E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane
Zakopane
AktualnościAktualności
Turystyka, wypoczynek Turystyka, wypoczynek
   Spacery po ZakopanemSpacery po Zakopanem
   Aktywny wypoczynekAktywny wypoczynek
   Wycieczka wirtualnaWycieczka wirtualna
   Ciekawe miejsca Ciekawe miejsca
      ZabytkiZabytki
      MuzeaMuzea
      GalerieGalerie
      KościołyKościoły
      PozostałePozostałe
      PomnikiPomniki
   Kalendarz wydarzeńKalendarz wydarzeń
   Imprezy kulturalneImprezy kulturalne
   Imprezy sportoweImprezy sportowe
   Kamera na GiewontKamera na Giewont
   Kamery on-lineKamery on-line
Miasto Zakopane Miasto Zakopane
   Historia Historia
   Dojazd do ZakopanegoDojazd do Zakopanego
   KlimatKlimat
   FolklorFolklor
   KulturaKultura
   ArchitekturaArchitektura
   Powiat tatrzanskiPowiat tatrzanski
   Urzad miastaUrzad miasta
   StatystykaStatystyka
   Galeria zdjecGaleria zdjec
Informator turysty Informator turysty
   Plan ZakopanegoPlan Zakopanego
   AptekiApteki
   KościołyKościoły
   Banki / BankomatyBanki / Bankomaty
   Stacje paliwStacje paliw
   PKS/BUS/TAXIPKS/BUS/TAXI
   Telefony / InstytucjeTelefony / Instytucje
   Gdzie dobrze zjeśćGdzie dobrze zjeść
   Gdzie się zabawićGdzie się zabawić
   Gdzie spaćGdzie spać
   Kino / TeatrKino / Teatr
   Sport / RekreacjaSport / Rekreacja
Forum dyskusyjneForum dyskusyjne

Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

Aktualności
Wernisaż wystawy zdjęć Maćka Rysuli
 dodano: 29 Sierpnia 2017

Wernisaż wystawy zdjęć pamięci Maćka Rysuli - wtorek, 29.08.2017 godz. 19.00, Galeria Antoniego Rząsy, ul. Bogdańskiego 16a

Mija dwadzieścia lat od górskiej śmierci Maćka Rysuli. Zginął 19 lutego 1997 roku w lawinie pod zachodnią ścianą Petit Dru. Obok rodziny i przyjaciół na pogrzeb 26-latka przyszły setki zakopiańczyków wstrząśniętych stratą młodzieńca, który mimo swego wieku odcisnął piętno na ich mieście. Był człowiekiem niezwykle barwnym, który wszędzie, gdzie się pojawił, zjednywał sobie przyjaciół...


Maciej Rysula urodził się w 1970 roku w Zakopanem. Jako nastolatek  rozpoczął górką przygodę od kursu speleologicznego, jednak to wspinaczka na powierzchni, szczególnie zimą, najbardziej go zainteresowała. Potrzebował niespełna dziesięciu lat, aby stać się jednym z najwybitniejszych alpinistów swojego pokolenia, choć był przede wszystkim, jak sam podkreślał, taternikiem chadzającym własnym ścieżkami, które wiodły go raczej w stronę zapomnianych szczytów i bezludnych dolin, niż strzelistych turni Morskiego Oka. Rysula należał do ludzi, dla których góry nie są ambicją zmagania się z żywiołem. Umieścił je w życiu pomiędzy wieloma talentami, aby zyskiwały w ich towarzystwie głębszego znaczenia. Był zamiłowanym fotografem, parał się także poezją i reportażem. Choć zostawił po sobie głównie opowieści o wspinaczce, nietrudno zauważyć, że z biegiem czasu coraz mniej wspinał się dla wrażeń, a coraz bardziej po to, aby o tym pisać.

Mija dwadzieścia lat od górskiej śmierci Maćka Rysuli. Zginął 19 lutego 1997 roku w lawinie pod zachodnią ścianą Petit Dru. Obok rodziny i przyjaciół na pogrzeb 26-latka przyszły setki zakopiańczyków wstrząśniętych stratą młodzieńca, który mimo swego wieku odcisnął piętno na ich mieście. Był człowiekiem niezwykle barwnym, który wszędzie, gdzie się pojawił, zjednywał sobie przyjaciół. Pełen przenikliwości i życiowych komplikacji, po góralsku uparty i nieprzenikniony w wyborach i fascynacjach, stawiał rozmówcom i współtowarzyszom wysokie wymagania. Mimo tego lgnęli do niego i młodsi i starsi, ceniąc go chyba za powagę, z jaką traktował swoje pasje i ludzi. Rysula pozostawił po sobie dziesiątki imponujących wspinaczek – prawie zawsze wybieranych według klucza pierwszych przejść, pierwszych przejść polskich, zimowych lub pierwszych powtórzeń - najlepiej z dala od schronisk i utartych ścieżek, w Tatrach, Dolomitach, Alpach i Himalajach. A obok tego góralską skrzynię pełną fotografii, zapisków i wierszy. Imponujący dorobek krótkiego życia. Jak przystało na uduchowionego poetę mawiał zresztą, że śmierć nie będzie w nim miała ostatniego słowa.











«« Powrót do listy wiadomości


 Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    1024





Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024