E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Tatry
Aktualności
 ABC turysty
   Przygotowanie
   Ekwipunek
   Informacje TOPR i TPN
   Oznaczenia szlaków
   Przewodnicy
   Przejścia graniczne
    Bezpieczeństwo
      Gdy spotkasz misia...
      Lawiny
      Ku przestrodze...
      Bezpieczeństwo, porady
   Zwierzę na szlaku
   Schroniska
 O Tatrach
   TPN i TANAP
   Klimat
   Geologia
    Zwierzęta
      Gatunki
   Rośliny
    Tatry w liczbach
    Historia
 Encyklopedia Tatr
   Alfabetycznie
   Tematycznie
   Multimedia
 Wycieczki
   Zaplanuj wycieczkę
   Miejsce startu
   Miejsce docelowe
   Skala trudności
   Wszystkie
 Jaskinie tatrzańskie
    SKTJ PTTK
      Aktualności
      Działalność
      Kurs
      Wspomnienia
      Polecane strony
      Galeria
      Kontakt
   Powstanie jaskiń
   Krążenie wody w skałach
   Nacieki
   Morfologiczne typy
   Klimat jaskiń
   Powstanie jaskiń tatrz.
Zagadki tatrzańskie
 Aktywny wypoczynek
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Na rowerze
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Galeria
Warunki w Tatrach
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

w nazwach
w nazwach i opisach
wszędzie
alfabetycznie:    A  B  C  Ć  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  Z  Ź  Ż  

 

Popradzki Staw

 
  Kategoria: 
Nie okreslony 

  opis  
  forum (0)  

Popradzki Staw (1513, 1494 m); Popradské pleso; Poppersee; Poprádi-tó. S.

Duże jezioro w Mięguszowieckiej Dolinie, w miejscu gdzie odgałęzia się od niej Dolina Złomisk, przy górnej granicy lasu. Dopływem P.S. jest Zmarzły Potok płynący z Doliny Złomisk, a odpływem potok Krupa, który łącząc się niżej w Mięguszowieckiej Dolinie z Mięguszowieckim Potokiem daje początek rzece Poprad.

Wymiary P.S. wg pomiarów pracowników TANAPu z 1961-67 oraz (w nawiasach) Josefa Schaffera z 1927: pow. 6,880 (6,260) ha, 380 x 248 (376 x 260) m, głęb. 17,6 (16,6) m.

P.S. jest jednym z najładniej położonych i najtłumniej odwiedzanych jezior tatrz., zwł. Magistralą Tatrz. od Szczyrbskiego Jeziora i drogą jezdną (zasadniczo zamkniętą dla aut) od przystanku kolei elektr. "Popradzki Staw". Wzmiankuje o P.S. już David Frölich w XVII w., a opisał dość dokładnie Georg Buchholtz sen. w 1719. Częstsze zwiedzanie P.S. rozpoczęło się z pocz. II poł. XIX w. Rozchodzi się stąd wiele ważnych szlaków tur., m.in. na Żelazne Wrota, Rysy, Mięguszowiecką Przełęcz i Koprową Przełęcz oraz Magistralą Tatrz. przez Osterwę do Wielickiej Doliny.

Już przed I wojną światową P.S. był ulubionym miejscem odwiedzin pol. taterników, miłośników Tatr, artystów, intelektualistów (np. Janusz Chmielowski, Mieczysław Karłowicz, Marian Smoluchowski, Mieczysław Świerz, Kazimierz Tetmajer, Jerzy Żuławski). Pomysł muzyczny jednej z pieśni Karłowicza pt. Zawód podobno zrodził się właśnie nad P.S.

Również w latach międzywoj. jezioro to było często odwiedzane przez pol. turystów przybywających tu szlakami, które wiodą przez Tatry z ich pn. strony na południową: szlakiem przez Liliowe, Zawory i Koprową Przełęcz, przez Mięguszowiecką Przełęcz, przez Rysy, także przez Żelazne Wrota; obecnie najbliższy szlak dla pol. turystów wiedzie przez Łysą Polanę.

Pierwsze drewniane schronisko tur. nad P.S. postawiono w 1879. Teraz stoi tu murowany hotel (» Popradzkie Schronisko), którego ścieki zanieczyszczają jezioro.

P.S. jest jednym z dwóch jezior tatrz., w których żyją ryby naturalnego pochodzenia, ale od 1880 jezioro zarybiano też sztucznie (pstrągami).Dawniej uważano (niesłusznie), iż rzeka Poprad powstaje właśnie w tym jeziorze, nazwano je więc Popradzki Staw, także Popradzkie Jezioro, rzadziej Popradowy Staw (Popradské pleso, dawniej Popradné pleso i Popradový stav; Poppersee; Poprádi-tó). Od żyjących w nim ryb nazywano go też czasem: Rybi Staw, Rybi Staw Popradowy, Małe Rybie, Mały Rybi Staw itp. (Ribie pleso w 1736, Malé Rybie, Malé Rybie pleso, Popradské Rybie pleso; Kleiner Fischsee, Poprader Fischsee; Kis Halas-tó, Poprádi Halas-tó). Wyjątkowo od Mięguszowieckiej Doliny (w gminie Mięguszowce) określano to jezioro jako Mięguszowiecki Staw (Mengusovské pleso; Mengsdorfer See; Menguszfalvi-tó).





KSIĘGARNIA GÓRSKA
ul. Zaruskiego 5
34-500 ZAKOPANE
tel. (018) 20 124 81
Pełny tekst w Wielkiej Encyklopedii Tatrzańskiej. Kliknij tutaj

   Udostępnij




Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024