Grupy z całej Polski wystąpią w Zakopanem. To alternatywa dla ogarniającej nas komercji.
Zakopiańskie Lato Teatralne wpisało się już w góralski kalendarz kulturalny na stałe. Chociaż to dopiero druga edycja, już widać, że teatralne propozycje dla turystów błąkających się po Krupówkach okazały się strzałem w dziesiątkę.
Widać to było w miniony weekend, gdy druga edycja Lata Tetralnego ruszyła na scenie przy oczku wodnym na Krupówkach. Pierwsza w tym roku odsłona Zakopiańskiego Lata Teatralnego miała miejsce w piątek wieczorem, gdy na ulicznej scenie pojawił się Teatr Jednorazowego Użytku z Krakowa, który przedstawił spektakl „Suita”. Po nim na scenie pojawił się gospodarz Zakopiańskiego Lata Teatralnego – Teatr Off Tatrzański ze spektaklem „Hamlet – Storyboard”.
W sobotni wieczór, gdy Krupówki zapełniły się całkowicie turystami, w ramach ZLT na scenie pojawili się aktorzy dwóch teatrów – Teatr On-Off z Krakowa ze spektaklem „Porcelanowy chłopczyk” i Kropka Theatre z Sydney ze spektaklem w języku angielskim pt. „Desdemona”. Każda inscenizacja cieszyła się sporym powodzeniem turystów. Za każdym razem przed sceną ustawiał się spory tłum. Kto był na Krupówkach, ten przystawał na chwilę, by zobaczyć wyczyny aktorów.
Jak się okazuje, ta forma kulturalnej działalności cieszy się wśród turystów sporym zainteresowaniem. – Uważam, że to dobry pomysł, aby wystawiać wieczorami różne spektakle na Krupówkach. Nie są to jakieś trudne sztuki, ale raczej krótkie pokazy. Zawsze to coś nowego – zauważa Zbigniew Balicki, turysta z Łomży.
Są też głosy, że wśród nachalnej komercji, jaką można spotkać na Krupówkach, takie oderwanie się nieco od rzeczywistości może działać orzeźwiająco. A czy działa? – Tu to tylko kupowanie, sprzedawanie. Ludzie idą do knajpy, siedzą, jedzą i piją – śmieje się pani Helena, która przyjechała na urlop z Poznania. – Teatr zaś można z zaciekawieniem zobaczyć, i to za darmo.
Kolejna odsłona Zakopiańskiego Lata Teatralnego 7 i 8 sierpnia. Pojawią się Teatr Poczekalnia z Gdańska, Teatr Off Tatrzański oraz Teatr Emocji i Wyobraźni z Warszawy.
Łukasz Bobek