E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane
Zakopane
AktualnościAktualności
Turystyka, wypoczynek Turystyka, wypoczynek
   Spacery po ZakopanemSpacery po Zakopanem
   Aktywny wypoczynekAktywny wypoczynek
   Wycieczka wirtualnaWycieczka wirtualna
   Ciekawe miejsca Ciekawe miejsca
      ZabytkiZabytki
      MuzeaMuzea
      GalerieGalerie
      KościołyKościoły
      PozostałePozostałe
      PomnikiPomniki
   Kalendarz wydarzeńKalendarz wydarzeń
   Imprezy kulturalneImprezy kulturalne
   Imprezy sportoweImprezy sportowe
   Kamera na GiewontKamera na Giewont
   Kamery on-lineKamery on-line
Miasto Zakopane Miasto Zakopane
   Historia Historia
   Dojazd do ZakopanegoDojazd do Zakopanego
   KlimatKlimat
   FolklorFolklor
   KulturaKultura
   ArchitekturaArchitektura
   Powiat tatrzanskiPowiat tatrzanski
   Urzad miastaUrzad miasta
   StatystykaStatystyka
   Galeria zdjecGaleria zdjec
Informator turysty Informator turysty
   Plan ZakopanegoPlan Zakopanego
   AptekiApteki
   KościołyKościoły
   Banki / BankomatyBanki / Bankomaty
   Stacje paliwStacje paliw
   PKS/BUS/TAXIPKS/BUS/TAXI
   Telefony / InstytucjeTelefony / Instytucje
   Gdzie dobrze zjeśćGdzie dobrze zjeść
   Gdzie się zabawićGdzie się zabawić
   Gdzie spaćGdzie spać
   Kino / TeatrKino / Teatr
   Sport / RekreacjaSport / Rekreacja
Forum dyskusyjneForum dyskusyjne

Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

Aktualności
Górale Świata Sercem w Zakopanem
 dodano: 10 Sierpnia 2020    (źródło: https://www.zakopane.pl/strefa-miejska/kalendarz-wydarzen/wydarzenia/2020-08/gorale-swiata-sercem-w-zakopanem)

Górale Świata Sercem w Zakopanem. Od 16 do 22 sierpnia 2020 r. zaplanowana została edycja specjalna Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich „Górale Świata Sercem w Zakopanem”, która będzie preludium 52. Festiwalu przełożonego na rok 2021. Ze względu na wyjątkową sytuację pandemii, dotychczasowa formuła tego wydarzenia nie jest możliwa do realizacji, jednak góralski folklor będzie nam towarzyszyć, a górale z różnych stron świata stworzą wraz z nami e-festiwal. Ta wyjątkowa edycja poświęcona zostanie góralskim kulinariom, a temat ten pozostanie z nami także w kolejnym roku.Z powodów panującej pandemii jesteśmy zmuszeni odwołać część konkursową Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich, jak również Międzynarodowego Konkursu Kapel, Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych im. Władysława Trebuni – Tutki. Mamy jednak nadzieję, że pomimo nieobecności w Zakopanem, sercem będziecie Państwo z nami.

W ramach tegorocznej edycji – preludium 52. MFFZG chcielibyśmy Państwu zaprezentować kilka ekspozycji związanych z wydarzeniem.

Wystawy „Wtopieni w krajobraz” oraz „Zakopiańscy Twórcy Ludowi w obiektywie Adama Brzozy” będą towarzyszyć przygotowanej przez Miasto Zakopane publikacji poświęconej osobom tworzącym w Zakopanem. Będą to malarze na szkle, literaci, rzeźbiarze, hafciarki, kowale, osoby tkające i wykonujące ubrania góralskie a także parające się wyrobem wozów konnych. Zaprosimy Państwa tak na spacer po Ich izbach twórczych, gdzie opowiedzą o swojej pięknej i niepowtarzalnej, autorskiej pracy.

Zapraszamy Państwa również na spotkanie z Twórcami Ludowymi, którzy od wielu lat tworzą wielką Festiwalową rodzinę. Ich portrety i prace wspaniale uchwyciła Jolanta Flach, która od wielu lat dokumentuje „ulotne chwile festiwalu”. Zachęcamy również do zapoznania się z publikacją autorstwa Jolanty Flach, wydaną przez Miasto Zakopane z okazji 50 MFFZG. A dla wszystkich, którzy chcieliby poznać tajniki rękodzieła przygotowaliśmy, jak co roku warsztaty tematyczne.

Umożliwimy nabycie publikacji pokonferencyjnej pt. „Wesele. Między przeszłością a teraźniejszością”. Umieszczone w niej referaty zostały wygłoszone w zeszłym roku, podczas konferencji naukowej towarzyszącej Festiwalowi.

Najmłodsi miłośnicy folkloru zaprezentują swoje talenty podczas pokonkursowej wystawy „Dziecięcy plakat festiwalowy”. Ogłosimy również wyniki i wręczymy Laureatom Konkursu nagrody. Dzieci będą mogły wziąć udział w tradycyjnych dla Festiwalu animacjach, które będą nawiązywały do tematu przewodniego Festiwalu.

Nie zabraknie również spotkania z poezją górską. Zaprezentujemy wiersze nadesłane na 49 edycję Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego na wiersz o tematyce górskiej im. Tadeusza Staicha.

52 Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich będzie zorganizowany pod hasłem „Od snopka do talerza. Zwyczaje i pieśni rolnicze, pasterskie i biesiadne”. Podczas preludium temat pojawi się podczas akcji „Kulinaria górali świata”. Zapraszamy wszystkich do podzielenia się przepisami kulinarnymi miejsc, z których pochodzą. Poprzez nasz profil FB -> MFFZG lub na adres: mffzg@zakopane.eu zachęcamy do wysyłania przepisów oraz zdjęć wykonanych potraw. Można również przesłać film z prezentacją wykonania potrawy lub wykonanie pieśni związanej ze zwyczajami rolniczymi. Z przesłanych materiałów stworzymy międzynarodową księgę kulinarną, którą wydamy w wersji papierowej w 2021 roku.

Podczas tegorocznej edycji wydarzenia nie zabraknie również koncertów zarówno zespołów z Polski jak i z całego świata, prezentujących repertuar folklorystyczny jak i folkowy. Podhalańscy Muzykanci będą nauczali gry na instrumentach oraz zdradzali tajniki ich budowy. O skrzypcach, basach, piszczałkach i innych opowiadać będzie wystawa przygotowana we współpracy z Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu.

A za rok…. zarezerwujcie swój czas, aby w dniach 19 do 27 sierpnia 2021 być już nie tylko sercem w Zakopanem!

Na Dolnej Równi Krupowej otworzymy wioskę festiwalową i wraz z Góralami z całego świata spotkamy się by radować się i świętować, jak przez ostatnie 51 lat.
Miejsce: Dolna Rówień Krupowa, Tadeusza Kościuszki, Zakopane
2020-08-16 - 2020-08-22 od 11:00 do 21:00
Organizator: Miasto Zakopane, Zakopiańskie Centrum Kultury
Strona: www.festiwale.zakopane.pl

 


«« Powrót do listy wiadomości


 Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    1378

Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2022