Pomnik hrabiego Władysława Zamoyskiego postawiono w 2003 r., przy skrzyżowaniu Krupówek i al. 3 Maja. Pomnik jest autorstwa zakopiańskiego rzeźbiarza Michała Gąsienicy-Szostaka.
Władysław Zamoyski (1853-1924), urodzony i wychowany w Wielkopolsce, wykształcony we Francji, w 1889 r. kupił na licytacji spore tereny w Tatrach i na Podhalu. W Zakopanem czynnie uczestniczył w działalności miejscowych organizacji, wspierał także finansowo liczne działania społeczne. Doprowadził do uruchomienia linii kolejowej Chabówka - Zakopane (1899), przyczynił się znacznie do wygrania sporu z Węgrami o Morskie Oko (1902). Był działaczem i członkiem honorowym Towarzystwa Tatrzańskiego. W 1901 r. (wespół ze Stanisławem Witkiewiczem) otrzymał pierwsze honorowe obywatelstwo Zakopanego. W 1923 r. stworzył fundację "Zakłady Kórnickie" (działała w latach 1924-53), poprzez którą cały swój majątek przekazał narodowi polskiemu. Pochowany w majątku rodowym w Kórniku pod Poznaniem.
Zwiedzając Zakopane, warto odwiedzić Kuźnice, a zwłaszcza teren dawnego (obecnie nieistniejącego) XIX w. dworu kuźnickiego. Na skraju dawnego parku dworskiego jest budynek, w którym mieściła się dyrekcja huty kuźnickiej, a po jej likwidacji Szkoła Pracy Domowej Kobiet, założona przez Jadwigę Zamoyską w Kórniku pod Poznaniem w 1882 r., i przeniesiona do Zakopanego w 1891 r.. W tym samym budynku mieszkali również w latach 1889-1924 właściciele dóbr zakopiańskich - hrabia Władysław Zamoyski z rodziną.