E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane
Zakopane
AktualnościAktualności
Turystyka, wypoczynek Turystyka, wypoczynek
   Spacery po ZakopanemSpacery po Zakopanem
   Aktywny wypoczynekAktywny wypoczynek
   Wycieczka wirtualnaWycieczka wirtualna
   Ciekawe miejsca Ciekawe miejsca
      ZabytkiZabytki
      MuzeaMuzea
      GalerieGalerie
      KościołyKościoły
      PozostałePozostałe
      PomnikiPomniki
   Kalendarz wydarzeńKalendarz wydarzeń
   Imprezy kulturalneImprezy kulturalne
   Imprezy sportoweImprezy sportowe
   Kamera na GiewontKamera na Giewont
   Kamery on-lineKamery on-line
Miasto Zakopane Miasto Zakopane
   Historia Historia
   Dojazd do ZakopanegoDojazd do Zakopanego
   KlimatKlimat
   FolklorFolklor
   KulturaKultura
   ArchitekturaArchitektura
   Powiat tatrzanskiPowiat tatrzanski
   Urzad miastaUrzad miasta
   StatystykaStatystyka
   Galeria zdjecGaleria zdjec
Informator turysty Informator turysty
   Plan ZakopanegoPlan Zakopanego
   AptekiApteki
   KościołyKościoły
   Banki / BankomatyBanki / Bankomaty
   Stacje paliwStacje paliw
   PKS/BUS/TAXIPKS/BUS/TAXI
   Telefony / InstytucjeTelefony / Instytucje
   Gdzie dobrze zjeśćGdzie dobrze zjeść
   Gdzie się zabawićGdzie się zabawić
   Gdzie spaćGdzie spać
   Kino / TeatrKino / Teatr
   Sport / RekreacjaSport / Rekreacja
Forum dyskusyjneForum dyskusyjne

Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

Galerie
Galeria Sztuki na Kozińcu
im. Włodzimierza i Jerzego Kulczyckich
Lokalizacja:ul. Koziniec 8, tel. (+48) 18-20-129-36
Dostępność:czynna: środa - sobota 9.00 - 16.00 niedziela 10.00 - 18.00
Bilety:bilet normalny 7,00 zł, bilet ulgowy - 5,50 zł.
Ekspozycja: Galeria Kobierców Wschodnich, czasowe ekspozycje malarstwa, rzeźby, wystawy okolicznościowe
Oficjalna strona WWW:www.muzeumtatrzanskie.pl
Galeria Sztuki na Kozińcu, ul. Koziniec 8 (fot. Andrzej Samardak)
strona:    

    Galeria Sztuki im. Włodzimierza i Jerzego Kulczyckich, położona w pobliżu słynnej wili "Pod Jedlami", to murowany budynek w stylu dworkowym, wybudowany we wczesnych latach dwudziestych naszego stulecia przez rodzinę Koziańskich. Po drugiej wojnie światowej dom kupił od spadkobierców Urząd Rady Ministrów i willa Koziańskich stała się reprezentacyjnym obiektem, w którym bywali najwyżsi prominenci PRL, m. in. premier Józef Cyrankiewicz, stąd potocznie dom nazywano "Cyrankiewiczówką". W roku 1981 władze miasta na skutek starań kilku pracowników Muzeum Tatrzańskiego oddały go Muzeum z przeznaczeniem na Galerię Kobierców Wschodnich, wcześniej ofiarowanych przez wdowę po Jerzym Kulczyckim, Annę Piotrowicz-Kulczycką.

Willa na Kozińcu ok. 1930 r.
(fot. arch. Muzeum Tatrzańskiego)
  
    Początki kolekcji sięgają roku 1906, kiedy to Włodzimierz Kulczycki (1862-1936), profesor, a później rektor Akademii Weterynaryjnej we Lwowie, nabył pierwsze okazy. Kolekcjonowanie orientalnych tkanin i kobierców od początku traktował w sposób naukowy; gromadził literaturę na temat kobiernictwa i systematycznie zapoznawał się z tą dziedziną kultury materialnej Wschodu. Sam był autorem kilku prac o kobiercach. W okresie międzywojennym kolekcja Włodzimierza Kulczyckiego była kilkakrotnie prezentowana na wystawach. Jego syn Jerzy (1898-1974) doktor filozofii, historyk sztuki, przejął po ojcu zamiłowania kolekcjonerskie i przez okres międzywojenny stopniowo pomnażał zbiory trzymając się koncepcji nakreślonej przez ojca: kolekcja miała reprezentować kobiernictwo wszystkich narodów Azji Mniejszej, Azji Środkowej, Iranu i Kaukazu.

  
Kobierce Wschodnie
fragm. ekspozycji
(fot. Andrzej Samardak)
    Okres II wojny światowej kolekcja przetrwała bez większych strat, a gdy w roku 1946 rozpoczęła się repatriacja Polaków, Kulczycki znalazł się w Warszawie i tam przez wiele lat związany był z Uniwersytetem Warszawskim. Uratowana dzięki pomocy wielu osób kolekcja przez długie lata była przechowywana pod podwójną podłogą w jednopokojowym mieszkaniu państwa Kulczyckich. W roku 1964 ze względu na stan zdrowia Jerzego Kulczyccy przenieśli się na Podhale. Przedtem jednak zdecydowano się podzielić kolekcję i część drogą sprzedaży przekazać na Wawel. Do Krakowa trafiły 64 obiekty o charakterze przeważnie luksusowym, pałacowym. Kobierce, nie mniej cenne, reprezentujące sztukę ludową, znalazły się na Podhalu w Murzasichlu, gdzie państwo Kulczyccy wybudowali dom. Zgodnie z ostatnią wolą męża, po jego śmierci Anna Piotrowicz-Kulczycka w 1977 r. przekazała dar narodowi i powierzyła go opiece Muzeum Tatrzańskiego.

Kobierzec Wschodni
(fot. Andrzej Samardak)
  
    Po raz pierwszy pokazano tę część kolekcji w zakopiańskim Biurze Wystaw Artystycznych w 1978 r. Gdy znalazła się już w Galerii na Kozińcu, co roku, przeważnie w lecie, jest prezentowana publiczności. Kolekcja składa się z 65 obiektów - kobierców i tkanin pochodzących z różnych obszarów i krajów Azji: Iranu, Turkiestanu, Afganistanu, Azji Zachodniej, Kaukazu. Kobierce i tkaniny zachwycają subtelnością i harmonią zestawień kolorystycznych oraz bogactwem i pełną tajemnic symboliką ornamentyki.

    Drugim zbiorem, który znalazł swoje stałe miejsce w Galerii Kulczyckich, są obrazy i grafiki współczesnego artysty Marka Żuławskiego ofiarowane przez wdowę Marylę Żuławską w 1986 r. Ponad sto prac artysty wystawianych jest w Galerii Kulczyckich co dwa lata.

  
Galeria Sztuki na Kozińcu
(fot. Andrzej Samardak)
    Żuławski wiele pisał o sztuce. Pozostawił również interesującą książkę biograficzną "Szkic do autoportretu" i wspomnienia rodzinne "Z domu". W "Szkicu do autoportretu" sam artysta niezmiernie trafnie wyraża istotę swojej sztuki: "Moje malarstwo jest pełne aluzji. Ma na celu stworzenie nastroju, klimatu, atmosfery, która zmusza widza do refleksji. Pragnę, aby obraz był czymś więcej niż arytmetyczną sumą swoich elementów, żeby był symbolem albo wizualną interpretacją przeżycia. Chodzi mi o wyrażenie swojego stosunku do świata, o powiedzenie środkami malarskimi czegoś, co w inny sposób nie da się powiedzieć. Chodzi mi o stworzenie nowego wizerunku człowieka w kontekście dzisiejszości."

    Galeria Kulczyckich służy przede wszystkim Działowi Sztuki Muzeum Tatrzańskiego. Tutaj prezentowane są zbiory, które nie znalazły miejsca w ekspozycjach stałych. Są to takie cykle tematyczne jak np. "Pejzaż tatrzański", "Tatry i Podhale w akwareli" czy "Portret ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego". Ale jest to również miejsce wystaw dla zbiorów etnograficznych i przyrodniczych, oraz poświęconych historii narciarstwa. W roku 1996 w Galerii Kulczyckich prezentowana była pierwsza monograficzna wystawa twórczości plastycznej Stanisława Witkiewicza. W rok później z okazji wizyty Jana Pawła II w Zakopanem otwarto wystawę starego malarstwa na szkle ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego. Galeria gościła również zakopiańskie edycje dużych wystaw organizowanych przez Muzea Narodowe w Warszawie i Krakowie: "Tadeusz Brzozowski. Obrazy" oraz "Między Giewontem a Parnasem. Inspiracje sztuką ludową Podhala". W roku 1998 zwiedzający mogli obejrzeć sprowadzoną ze Lwowa wystawę przyrodniczą "Klejnoty Ordynacji Dzieduszyckich".

   
   
Wystawa "Górale, górale..." w Galerii Sztuki na Kozińcu w 2004 r.
(fot. Andrzej Samardak)
strona:    
żródło:
Archiwum Muzeum Tatrzańskiego - www.muzeumtatrzanskie.pl
«« Powrót do listy
Udostępnij     Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    12750

Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2022