E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane
Zakopane
AktualnościAktualności
Turystyka, wypoczynek Turystyka, wypoczynek
   Spacery po ZakopanemSpacery po Zakopanem
   Aktywny wypoczynekAktywny wypoczynek
   Wycieczka wirtualnaWycieczka wirtualna
   Ciekawe miejsca Ciekawe miejsca
      ZabytkiZabytki
      MuzeaMuzea
      GalerieGalerie
      KościołyKościoły
      PozostałePozostałe
      PomnikiPomniki
   Kalendarz wydarzeńKalendarz wydarzeń
   Imprezy kulturalneImprezy kulturalne
   Imprezy sportoweImprezy sportowe
   Kamera na GiewontKamera na Giewont
   Kamery on-lineKamery on-line
Miasto Zakopane Miasto Zakopane
   Historia Historia
   Dojazd do ZakopanegoDojazd do Zakopanego
   KlimatKlimat
   FolklorFolklor
   KulturaKultura
   ArchitekturaArchitektura
   Powiat tatrzanskiPowiat tatrzanski
   Urzad miastaUrzad miasta
   StatystykaStatystyka
   Galeria zdjecGaleria zdjec
Informator turysty Informator turysty
   Plan ZakopanegoPlan Zakopanego
   AptekiApteki
   KościołyKościoły
   Banki / BankomatyBanki / Bankomaty
   Stacje paliwStacje paliw
   PKS/BUS/TAXIPKS/BUS/TAXI
   Telefony / InstytucjeTelefony / Instytucje
   Gdzie dobrze zjeśćGdzie dobrze zjeść
   Gdzie się zabawićGdzie się zabawić
   Gdzie spaćGdzie spać
   Kino / TeatrKino / Teatr
   Sport / RekreacjaSport / Rekreacja
Forum dyskusyjneForum dyskusyjne

Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

Aktualności
Gubałówka coraz bardziej niedostępna dla turystów
 dodano: 12 Sierpnia 2008    (źródło: Gazeta Krakowska - www.gk.pl - 2008/08/12)
Czasy gdy na Gubałówce były tłumy turystów, dawno już minęły. Pozostał niesmak, że wspaniała zakopiańska góra jest dostępna tylko dla nielicznych (FOT. GRZEGORZ MOMOT / PAP)

Kiedyś góra tętniła życiem. Teraz zamiera. Upór górali nie służy ani miastu, ani turystom.

Gubałówka kiedyś była symbolem Zakopanego, a dziś staje się powoli zapomnianą przez turystów sąsiadką Tatr. Narciarze już czwarty sezon nie mogą zjeżdżać ze stoku góry, a i dla turystów kochających piesze wycieczki staje się niedostępna. Wszystko przez brak zgody i upór górali.


– To już agonia – za smutkiem mówią górale patrzący w stronę Gubałówki (1126 m n.p.m.). Upór znanej rodziny Byrcynów i zamknięta od kilku lat trasa narciarska zrobiły swoje. Zimą ta część Zakopanego jest już pusta. A i latem wesoło tu nie jest – turyści wchodzący lub schodzący na szczyt trasą koło torów kolejowych kolejki narzekają na kamienie, wertepy i błoto. Mają rację, bo w tym miejscu nie ma żadnego szlaku turystycznego, a są zwykłe łąki. Prywatne.

Janusz Majcher, burmistrz Zakopanego, uspokaja, że nie ma takiej możliwości, by ten teren zagrodzono dla turystów, tak jak to się stało z trasą narciarską, ale... z góralami nigdy nic nie wiadomo. Ojcowizna to dla nich świętość. Dlatego władze Zakopanego poważnie myślą, by jednak wytyczyć i dobrze przygotować dla miłośników gór szlak turystyczny. Trzeba tylko dojść do porozumienia z właścicielami łąk – na szczęście, nie z rodziną Byrcynów, której upór skutecznie paraliżuje od lat wszelkie poczynania na Gubałówce.

– Z tego, co wiem, większa część tej drogi przebiega przez tereny należące do Polskich Kolei Linowych – mówi Majcher. PKL potwierdzają, że problem z turystami jest i coś z tym trzeba zrobić.

– Szlak turystyczny na Gubałówkę prowadzi przez Walową Górę – przypomina Paweł Murzyn, dyrektor ds. technicznych PKL. A tu wzdłuż torów kolejki jest bardzo popularne, lecz ciągle formalnie niewytyczone wejście na szczyt.

Nie tylko goście z całego kraju narzekają na upadek popularności Gubałówki. Górale też odczuwają skutki mniejszego zainteresowania odwiedzinami tego miejsca.

– Nad tą górą ciąży klątwa – obwieszcza Andrzej Budz, góral z jednego ze straganów przy stacji kolejki. – Jeszcze rok lub dwa i pójdziemy się paść. Upór jednego człowieka spowodował, że wszyscy stracimy szansę zarabiania na chleb. Cepry z nas się śmieją i mówią, że pojadą do Austrii, gdzie nie ma Byrcyna i gdzie się ceni i szanuje turystów – kwituje.

A co na to Byrcynowie? Idą w zaparte i ostatnio oprotestowali plan przestrzennego zagospodarowania Gubałówki, który przedstawiono na sesji rady miasta. Na szczęście, zostali przegłosowani. Zapowiedzieli jednak, że ostatniego słowa jeszcze nie powiedzieli.

Przemysław Bolechowski

Kalendarium konfliktu o Gubałówkę

Listopad 1995

Zostaje podpisane porozumienie między właścicielami działek na Gubałówce a Polskimi Kolejami Linowymi. Na mocy dokumenty narciarze mogą korzystać z trasy narciarskiej przy kolejce.

Wiosna 2005

Sąd Rejonowy w Zakopanem wydaje wyrok nakazujący Polskim Kolejom Linowym wydanie rodzinie Byrcynów w ciągu 30 dni ich nieruchomości leżących na stoku Gubałówki oraz usunięcie z ich działek podziemnych rur do zaśnieżania trasy. W praktyce oznaczało to zamknięcie trasy narciarskiej.

Grudzień 2005

Polskie Koleje Linowe decydują o czasowym wstrzymaniu ruchu kolejki na Gubałówkę, tłumacząc to brakiem ugody z rodziną Byrcynów i zamknięciem trasy narciarskiej.

Zima 2007

Burmistrz Janusz Majcher obwieszcza, że negocjacje z rodziną Byrcynów zostały zakończone i nie przyniosły żadnego rezultatu.

Lato 2008

Rada Miasta Zakopanego przyjmuje projekt planu zagospodarowania przestrzennego Gubałówki. Tereny na trasie narciarskiej nie będą mogły być zabudowane.







•  Gubałówka   Zgłóś moderatorowi do usunięcia
 mirko-33      19:34 Nd, 17 Sie 2008
:o rzeczywiście jeżeli nasze Władze nie wezmą się za Gubałówke i za p. Byrcyna to najbliższej przyszłości zapomnijmy i turystach. Gubałówka przynosiła dość dobre zyski, więc dlaczego władze Zakopanego sobie siedzą i nie rozmawiają w tej sprawie.Po za tym jeśli w porze zimowej turyści będą marzli w Kuźnicach po 3-4godz. na wyjazd na górę to ZAKOPANE straci następnych turystów oni pojadą w Alpy i będą nas mieli ..ą ......... Jeżeli nie zmniejszą się kolejki na Kasprowy Wierch to już są pogłoski że będą omijać Zakopane. Tak że p. Burmistrzowie pomyślcie o nas i o sobie , pozdrawiam





«« Powrót do listy wiadomości


 Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    1544





Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024