E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane
Zakopane
AktualnościAktualności
Turystyka, wypoczynek Turystyka, wypoczynek
   Spacery po ZakopanemSpacery po Zakopanem
   Aktywny wypoczynekAktywny wypoczynek
   Wycieczka wirtualnaWycieczka wirtualna
   Ciekawe miejsca Ciekawe miejsca
      ZabytkiZabytki
      MuzeaMuzea
      GalerieGalerie
      KościołyKościoły
      PozostałePozostałe
      PomnikiPomniki
   Kalendarz wydarzeńKalendarz wydarzeń
   Imprezy kulturalneImprezy kulturalne
   Imprezy sportoweImprezy sportowe
   Kamera na GiewontKamera na Giewont
   Kamery on-lineKamery on-line
Miasto Zakopane Miasto Zakopane
   Historia Historia
   Dojazd do ZakopanegoDojazd do Zakopanego
   KlimatKlimat
   FolklorFolklor
   KulturaKultura
   ArchitekturaArchitektura
   Powiat tatrzanskiPowiat tatrzanski
   Urzad miastaUrzad miasta
   StatystykaStatystyka
   Galeria zdjecGaleria zdjec
Informator turysty Informator turysty
   Plan ZakopanegoPlan Zakopanego
   AptekiApteki
   KościołyKościoły
   Banki / BankomatyBanki / Bankomaty
   Stacje paliwStacje paliw
   PKS/BUS/TAXIPKS/BUS/TAXI
   Telefony / InstytucjeTelefony / Instytucje
   Gdzie dobrze zjeśćGdzie dobrze zjeść
   Gdzie się zabawićGdzie się zabawić
   Gdzie spaćGdzie spać
   Kino / TeatrKino / Teatr
   Sport / RekreacjaSport / Rekreacja
Forum dyskusyjneForum dyskusyjne

Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański



Aktualności
Nowy budynek Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Zakopanem [zdjęcia!]
 dodano: 13 Marca 2010    (źródło: Redakcja)

Po remoncie budynku placówki Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Zakopanem, przy ul. Przewodników Tatrzańskich 3, został on formalnie przekazany do użytku w piątek, 12 marca 2010 roku.


Uroczystość przekazania budynku do użytku uświetniła Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej pod kierownictwem naczelnika orkiestry ppłk. SG Stanisława Strączka i Kompania Reprezentacyjna Straży Granicznej pod dowództwem mjr. SG Krzysztofa Janusa.


Poświęcenia budynku oddanego do użytku po remoncie dokonają: kapelan Karpackiego Oddziału Straży Granicznej, ppłk SG ks. Andrzej Gut oraz zaproszeni przedstawiciele duszpasterstwa Straży Granicznej – ks. ppłk SG Jarosław Kadylak z Ordynariatu Prawosławnego i ks. kpt. SG Kornel Undas z Kościoła Ewangelicko - Augsburskiego.


Prace remontowe przez ponad 2 lata.


Ppłk SG Mieczysław Kurek, komendant placówki Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Zakopanem: W okresie, gdy ten budynek był remontowany, nasza placówka formalnie nazywana placówką w Zakopanem, miała tymczasową siedzibę w Łysej Polanie. Po powrocie tutaj, do wyremontowanego budynku, mamy obecnie do dyspozycji świetnie wyposażone pomieszczenia, z pełną infrastrukturą informatyczną, co w dzisiejszych czasach jest bardzo ważne, a może nawet najważniejsze, w dodatku estetycznie wykończone i zapewniające dobre warunki naszej służby.


W dobrych warunkach pracuje się, jak wiadomo lepiej i przyjemniej, a pracy nam wcale nie ubywa. Po przystąpieniu Polski i Słowacji i kilku innych państw naszego regionu Europy do porozumienia tworzącego strefę Schengen, nie musimy już kontrolować każdej osoby przekraczającej granicę i łatwiej jest je przekraczać, ale nasilił się przecież ruch cudzoziemców, którzy są przez nas poddawani kontrolom legalności pobytu zgodnie z wymogami ustawy o cudzoziemcach, a także – nie ma co ukrywać, mimo świątecznego nastroju – zdarzają się przypadki, kiedy nasi obywatele podejmują działalność, no, powiedzmy, nie do końca zgodną z prawem. Np. próbują przewozić przez otwarte teraz granice zbyt duże ilości alkoholu i papierosów, zwłaszcza tych przywiezionych z Ukrainy i Rosji, czyli bez polskiej akcyzy. Ostatnio na terenie Podhala mieliśmy do czynienia także z innymi przejawami przestępczości, znacznie poważniejszej, kilka tygodni temu rozbiliśmy gang nielegalnie handlujący bronią z przemytu ze Słowacji. Ujawniliśmy podczas przeszukań i zabezpieczyliśmy 15 jednostek różnego rodzaju broni – długiej i pistoletów oraz kilkaset sztuk amunicji różnego kalibru.


Mjr SG dr Marek Jarosiński, rzecznik prasowy komendanta Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu:
KILKA ZDAŃ O KARPACKIM ODDZIALE STRAŻY GRANICZNEJ:


Karpacki Oddział Straży Granicznej w Nowym Sączu ochrania prawie całą granicę państwową Polski ze Słowacją o długości 504,074 km, z czego 319,5 km na terenie województwa małopolskiego, 97,82 km na terenie województwa podkarpackiego i 87,4 km na terenie województwa śląskiego. Polsko-słowacka granica ciągnie się od połonin Bieszczadów, poprzez zalesione góry Beskidów i Pienin, szczyty Tatr, okolice Jeziora Orawskiego, po góry Beskidu Żywieckiego.
Po wejściu Polski i Słowacji do strefy Schengen przybyło nam pracy związanej z wykrywaniem i przeciwdziałaniem przestępstwom i wykroczeniom granicznym. Są to głównie próby przerzucania przez granicę nielegalnych imigrantów, przemytu towarów akcyzowych w ilościach wykraczających poza dopuszczalne limity, chociaż są one wysokie na granicach wewnętrznych UE, próby przewożenia przez granicę tzw. podróbek markowych towarów i inne.
Odstąpienie od kontroli granicznych w przejściach granicznych od grudnia 2007 roku pozwoliło nam skierować strażników granicznych do działań o wiele bardziej efektywnych - na drogach dojazdowych do granicy i w wielu miastach i miejscowościach w całej Małopolsce oraz w części województw podkarpackiego i śląskiego, gdzie także rozciąga się teren działania Karpackiego Oddziału Straży Granicznej.
Nasi strażnicy graniczni pełnią służbę m.in. we wspólnych patrolach z policją, Służbą Celną, Strażą Ochrony Kolei, Strażą Leśną, a także w polsko-słowackich patrolach składających się z funkcjonariuszy polskiej i słowackiej służby granicznej i policji - te patrole działają po obu stronach granicy. Ściśle współpracujemy ze słowacką służbą graniczną i innymi służbami państw Unii Europejskiej.

Drogi przecinające granicę polsko-słowacką na terenie działania Karpackiego Oddziału Straży Granicznej są bramą na południe Europy. Granicę polsko-słowacką przekracza corocznie kilkanaście milionów osób, udających się i powracających z krajów południowej Europy - Słowacji, Węgier, Rumunii, Bułgarii, Turcji, Austrii, Chorwacji, Słowenii, Włoch, Grecji i innych krajów.
Lotnicze przejście graniczne w Balicach pod Krakowem jest drugim co do wielkości portem lotniczym w Polsce po warszawskim Okęciu, obsługuje pasażerów przylatujących do Krakowa i Małopolski oraz odlatujących z tego lotniska - za ocean, do Stanów Zjednoczonych, do Afryki i do państw europejskich.


Rzecznik prasowy
mjr SG dr Marek Jarosiński






    


Nowy budynek Straży Granicznej_1


Nowy budynek Straży Granicznej_2


Nowy budynek Straży Granicznej_3


Nowy budynek Straży Granicznej_4


Nowy budynek Straży Granicznej_5


Nowy budynek Straży Granicznej_6


Nowy budynek Straży Granicznej_7


Nowy budynek Straży Granicznej_8


Nowy budynek Straży Granicznej_9


Nowy budynek Straży Granicznej_10


Nowy budynek Straży Granicznej_11


Nowy budynek Straży Granicznej_12


Nowy budynek Straży Granicznej_13


Nowy budynek Straży Granicznej_14


Nowy budynek Straży Granicznej_15


Nowy budynek Straży Granicznej_16


Nowy budynek Straży Granicznej_17


Nowy budynek Straży Granicznej_18


Nowy budynek Straży Granicznej_19


Nowy budynek Straży Granicznej_20


Nowy budynek Straży Granicznej_21


Nowy budynek Straży Granicznej_22


Nowy budynek Straży Granicznej_23


Nowy budynek Straży Granicznej_24


Nowy budynek Straży Granicznej_25


Nowy budynek Straży Granicznej_26


Nowy budynek Straży Granicznej_27


Nowy budynek Straży Granicznej_28


Nowy budynek Straży Granicznej_29


Nowy budynek Straży Granicznej_30


Nowy budynek Straży Granicznej_31




«« Powrót do listy wiadomości


 Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    8614





Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2025