Po remoncie budynku placówki Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Zakopanem, przy ul. Przewodników Tatrzańskich 3, został on formalnie przekazany do użytku w piątek, 12 marca 2010 roku.
Uroczystość przekazania budynku do użytku uświetniła Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej pod kierownictwem naczelnika orkiestry ppłk. SG Stanisława Strączka i Kompania Reprezentacyjna Straży Granicznej pod dowództwem mjr. SG Krzysztofa Janusa.
Poświęcenia budynku oddanego do użytku po remoncie dokonają: kapelan Karpackiego Oddziału Straży Granicznej, ppłk SG ks. Andrzej Gut oraz zaproszeni przedstawiciele duszpasterstwa Straży Granicznej – ks. ppłk SG Jarosław Kadylak z Ordynariatu Prawosławnego i ks. kpt. SG Kornel Undas z Kościoła Ewangelicko - Augsburskiego.
Prace remontowe przez ponad 2 lata.
Ppłk SG Mieczysław Kurek, komendant placówki Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Zakopanem: W okresie, gdy ten budynek był remontowany, nasza placówka formalnie nazywana placówką w Zakopanem, miała tymczasową siedzibę w Łysej Polanie. Po powrocie tutaj, do wyremontowanego budynku, mamy obecnie do dyspozycji świetnie wyposażone pomieszczenia, z pełną infrastrukturą informatyczną, co w dzisiejszych czasach jest bardzo ważne, a może nawet najważniejsze, w dodatku estetycznie wykończone i zapewniające dobre warunki naszej służby.
W dobrych warunkach pracuje się, jak wiadomo lepiej i przyjemniej, a pracy nam wcale nie ubywa. Po przystąpieniu Polski i Słowacji i kilku innych państw naszego regionu Europy do porozumienia tworzącego strefę Schengen, nie musimy już kontrolować każdej osoby przekraczającej granicę i łatwiej jest je przekraczać, ale nasilił się przecież ruch cudzoziemców, którzy są przez nas poddawani kontrolom legalności pobytu zgodnie z wymogami ustawy o cudzoziemcach, a także – nie ma co ukrywać, mimo świątecznego nastroju – zdarzają się przypadki, kiedy nasi obywatele podejmują działalność, no, powiedzmy, nie do końca zgodną z prawem. Np. próbują przewozić przez otwarte teraz granice zbyt duże ilości alkoholu i papierosów, zwłaszcza tych przywiezionych z Ukrainy i Rosji, czyli bez polskiej akcyzy. Ostatnio na terenie Podhala mieliśmy do czynienia także z innymi przejawami przestępczości, znacznie poważniejszej, kilka tygodni temu rozbiliśmy gang nielegalnie handlujący bronią z przemytu ze Słowacji. Ujawniliśmy podczas przeszukań i zabezpieczyliśmy 15 jednostek różnego rodzaju broni – długiej i pistoletów oraz kilkaset sztuk amunicji różnego kalibru.
Mjr SG dr Marek Jarosiński, rzecznik prasowy komendanta Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu:
KILKA ZDAŃ O KARPACKIM ODDZIALE STRAŻY GRANICZNEJ:
Karpacki Oddział Straży Granicznej w Nowym Sączu ochrania prawie całą granicę państwową Polski ze Słowacją o długości 504,074 km, z czego 319,5 km na terenie województwa małopolskiego, 97,82 km na terenie województwa podkarpackiego i 87,4 km na terenie województwa śląskiego. Polsko-słowacka granica ciągnie się od połonin Bieszczadów, poprzez zalesione góry Beskidów i Pienin, szczyty Tatr, okolice Jeziora Orawskiego, po góry Beskidu Żywieckiego.
Po wejściu Polski i Słowacji do strefy Schengen przybyło nam pracy związanej z wykrywaniem i przeciwdziałaniem przestępstwom i wykroczeniom granicznym. Są to głównie próby przerzucania przez granicę nielegalnych imigrantów, przemytu towarów akcyzowych w ilościach wykraczających poza dopuszczalne limity, chociaż są one wysokie na granicach wewnętrznych UE, próby przewożenia przez granicę tzw. podróbek markowych towarów i inne.
Odstąpienie od kontroli granicznych w przejściach granicznych od grudnia 2007 roku pozwoliło nam skierować strażników granicznych do działań o wiele bardziej efektywnych - na drogach dojazdowych do granicy i w wielu miastach i miejscowościach w całej Małopolsce oraz w części województw podkarpackiego i śląskiego, gdzie także rozciąga się teren działania Karpackiego Oddziału Straży Granicznej.
Nasi strażnicy graniczni pełnią służbę m.in. we wspólnych patrolach z policją, Służbą Celną, Strażą Ochrony Kolei, Strażą Leśną, a także w polsko-słowackich patrolach składających się z funkcjonariuszy polskiej i słowackiej służby granicznej i policji - te patrole działają po obu stronach granicy. Ściśle współpracujemy ze słowacką służbą graniczną i innymi służbami państw Unii Europejskiej.
Drogi przecinające granicę polsko-słowacką na terenie działania Karpackiego Oddziału Straży Granicznej są bramą na południe Europy. Granicę polsko-słowacką przekracza corocznie kilkanaście milionów osób, udających się i powracających z krajów południowej Europy - Słowacji, Węgier, Rumunii, Bułgarii, Turcji, Austrii, Chorwacji, Słowenii, Włoch, Grecji i innych krajów.
Lotnicze przejście graniczne w Balicach pod Krakowem jest drugim co do wielkości portem lotniczym w Polsce po warszawskim Okęciu, obsługuje pasażerów przylatujących do Krakowa i Małopolski oraz odlatujących z tego lotniska - za ocean, do Stanów Zjednoczonych, do Afryki i do państw europejskich.
Rzecznik prasowy
mjr SG dr Marek Jarosiński
|