E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane
Zakopane
AktualnościAktualności
Turystyka, wypoczynek Turystyka, wypoczynek
   Spacery po ZakopanemSpacery po Zakopanem
   Aktywny wypoczynekAktywny wypoczynek
   Wycieczka wirtualnaWycieczka wirtualna
   Ciekawe miejsca Ciekawe miejsca
      ZabytkiZabytki
      MuzeaMuzea
      GalerieGalerie
      KościołyKościoły
      PozostałePozostałe
      PomnikiPomniki
   Kalendarz wydarzeńKalendarz wydarzeń
   Imprezy kulturalneImprezy kulturalne
   Imprezy sportoweImprezy sportowe
   Kamera na GiewontKamera na Giewont
   Kamery on-lineKamery on-line
Miasto Zakopane Miasto Zakopane
   Historia Historia
   Dojazd do ZakopanegoDojazd do Zakopanego
   KlimatKlimat
   FolklorFolklor
   KulturaKultura
   ArchitekturaArchitektura
   Powiat tatrzanskiPowiat tatrzanski
   Urzad miastaUrzad miasta
   StatystykaStatystyka
   Galeria zdjecGaleria zdjec
Informator turysty Informator turysty
   Plan ZakopanegoPlan Zakopanego
   AptekiApteki
   KościołyKościoły
   Banki / BankomatyBanki / Bankomaty
   Stacje paliwStacje paliw
   PKS/BUS/TAXIPKS/BUS/TAXI
   Telefony / InstytucjeTelefony / Instytucje
   Gdzie dobrze zjeśćGdzie dobrze zjeść
   Gdzie się zabawićGdzie się zabawić
   Gdzie spaćGdzie spać
   Kino / TeatrKino / Teatr
   Sport / RekreacjaSport / Rekreacja
Forum dyskusyjneForum dyskusyjne

Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Zakopane» Miasto Zakopane» Kultura

Kultura

 
Nauka malowania na szkle (fot. archiwum)

Miejscem, gdzie można "podglądnąć" sztukę ludową w trakcie jej tworzenia, są rozmaite galerie i "izby twórcze", prowadzone przez artystów ludowych. Można tam obejrzeć, a zwykle także kupić ludowe rzeźby, pamiątki, wyroby ze skóry i metalu, a przede wszystkim charakterystyczne dla tego tereny obrazy, malowane farbami na odwrociu szkła. Malarstwo na szkle stanowi też najpopularniejszą formę wypowiedzi artystycznej miejscowej ludności.

W Zakopanem działa przeszło stu artystów plastyków profesjonalnych, uprawiających rzeźbę, malarstwo, rysunek i tkaninę artystyczną. Wystawy zbiorowe organizowane są w Miejskiej Galerii Sztuki przy ul. Krupówki 41.

Miejska Galeria Sztuki
ul. Krupówki 41
(fot. Andrzej Samardak)
     
Galeria Władysława Hasiora
ul. Jagiellońska 18b
(fot. Andrzej Samardak)

Wielu mistrzów ma swoje własne galerie, których zwiedzanie może odbywać się codziennie (malarz Arkadiusz Waloch, rzeźbiarz Jerzy Popielak czy nieżyjący już Antoni Rząsa, Henryk Burzec i Władysław Hasior), inni udostępniają swoje pracownie po uprzednim umówieniu się. Ciekawym zjawiskiem jest galeria uliczna na Krupówkach, czynna właściwie przez cały rok, latem oczywiście w największym zakresie.

  
Młodzieżowe Centrum Kultury
"Jutrzenka" - ul. Grunwaldzka 3
(fot. Andrzej Samardak)
Muzeum Karola Szymanowskiego
"Atma" - ul. Kasprusie 19
(fot. Andrzej Samardak)

Interesującą propozycją jest Galeria Ogrodowa Marii i Jerzego Gruszczyńskich (ul. Skibówki 26), czynna w każdy pogodny dzień. Latem na Krupówkach do dyspozycji gości jest kilkudziesięciu malarzy-portrecistów i karykaturzystów - tak samo jak w Krakowie, Rzymie czy Paryżu. Warto zapoznać się z działalnością Tatrzańskiego Centrum Kultury i Sportu "JUTRZENKA" (w parku miejskim, ul. Grunwaldzka 3), gdzie wśród innych form działalności najpełniej prezentowana jest twórczość artystyczna dzieci i młodzieży.

Muzyka poważna prezentowana jest przede wszystkim w małej salce Muzeum Karola Szymanowskiego "Atma" (ul. Kasprusie 19), w Miejskiej Galerii Sztuki i Galerii Sztuki Muzeum Tatrzańskiego na Kozińcu, niekiedy także w Teatrze Witkacego, auli Zespołu Państwowych Szkół Artystycznych oraz w kościołach Św. Krzyża przy ul. Zamoyskiego i na Olczy. W Zakopanem działa ogólnopolskie Towarzystwo Muzyczne im. K. Szymanowskiego, które ma siedzibę w "Atmie" i jest głównym animatorem życia muzycznego pod Tatrami. Występy estradowe mają miejsce w sali Tatrzańskiego Ośrodka Swojszczyzny, w Teatrze Witkacego i sali kina "Sokół". W Klubie Międzynarodowej Książki i Prasy odbywają się prelekcje i wystawy sztuki nieprofesjonalnej, można także przeczytać zagraniczną prasę.

W Zakopanem działa kilka szkół artystycznych - mające przeszło 120-letnią tradycję Liceum Plastyczne, noszące imię wybitnego rzeźbiarza i pedagoga Antoniego Kenara i Technikum Tkactwa Artystycznego, założone w 1883 r. przez wielką aktorkę Helenę Modrzejewską i noszące jej imię, a także młodsza Szkoła Muzyczna imienia Mieczysława Karłowicza - jednego z największych polskich kompozytorów, narciarza i taternika, który tragicznie zginął w lawinie śnieżnej w Tatrach. Szkoła ta wchodzi w skład Zespołu Państwowych Szkół Artystycznych.

Liceum Plastyczne im. Antoniego Kenara, ul. Kościeliska 35
(fot. Andrzej Samardak)

Oprócz Szkoły Muzycznej w zespole działa istniejąca od 1992 roku pierwsza w Polsce Państwowa Ogólnokształcąca Szkoła Artystyczna (w latach 1992-1998 - Państwowa Podstawowa Szkoła Artystyczna), w której dzieci uczą się przedmiotów ogólnokształcących w zakresie szkoły podstawowej i gimnazjum oraz muzyki, tańca, plastyki, teatru, literatury, a także obsługi komputerów, języków obcych i... pracy w mass-mediach. Wszystkie te szkoły organizują ciekawe wystawy i koncerty.

   
   
Teatr im. Stanisława Ignacego Witkiewicza (Witkacego), ul. Chramcówki 15
(fot. Andrzej Samardak)

Ogólnopolską renomę zdobył sobie awangardowy Teatr im. Stanisława Ignacego Witkiewicza (Witkacego), założony w 1985 r. przez grupę młodych aktorów z Krakowa. Zaprezentował dotąd kilkanaście premier rozmaitego rodzaju, a specyficzna atmosfera "teatru-schroniska" pociąga specjalnie młodych ludzi. Teatr działa w zabytkowym domu - dawnym sanatorium (ul. Chramcówki 15), otoczonym dużym parkiem. Prowadzi dwie sceny, organizuje także koncerty i wystawy.

W Zakopanem funkcjonują dwa kina - szerokoekranowe "Sokół", prowadzone przez stowarzyszenie o tej samej nazwie i kino "Giewont", w sali Tatrzańskiego Ośrodka Swojszczyzny Związku Podhalan.

Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024