E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Nowiny
 Przegląd prasy i nowin
   Zakopane
   Tatry
   Podhale
   Kultura
   Narty
Felietony
Opowiadania
Multimedia
Gastronomia
Fotoreportaże
Dziennikarze PPWSZ
Kalendarz imprez
Pogoda/kamery
Ogłoszenia
Forum dyskusyjne
Redakcja
 Reklama
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

Kultura
Indonezja, Nepal i opera góralska
 dodano: 6 Sierpnia 2009    (źródło: Gazeta Krakowska - www.gk.pl - 2009/08/06)
Festiwal folkloru od samego początku przyciąga rzesze turystów do naszego miasta (FOT. WOJCIECH MATUSIK)

Osiemnaście zespołów wystąpi podczas festiwalu. Wydarzeniem będzie premiera „Janosika”.

To będzie niezwykłe, egzotyczne, a przede wszystkim wielkie święto górali świata – jak zapowiada Andrzej Kawecki, dyrektor Biura Promocji Zakopanego. Przez ponad tydzień, od 21 do 28 sierpnia, zakopiańskie ulice, podwórza i dzielnice rozbrzmiewać będą folklorem z różnych stron naszego globu. 41. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich – największa i najstarsza impreza pod Giewontem – tuż-tuż!


– W czasie tegorocznego festiwalu folkloru wystąpi czternaście zespołów ze świata, w tym dwa egzotyczne z Nepalu oraz Indonezji – mówi Ewa Czamańska, dyrektorka biura prasowego festiwalu. Oprócz tych dwóch grup na scenie w „Chuścianej izbie” publiczność będzie mogła podziwiać zwyczaje, tańce i śpiewy zespołów ze Słowacji, Macedonii, Hiszpanii, Włoch, Francji, Norwegii, Gruzji, Rumunii, Węgier, Bułgarii, Serbii, Turcji oraz czterech z Polski. Te ostatnie zostaną wyłonione tradycyjnie podczas trwającego festiwalu w Żywcu. Gospodarzem tegorocznego 41. festiwalu będzie zespół regionalny „Zbójnicek” z Zębu. Nowością będzie wyjście grup z festiwalowej wioski w miasto.

– Zespoły zatańczą na podwórkach i placach niektórych dzielnic Zakopanego, między innymi na Łukaszówkach i Szymonach – informuje dyrektor biura prasowego festiwalu. – Chcemy w ten sposób zaprezentować folklor górali na zewnątrz, nie zamykać go w enklawie wioski festiwalowej. Obok zagranicznych zespołów na zakopiańskich ulicach i placach zatańczą przede wszystkim nasze polskie grupy, aby mieszkańcy i turyści na nowo mogli odkryć, jak podkreśla Czamańska, piękno rodzimego folkloru.

O wiele więcej miejsca znajdzie się dla naszego folkloru w samym programie festiwalu. W czwartek, w dniu promującym tę największą zakopiańską imprezę, zagrają w koncercie „Na folkową nutę” kapele góralskie, m.in. rodzina Trebuniów-Tutków. Przewidziany są też Dzień Górali Polskich, Festiwal Muzyki Łuku Karpackiego oraz... opera góralska „Naski świat” w wykonaniu mieszkańców Poronina i zespołu „Regle”. Warto ją obejrzeć, bo jest to dopiero druga w historii opera wystawiona przez górali. A pierwsza – romantyczna, opowiadająca o tragicznej, lecz wielkiej miłości dwojga górali.

„Gazeta Krakowska” organizuje konkurs na najładniejszą góralkę świata. Jednym z ważniejszych wydarzeń festiwalu będzie prapremiera „Janosika”.

Halina Kraczyńska











«« Powrót do listy wiadomości


 Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    1455





Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024