E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane
Zakopane
AktualnościAktualności
Turystyka, wypoczynek Turystyka, wypoczynek
   Spacery po ZakopanemSpacery po Zakopanem
   Aktywny wypoczynekAktywny wypoczynek
   Wycieczka wirtualnaWycieczka wirtualna
   Ciekawe miejsca Ciekawe miejsca
      ZabytkiZabytki
      MuzeaMuzea
      GalerieGalerie
      KościołyKościoły
      PozostałePozostałe
      PomnikiPomniki
   Kalendarz wydarzeńKalendarz wydarzeń
   Imprezy kulturalneImprezy kulturalne
   Imprezy sportoweImprezy sportowe
   Kamera na GiewontKamera na Giewont
   Kamery on-lineKamery on-line
Miasto Zakopane Miasto Zakopane
   Historia Historia
   Dojazd do ZakopanegoDojazd do Zakopanego
   KlimatKlimat
   FolklorFolklor
   KulturaKultura
   ArchitekturaArchitektura
   Powiat tatrzanskiPowiat tatrzanski
   Urzad miastaUrzad miasta
   StatystykaStatystyka
   Galeria zdjecGaleria zdjec
Informator turysty Informator turysty
   Plan ZakopanegoPlan Zakopanego
   AptekiApteki
   KościołyKościoły
   Banki / BankomatyBanki / Bankomaty
   Stacje paliwStacje paliw
   PKS/BUS/TAXIPKS/BUS/TAXI
   Telefony / InstytucjeTelefony / Instytucje
   Gdzie dobrze zjeśćGdzie dobrze zjeść
   Gdzie się zabawićGdzie się zabawić
   Gdzie spaćGdzie spać
   Kino / TeatrKino / Teatr
   Sport / RekreacjaSport / Rekreacja
Forum dyskusyjneForum dyskusyjne

Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Zakopane» Miasto Zakopane» Klimat

Klimat Zakopanego

 
Zakopane i Tatry z Gubałówki (fot. Andrzej Samardak)

Zakopane leży w strefie klimatu górskiego, charakteryzującego się niską średnią temperaturą roczną (5,1°C). Najchłodniejszym miesiącem jest styczeń (-4,5°), najcieplejszym lipiec (+14,5°).

Poszczególne części miasta różnią się zdecydowanie pod względem klimatycznym, co zależy od wyniesienia nad poziom morza i lokalnego układu orograficznego. W związku z faktem, że Zakopane leży w wąskiej kotlinie między Tatrami a Gubałówką, zjawiskiem często spotykanym od późnej jesieni do wczesnej wiosny jest inwersja temperatury - najniższe punkty miejskiej części Zakopanego mają średnią roczną temperaturę o 1 stopień niższą niż najwyższe: zimne powietrze, jako cięższe, opada w dół i utrzymuje się w najniższych punktach kotliny. Różnica temperatur między Zakopanem, a szczytem Kasprowego Wierchu w zimowe dni może wynosić nawet kilkanaście stopni.

Popularne porzekadło głosi, że na Podhalu jest 10 miesięcy zimy, a reszta samo lato. Klimatologicznie rzecz biorąc, w Zakopanem jest jeszcze gorzej: tutaj lata, czyli pory roku, charakteryzującej się średnimi temperaturami dobowymi wyższymi niż 15°C, zasadniczo w ogóle nie ma. Okres między końcem kwietnia, a połową października to jedna pora roku, łącząca wiosnę z jesienią. Zima trwa około 120 dni - wtedy średnie temperatury dobowe utrzymują się poniżej zera.

Kotlina zakopiańska jest mocno zawilgocona, a deszcz jest może najczęściej spotykanym zjawiskiem atmosferycznym pod Gubałówką: roczna suma opadów dla Zakopanego wynosi średnio 1100 mm. Najwięcej opadów jest w czerwcu i lipcu, najmniej - w lutym. Średnia liczba dni z opadami w ciągu roku wynosi 187, czyli co drugi dzień w Zakopanem pada... Rekordową grubość pokrywy śnieżnej zanotowano na Kasprowym Wierchu 15 kwietnia 1995 r. - 355 cm. Na szczęście 40 % opadów dociera na ziemię w postaci śniegu, na co turyści i wczasowicze na ogół nie narzekają (w przeciwieństwie do miejscowych kierowców i służb drogowych).

Zaletą klimatu zakopiańskiego była, często podkreślana, niewielka ilość wiatrów: średnio 295 dni w roku charakteryzuje się zupełną ciszą lub wiatrami nie przekraczającymi prędkości 3 m/sek. Dziś, gdy tak bardzo wzrosło zanieczyszczenie powietrza, brak wiatrów raczej szkodzi osobom przebywającym w Zakopanem. Przeważają wiatry zachodnie, chłodne, nazywane tu "orawskimi". Zjawiskiem typowym dla regionu podgórskiego jest wiatr fenowy (w Alpach zwany föhnem), tzw. halny (nigdy halniak!), o charakterze lokalnym. Powstaje on w Tatrach, gdy na zachód od nich jest ośrodek niskiego ciśnienia, a na wschód - wyż. Wówczas masy powietrza, przemieszczając się z południa na północ, napotykają na swej drodze pasmo tatrzańskie i wznosząc się, ochładzają się o pół stopnia na każde 100 metrów, a zawarta w nich para wodna ulega skropleniu, co widać w postaci ciężkiego wału chmur nad Giewontem i Czerwonymi Wierchami. Pozbawione wilgoci powietrze spada na północną stronę Tatr i ogrzewając się o 1 stopień na 100 metrów różnicy wysokości, uderza na dolne części Tatr i Zakopane. Największą siłą wiatru halnego zanotowano w czasie słynnego huraganu 6-7 maja 1968 r., kiedy to orkan, wiejący z szybkością 280 km/godz. powalił wiele set hektarów tatrzańskim lasów. W samym Zakopanem halny robi również wielkie szkody łamiąc drzewa, niszcząc dachy i wybijając szyby.

  
Halny nad Giewontem
fot. Borys Wigilew
(fot. arch. Muzeum Tatrzańskiego)

W dni poprzedzające uderzenie halnego wiatru zwiększa się pobudliwość nerwowa ludzi w rejonie Podhala, a osoby, cierpiące na schorzenia układu krążenia czują się zdecydowanie gorzej. Zmniejszone ciśnienie atmosferyczne, charakterystyczne dla Zakopanego, jest także niezbyt bezpieczne dla chorych na serce - zwłaszcza, że ma ono niekiedy charakter skaczący.

Ogólnie klimat Zakopanego ma charakter "bodźcowy", przyspiesza przemianę materii, poprawia samopoczucie i pomaga w leczeniu wielu chorób. Niemniej jednak, z uwagi na drastyczną różnicę klimatu i położenia geograficznego Zakopanego i Tatr w stosunku do reszty tej części Europy - przed przyjazdem w te strony warto przyjrzeć się własnemu zdrowiu i, w razie jakichkolwiek problemów, skonsultować się z lekarzem.


źródło:
Archiwum Muzeum Tatrzańskiego












Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024