E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Tatry
Aktualności
 ABC turysty
   Przygotowanie
   Ekwipunek
   Informacje TOPR i TPN
   Oznaczenia szlaków
   Przewodnicy
   Przejścia graniczne
    Bezpieczeństwo
      Gdy spotkasz misia...
      Lawiny
      Ku przestrodze...
      Bezpieczeństwo, porady
   Zwierzę na szlaku
   Schroniska
 O Tatrach
   TPN i TANAP
   Klimat
   Geologia
    Zwierzęta
      Gatunki
   Rośliny
    Tatry w liczbach
    Historia
 Encyklopedia Tatr
   Alfabetycznie
   Tematycznie
   Multimedia
 Wycieczki
   Zaplanuj wycieczkę
   Miejsce startu
   Miejsce docelowe
   Skala trudności
   Wszystkie
 Jaskinie tatrzańskie
    SKTJ PTTK
      Aktualności
      Działalność
      Kurs
      Wspomnienia
      Polecane strony
      Galeria
      Kontakt
   Powstanie jaskiń
   Krążenie wody w skałach
   Nacieki
   Morfologiczne typy
   Klimat jaskiń
   Powstanie jaskiń tatrz.
Zagadki tatrzańskie
 Aktywny wypoczynek
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Na rowerze
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Galeria
Warunki w Tatrach
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

w nazwach
w nazwach i opisach
wszędzie
alfabetycznie:    A  B  C  Ć  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  Z  Ź  Ż  
Pa    Pb  Pc    Pd  Pe  Pf  Pg  Ph  Pi  Pj  Pk  Pl    Pm  Pn    Po    Pp  Pr  Ps    Pt  Pu  Pw  Pz   

  Przeglądasz dział: P
ilość pozycji w dziale: 410
Zmień dział na:
 
Puškáš Arno (Nie okreslony)
   Puškáš Arno (4 II 1925 Koszyce). Słow. taternik, alpinista, przewodnik tatrz. klasy I, ratownik górski, publicysta, grafik i malarz (amator). W pierwszych latach po II wojnie świat. był to czołowy taternik czechosł., jeden z pierwszych w Czechosłowacji, który uzyskał tytuł mistrza sportu (w 1953, a w 1971 zasłużonego mistrza sportu). W 1946-50 prowadził Schronisko pod Wagą, a w 1951-57 był kierownikiem Kiezmarskiego Schroniska. W 1958-67...
więcej
Pusta Dolina (Nie okreslony)
   Pusta Dolina lub Pusta Dolinka. Nazwa, która dawniej oznaczała kilka różnych dolin tatrz.: Mała Dolinka pod Giewontem, Sucha Dolina Kondracka, Kozia Dolinka nad Zmarzłym Stawem Gąsienicowym, Dolina Złomisk, Pusta Dolinka u podnóża pd. ściany Zamarłej Turni. Nazwa utrwaliła się jedynie u tej ostatniej.Nazwa oznaczała zawsze doliny "puste", tj. w całości lub przynajmniej w swych górnych częściach bez lasu i kosodrzewiny, pokryte tylko piargami...
więcej
Pusta Dolinka (Nie okreslony)
   Pusta Dolinka; Pustá dolinka. P. Niewielka, zawalona złomami i piargami dolinka, stanowiąca odgałęzienie Doliny Pięciu Stawów Polskich. Otaczają ją: Kozi Wierch, Kozie Czuby, Zamarła Turnia, Mały Kozi Wierch i Kołowa Czuba.Przez P.D. prowadzi znakowany szlak tur. na Kozią Przełęcz, a nad górną (pn.) częścią dolinki wznosi się słynna pd. ściana Zamarłej Turni.
więcej
Pusta Grań (Nie okreslony)
   Pusta Grań; Pustý hrebeň. S. Dolna część pn. grani Małego Ganku, od pn.-wsch. skraju Galerii Gankowej w dół poprzez Kaczą Turnię i Pustą Ławkę aż do Gankowej Strażnicy.Nazwa P.G.: od Pustej Ławki.
więcej
Pusta Kotlina (Nie okreslony)
   Pusta Kotlina (ok. 2000-2100 m); Pustá kotlina, a słow. nazwa Rovienková kotlina obejmuje Pustą Kotlinę wraz z niedaleką Graniastą Kotliną. S. P.K. jest jedną z kotlin w górnej części Staroleśnej Doliny. Leży popod górnym odcinkiem Świstowego Grzbietu, pn.-wsch. granią Świstowego Szczytu, Złotnikową Czubą, Świstową Przełęczą i pd.-zach. zboczem Graniastej Turni. Na dnie P.K. znajdują się Puste Stawy.Nazwa: » Pusty Staw.
więcej
Pusta Ławka (Nie okreslony)
   Pusta Ławka; Pustá lávka; Pustabank; Puszta-csorba. S. Wybitne siodło w dolnej części pn. grani Małego Ganku (w środk. części Pustej Grani), między Kaczą Turnią a Zadnią Pustą Turnią. Przejście przez P.Ł. stanowi dla taterników dogodne połączenie górnej części Ciężkiej Doliny z Kaczą Doliną.
więcej
Pusta Żlebina (Nie okreslony)
   Pusta Żlebina; Francúzska roklina, Francúzska mulda. S. Długi, stosounkowo płytki żleb, wrzynający się w Puste Pole na wsch. stokach Wielkiej Łomnickiej Baszty, na pd.-zach. od Łomnickiego Stawu, a na pd. od wyciągu krzesełkowego.Nazwy słow. powstały z jakichś asocjacji z franc. narciarzami, którzy zjeżdżali tym żlebem.
więcej
Puste Oko (Nie okreslony)
   Puste Oko; Pusté oko. S. Najmniejszy i najniżej leżący z trzech Pustych Stawów w Staroleśnej Dolinie, nieco na pd.-wsch. od Pustego Stawu. Okresowo wysycha.
więcej
Puste Pole (Nie okreslony)
   Puste Pole; Pusté pole; Wüstes Feld; Puszta-mező. S. Ta część wsch. zbocza Łomnickiej Grani, która kulminuje w wierzchołku Wielkiej Łomnickiej Baszty, zaraz na pd. od Łomnickiego Pola. Narc. wyciąg krzesełkowy znad Łomnickiego Stawu biegł pierwotnie poprzez P.P., które stało się pop. boiskiem narciarskim.
więcej
Puste Stawy (Nie okreslony)
   Puste Stawy; Pusté plesá. S. Trzy stawy na dnie Pustej Kotliny w Staroleśnej Dolinie: Pusty Staw, Mały Pusty Stawek i Puste Oko.
więcej
Puste Turnie (Nie okreslony)
   Puste Turnie; Pusté veže. S. Dwie turnie tuż na pn. od Pustej Ławki w dolnej części pn. grani Małego Ganku, a więc w Pustej Grani. Zadnia Pusta Turnia (Zadná Pustá veža) wznosi się swym wierzchołkiem w samej Pustej Grani i jest zwornikiem krótkiej, bocznej zach. grani ze Skrajną Pustą Turnią (Predná Pustá veža).Nazwy P.T.: od Pustej Ławki.
więcej
Pusty Staw (Nie okreslony)
   Pusty Staw ( 2055 m); Pusté pleso, Pusté pleso I, Dolné Pusté pleso; Trümmersee; Törmelék-tó, Omladék-tó. S. Największy z trzech Pustych Stawów na dnie Pustej Kotliny w Staroleśnej Dolinie, u podnóża pd. stoków Świstowej Przełęczy. Pomiary pracowników TANAPu z 1961-67: pow. 1,20 ha, 165 x 93 m, głęb. 6,5 m. Nazwa Pusty Staw oddaje charakter jego "pustego" otoczenia: tylko piargi i złomiska skalne. Nazwa Pusta Kotlina jest...
więcej
Pusty Stawek, Mały (Nie okreslony)
   Pusty Stawek, Mały ( 2067 m); Malé Pusté pliesko, Pusté pliesko, Pusté pleso II, Horné Pusté pleso. S. Jeden z trzech Pustych Stawów w Staroleśnej Dolinie, o sierpowatym kształcie, leżący tuż na pn.-wsch. i nieco wyżej od Pustego Stawu. Pomiary pracowników TANAPu z 1961-67: pow. 0,15 ha, 69 x 31 m, głęb. 4,3 m.
więcej
Pychowa Janina (Nie okreslony)
   Pychowa Janina, z domu Krajewska (21 X 1894 Podhajczyki, pow. Trembowla - 21 II 1971 Kuźnice, Zakopane). Narciarka, taterniczka, ratownik górski.W latach międzywoj. uprawiała narciarstwo w Czarnohorze, Bieszczadach i Tatrach, gdzie również wspinała się w lecie z różnymi taternikami. Po wojnie osiadła w Zakopanem, gdzie od 1953 była stałym ratownikiem w stacji ratunkowej Grupy Tatrzańskiej GOPR w Kuźnicach.
więcej
pyłówka (Nie okreslony)
   pyłówka lub lawina pyłowa. Lawina ze świeżo spadłego, suchego, zmrożonego śniegu.
więcej
Pyszna Hala (Nie okreslony)
   Pyszna Hala. P.Dawna hala past. w górnej części Pyszniańskiej Doliny, na pd. od dawnej Hali Ornak. Na P.H. znajdowały się dwie polany z budynkami past.: Niżnia i Wyżnia Pyszna Polana. W dawnych czasach wypasano tu głównie owce, niegdyś także woły, a okresowo krowy. Już przed 1655 wypas na P.H. prowadzili mieszkańcy wsi Klikuszowa, potem również wsi Obidowa, Lasek i in. Na początku XX w. cała P.H. została wykupiona przez...
więcej
Pyszna Polana, Niżnia (Nie okreslony)
   Pyszna Polana, Niżnia (ok. 1260-1300 m), dawniej też Szałasiska. P. Na dnie Pyszniańskiej Doliny, między Pyszniańskim Potokiem a Babim Potokiem, nieco powyżej miejsca, gdzie stało schronisko PTT (spalone w czasie II wojny świat.). N.P.P. wchodziła niegdyś w skład Pysznej Hali i stały tu budynki pasterskie.
więcej
Pyszna Polana, Wyżnia (Nie okreslony)
   Pyszna Polana, Wyżnia (ok. 1310-1350 m). P. Na dnie Pyszniańskiej Doliny, nieco powyżej Niżniej Pysznej Polany, blisko górnej granicy lasu. W.P.P. należała niegdyś do Pysznej Hali i stał tu szałas.
więcej
Pyszniańska Dolina (Nie okreslony)
   Pyszniańska Dolina (ok. 1075-1550 m), także Pyszna Dolina. P.Górna część głównej gałęzi Kościeliskiej Doliny, powyżej miejsca gdzie odgałęzia się Tomanowa Dolina. Od zach. ograniczają ją góra Ornak i Siwe Turnie, od pd.: Liliowe Turnie, Błyszcz i Kamienista, od wsch.: pn.-zach. ramię Smreczyńskiego Wierchu. Gł. odnogi P.D. to » Dolinka i » Babie Nogi.W dolnej połowie P.D. znajdowała się niegdyś Hala Ornak, a w górnej: Pyszna...
więcej
Pyszniańska Przełęcz (Nie okreslony)
   Pyszniańska Przełęcz (1788, 1791, 1787 m), dawniej także Kamienista Przełęcz; Pyšné sedlo; Kamenistasattel; Kamenista-hágó. PS. W gł. grani Tatr Zach. między Błyszczem a Kamienistą. Jest to jedna z najważniejszych przełęczy w gł. grani Tatr. Stanowi dogodne połączenie Kościeliskiej Doliny z Kamienistą Doliną i w ogóle pn. strony Tatr z południową.Przejście przez P.P. było znane od b. dawna i dość uczęszczane. W czasie II...
więcej
Pyszniański Potok (Nie okreslony)
   Pyszniański Potok (ok 1325-1075 m). P. Główny potok Pyszniańskiej Doliny. Powstaje ze źródła (ok. 1325 m) przy zach. brzegu Wyżniej Pysznej Polany i płynie zasadniczo na pn. Na zach. od Smytniej Polany na wys. 1075 m spływa się z Tomanowym Potokiem dając w ten sposób początek Kościeliskiemu Potokowi.Główne dopływy prawe: Babi Potok i Dolinczański Potok. Lewe: Potok z Wolarni, Ornaczański Potok, Iwanowski Potok.
więcej


Pierwsza [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] »» Ostatnia


Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2020