Czas na Bajania (żródło: Gazeta Krakowska - www.gk.pl - 2009/08/08)
Już po raz 43. pod Dom Ludowy w Bukowinie Tatrzańskiej zjadą się kapele góralskie, zespoły regionalne, gawędziarze, instrumentaliści... Początek sierpnia bowiem – jak nakazuje tradycja – należy do bukowiańskich górali, którzy przez kilka dni będą podejmować gości z całej Polski i świata.
( 8 Sierpnia 2009)
Zakopiańskie Lato Teatralne już w ubiegłym roku podczas letnich weekendów święciło triumfy. Przystawali – zdziwieni niecodziennym, nawet jak na Krupówki, widokiem turyści, i zakopiańczycy. Dziś – w ramach drugiego Zakopiańskiego Lata Teatralnego – po raz kolejny Teatr OFF Tatrzański proponuje teatralną ucztę.
( 8 Sierpnia 2009)
Festiwal oscypka (żródło: Gazeta Krakowska - www.gk.pl - 2009/08/07)
Pod Giewontem kolejna część Tatrzańskich Wici.
W najbliższy weekend kolejna impreza w ramach „Tatrzańskich Wici”. Tym razem szykuje się prawdziwa gratka dla smakoszy szczególnie owczych przysmaków. W sobotę i niedzielę na placu pod Gubałówką odbywać się będzie Festiwal Oscypka i Serów Wszelakich.
( 7 Sierpnia 2009)
Osiemnaście zespołów wystąpi podczas festiwalu. Wydarzeniem będzie premiera „Janosika”.
To będzie niezwykłe, egzotyczne, a przede wszystkim wielkie święto górali świata – jak zapowiada Andrzej Kawecki, dyrektor Biura Promocji Zakopanego. Przez ponad tydzień, od 21 do 28 sierpnia, zakopiańskie ulice, podwórza i dzielnice rozbrzmiewać będą folklorem z różnych stron naszego globu. 41. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich – największa i najstarsza impreza pod Giewontem – tuż-tuż!
( 6 Sierpnia 2009)
Gliczarowska miss (żródło: Gazeta Krakowska - www.gk.pl - 2009/08/05)
18-letnia Urszula Nowak z Gliczarowa Dolnego została nową Miss Lata na Podhalu. Wybory najpiękniejszej dziewczyny wakacji miały miejsce w klubie Dragon w Czarnym Dunajcu i odbyły się już po raz piaty. O tytuł Miss Lata 2009 rywalizowało 10 finalistek wybranych podczas wcześniejszych eliminacji.
( 5 Sierpnia 2009)
W remoncie pomnika Władysława Hasiora na Snozce chce pomóc już nie tylko Zakopane, którego rada miasta podczas ostatniej sesji przeznaczyła na ten cel 7 tysięcy złotych. Niewykluczone, że w odrestaurowaniu Grających Organów pomoże również Zespół Elektrowni Wodnych w Niedzicy. Jeszcze z początkiem przyszłego tygodnia Grzegorz Podlewski, prezes ZEW, ma spotkać się z wójtem Czorsztyna, aby uzgodnić konkretnie sumę, jakiej będzie gminie brakowało do wyremontowania rzeźby. Wstępnie mówi się o 10 tysiącach złotych. (slow)
( 5 Sierpnia 2009)
Już jutro najśmieszniejsze wydarzenie w ciągu całego roku, jakie zdarzy się w Zakopanem. Po raz pierwszy Zakopiańskie Konfrontacje Kabaretowe odbędą się nie w kinie Sokół, a w namiocie festiwalowym na Równi Krupowej. W tym roku Zakopane i Tatry rozśmieszać będą Paranienormalni i kabaret Neo-Nówka (na zdjęciu).
( 31 Lipca 2009)
W sobotę 25 lipca w galerii Stara Kotłownia nowotarskiego Moku, została otwarta wystawa malarstwa Jerzego Nowosielskiego "Ikona spada z nieba".
( 26 Lipca 2009)
Stowarzyszenie Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza poszukuje środków na odnowienie zabytkowego mauzoleum poety na zakopiańskiej Harendzie.
( 29 Lipca 2009)
We wrześniu premiera filmu o zbójniku. Obraz ma być całkiem inny niż znany serial. Nowy Janosik wybrany został przez Holland i Adamik spośród 300 kandydatów.
Młody góral o swojsko brzmiącym imieniu Janosik siłą wcielony zostaje w szeregi wojsk cesarza Franciszka Józefa. Dzięki pomocy herszta zbójników Tomasza Uhorčíka, udaje mu się wykupić z carskiej armii. Wstępuje do bandy swojego wybawcy, aby stać się w końcu jej przywódcą. Od tego momentu cieszy się sławą dzielnego zbójnika, który przestrzega honorowego kodeksu – daje biednym, a odbiera bogatym.
( 27 Lipca 2009)
Grupy z całej Polski wystąpią w Zakopanem. To alternatywa dla ogarniającej nas komercji.
Zakopiańskie Lato Teatralne wpisało się już w góralski kalendarz kulturalny na stałe. Chociaż to dopiero druga edycja, już widać, że teatralne propozycje dla turystów błąkających się po Krupówkach okazały się strzałem w dziesiątkę.
( 27 Lipca 2009)
W sobotę na murze zabytkowego cmentarza na Pęksowym Bryzku odsłonięta została tablica pamiątkowa Mieczysława Karłowicza, kompozytora, współzałożyciela TOPR, którego setną rocznicę śmierci obchodzimy w tym roku. (hak)
( 27 Lipca 2009)
Neo-Nówka i Paranienormalni w Zakopanem.
Za tydzień Zakopiańskie Konfrontacje Kabaretowe na Równi.
To może być największe wydarzenie w ciągu całego roku. W Zakopanem jednocześnie będzie się śmiać od ucha do ucha blisko tysiąc osób. Po raz pierwszy bowiem Zakopiańskie Konfrontacje Kabaretowe odbędą się nie w kinie Sokół, a w namiocie festiwalowym na Równi Krupowej.
( 25 Lipca 2009)
Mieszkańcy Zakopanego nie zapominają o setnej rocznicy tragicznej śmierci wybitnego kompozytora, współtwórcy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, Mieczysława Karłowicza. Ma on już swój pomnik-kamień w miejscu, gdzie zginął – pod Małym Kościelcem w Tatrach. Dziś o godz. 17 zostanie odsłonięta pamiątkowa tablica Mieczysława Karłowicza na Starym Cmentarzu na Pęksowym Brzyzku. Uroczystość uświetni koncert w Miejskiej Galerii Sztuki przy Krupówkach 41. Początek o godzinie 18. (hak)
( 25 Lipca 2009)
Wyruszyliśmy z Krakowa w straszliwym upale. Wieczorem w Naprawie było już zimno. W Rabce trąba powietrzna i ulewa wypłoszyły ludzi z pikniku. Powitanie odłożono na następny ranek. Potem po całym dniu deszczu zobaczyliśmy Giewont w słońcu – pisze Marian Satała.
Góralskie fasiągi przejechały w dwa dni 108 km. Turyści pod Tatry jeżdżą dziś autami albo pociągiem.
( 24 Lipca 2009)
Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały(teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»