginacyjny"
(fot. arch. Muzeum Tatrzańskiego)
     
Galeria Władysława Hasiora
(fot. Andrzej Samardak)
 

  
Slajd z serii "Portret męski przez wieki"
(fot. arch. Muzeum Tatrzańskiego)
    Był Hasior wybitnym popularyzatorem sztuki. W swoim mieszkaniu prowadził - jak sam ją nazywał - "świetlicę powiatową". Zapraszał do siebie grupy młodzieży szkolnej i akademickiej, przedstawicieli różnych środowisk zawodowych, artystów, gości zagranicznych oraz innych zainteresowanych i prowadził prelekcje poświęcone sztuce współczesnej i dawnej. Były one wzbogacane pokazami przezroczy tematycznie, niekonwencjonalnie przez artystę zestawionych, a częstokroć przez samego "Mistrza" wykonanych. Gromadził swoistą wizualną dokumentację sztuki współczesnej, między innymi dotyczącą pomników. Otwarty był na różne działania artystyczne, które chętnie "gościł" w Galerii. Dzięki jego inicjatywie lub poparciu odbywały się w niej Teatralne Spotkania "Obrzeży", Przeglądy Filmów o Sztuce, Interdycsyplinarne Warsztaty Plastyczno - Teatralne, oraz liczne koncerty muzyczne (w ramach Dni Muzyki Karola Szymanowskiego, działalności Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci, czy Międzynarodowego Mistrzowskiego Kursu Interpretacji Muzycznej organizowanego przez Zakopiańską Akademię Sztuki).

   
   
Galeria Władysława Hasiora - fragmenty ekspozycji
(fot. Andrzej Samardak)

    Współpraca Władysława Hasiora z Muzeum Tatrzańskim nie ograniczała się tylko do terenu Galerii. Artysta był autorem aranżacji wnętrz Muzeum Stylu Zakopiańskiego w "Kolibie". Jego dziełem była także oprawa plastyczna wystaw czasowych odbywających się w innych oddziałach muzeum: poświęconych Stanisławowi Witkiewiczowi - ojcu (1996 r.) i Tadeuszowi Brzozowskiemu (1997 r.) w Galerii Sztuki im. W. I J. Kulczyckich na Kozińcu, czy Janowi Krzeptowskiemu "Sabale" w jednym z pomieszczeń "Koliby" (1995 r.).

    Do chwili śmierci artysty w 1999 r. kolekcja dzieł Władysława Hasiora należących do Muzeum Tatrzańskiego liczyła 124 eksponaty. Po jego śmierci, na mocy jego testamentu, została ona znacznie powiększona. Twórca zapisał bowiem Muzeum Tatrzańskiemu całą swoją spuściznę - dzieła, dokumenty, zbiór slajdów dotyczących sztuki współczesnej, książki, fotografie oraz rzeczy osobiste. Dzięki temu zmarły artysta jest i nadal pozostanie obecny w zakopiańskim i polskim życiu artystycznym.

  
Slajd z serii "Obrazy władzy"
(fot. arch. Muzeum Tatrzańskiego)
    "Hasior to krewny późnośredniowiecznych plastyków-poetów - pisał o artyście Marek Rostworowski - ewokujących piękny i potworny świat łączący rzeczywistość z metaforą i zaświatem, mający oczarować człowieka nękanego rzeczywistością i tęskniącego za jej przekroczeniem - epoka Hieronima Boscha, Bruegla, czarownic czy hiszpańskich lubowników męczeństw. [...] Żadna rzecz nie jest u niego tym, czym jest, ale tym, czym może ją widzieć niekontrolowana wyobraźnia. To jest bajka jeszcze i dlatego, że w zdaniach Hasiora wyrazy znaczą co innego niż każdy z osobna".

    "Dzieła Władysława Hasiora są uniwersalne. Są także bardzo polskie. Związane z Podhalem - z jego kulturą, wiarą, historią, przyrodą, z tym, co decyduje o pracy, określa rytm życia, co należy do tradycji i współczesności tego terenu - mają znaczenie powszechne. Nie jest ono elementem dodatkowym, występującym obok innych, lokalnych wartości. Przeciwnie. Wszystko, co Hasior robi, zawiera cechy ogólne". Zacytowane tutaj słowa Mariusza Hermansdorfera ze wstępu do katalogu wystawy artysty wydają się trafną syntezą jego twórczości.
strona: 1/2    1 2 
żródło:
Archiwum Muzeum Tatrzańskiego - www.muzeumtatrzanskie.pl
«« Powrót do listy
 Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    30436





Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024