E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Tatry
Aktualności
 ABC turysty
   Przygotowanie
   Ekwipunek
   Informacje TOPR i TPN
   Oznaczenia szlaków
   Przewodnicy
   Przejścia graniczne
    Bezpieczeństwo
      Gdy spotkasz misia...
      Lawiny
      Ku przestrodze...
      Bezpieczeństwo, porady
   Zwierzę na szlaku
   Schroniska
 O Tatrach
   TPN i TANAP
   Klimat
   Geologia
    Zwierzęta
      Gatunki
   Rośliny
    Tatry w liczbach
    Historia
 Encyklopedia Tatr
   Alfabetycznie
   Tematycznie
   Multimedia
 Wycieczki
   Zaplanuj wycieczkę
   Miejsce startu
   Miejsce docelowe
   Skala trudności
   Wszystkie
 Jaskinie tatrzańskie
    SKTJ PTTK
      Aktualności
      Działalność
      Kurs
      Wspomnienia
      Polecane strony
      Galeria
      Kontakt
   Powstanie jaskiń
   Krążenie wody w skałach
   Nacieki
   Morfologiczne typy
   Klimat jaskiń
   Powstanie jaskiń tatrz.
Zagadki tatrzańskie
 Aktywny wypoczynek
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Na rowerze
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Galeria
Warunki w Tatrach
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

w nazwach
w nazwach i opisach
wszędzie
alfabetycznie:    A  B  C  Ć  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  Z  Ź  Ż  

 

Pusch Georg Gottlieb

 
  Kategoria: 
Nie okreslony 

  opis  
  forum (0)  

Pusch Georg Gottlieb, także Jerzy Bogumił Pusch lub Pusz (15 XII 1790 Kohren-Sahlis k. Altenburga w Saksonii - 2 X 1846 Warszawa, poch. na cment. ewang.-augsb.). Niem. geolog i paleontolog (Akad. Górn. we Freibergu saskim 1806-10), a także prawnik (uniw. w Lipsku 1810-15), od 1816 osiadły w Polsce, prof. Akademii Górn. w Kielcach (1816-27) i w Warszawie (nominalnie 1827-30), ponadto od 1816 asesor Gł. Dyrekcji Górn., potem Wydziału Górn., a w 1834-42 intendent Mennicy Warsz. Powtarzana informacja o zmianie nazwiska na Koreński jest wątpliwa.W 1817-30 prowadząc terenowe badania geol. odbył 18 dłuższych podróży po Polsce i Węgrzech, m.in. w 1821 po Karpatach i Słowacji, a w 1829 (z Ludwikiem Zejsznerem) w Tatry.

Pisał swe liczne prace po niem., ale niektóre ukazały się w tłum. polskim. Karpat (i Tatr) dotyczą m.in.: Geognostisch-bergmännische Reise durch einen Theil der Karpathen, Ober- und Nieder-Ungarn angestellt im Jahre 1821 (Leipzig 1824, cz. druga bez zakończenia), Ueber die geognostische Konstitution der Karpathen und der Nordkarpathenländer ("Karstens Archiv für Mineralogie, Geognosie, Bergbau und Hüttenkunde" 1829), Krótki rys geognostyczny Polski i Karpat Północnych ("Sławianin" 1-2, 1829-30 i pełniejszy tekst osobno, Wa. 1830), Geognostische Beschreibung von Polen, so wie der übrigen Nordkarpathen-Länder (t. 1-2 z atlasem, Stuttgart i Tübingen, 1831 i 1836) oraz skrócone tłumaczenie pol. tego ostatniego dzieła: Geologiczny opis dawnej Polski oraz krajów innych na północ od Karpat położonych (Dąbrowa 1903).

Jednym z jego najcenniejszych dzieł jest pierwsza synteza paleontologii Polski: Polens Paläontologie... (Stuttgart 1837); wśród licznych skamieniałości jako pierwszy opisał m.in. Lioceras szaflariense, Ammonites szaflarensis, Ammonites tatricus, Phylloceras tatricum i Ptychophylloceras tatricum .

Z jedną z prac Zejsznera polemizował w artykule Niektóre uwagi nad rozprawą p. Ludwika Zejsznera o temperaturze źródeł Tatrowych ("Bibl. Warsz." 1844, t.4); Tatr dotyczy również jego artykuł: Jeszcze uwag kilka o temperaturze źródeł i powietrza w Krakowie ("Bibl. Warsz." 1845, t.2). P. w swych pracach geol. pisze nieraz o ludności badanych terenów, o pasterstwie karpackim itp.Rozprawy P. o budowie geol. i paleontologii Polski stanowiły znaczny postęp w stosunku do prac jego poprzedników. Jego bogate zbiory geol. i paleont., przechowywane na UW, spłonęły we wrześniu 1939 podczas niem. bombardowania Warszawy. P. został upamiętniony przez paleontologów nazwami 9 gatunków zwierząt kopalnych, np.: Elipsocephalus puschi Orłowski, Spirifer puschi Sobolew, Leda puschi Alth.Dzieci P. spolszczyły się całkowicie, a on sam uważał Polskę za swą drugą ojczyznę, choć nie opanował dobrze pol. języka. W 1831 został członkiem Towarzystwa Warsz. Przyjaciół Nauk.

Lit. - A.M. Pą [gowski] : Wspomnienie o Jerzym Bogumile Puszu i pracach jego naukowych. "Bibl. Warsz." 1847, t.2. - "Pravda", Br. 17 V 1968 (Ján Baran). - "PSB" 29, 1986 (Antoni S. Kleczkowski). - "SBP" 1987 (Zbigniew Wójcik).





KSIĘGARNIA GÓRSKA
ul. Zaruskiego 5
34-500 ZAKOPANE
tel. (018) 20 124 81
Pełny tekst w Wielkiej Encyklopedii Tatrzańskiej. Kliknij tutaj

   Udostępnij




Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024