E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Podhale
 Regiony Podhala
   gm. Bukowina Tatrz.
   gm. Nowy Targ i Szaflary
   gm. Kościelisko
   gm. Poronin
   gm. Czarny Dunajec
   gm. Biały Dunajec
   gm. Zakopane
Warto odwiedzić
Wycieczki po Podhalu
 Folklor podhalański
   Gwara góralska
   Muzyka
   Taniec
   Zwyczaje
   Strój regionalny
    Śpiewnik góralski
   Budownictwo
   Sztuka
   Pasterstwo
   Oscypek
   Ciupaga
   Górale
   Kuchnia
   Legendy
   Owczarek podhalański
 Kultura i sztuka
   Muzyka
   Malarstwo
   Rzeźba
   Literatura
   Architektura
   Artyści
 Imprezy w regionie
 Aktywny wypoczynek
    Rowery
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Powiat Tatrzański
Aktualności
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański


   Chochołów (gm. Czarny Dunajec)
Informacje ogólne

  O miejscowości  
  Dojazd / okolica  
  Lato  
  Zima  
  Turystyka  

Orientacyjne położenie Chochołowa (mapka udostępniona przez Studio Acord)
Wśród drewnianych chałup i niepodległościowych idei.

Chochołów to nadgraniczna wioska podhalańska, położona w dolinie potoku Czarny Dunajec przy szosie prowadzącej z Zakopanego do Czarnego Dunajca. Graniczy ona z północy z niewielką wioską Konikówką, od wschodu z miejscowością Wielkie Ciche a od południa z Dzianiszem i Witowem. Od zachodu Chochołów sąsiaduje przez granicę państwową z miejscowością Sucha Hora (Sucha Góra), która z położoną nieco dalej Hladovką (po naszemu: Głodówką) wchodziły niegdyś w zasięg państwa polskiego.

Historia

Osadnictwo dotarło na tereny Chochołowa w połowie XVI stulecia. Pierwszy sołtys wsi, Bartłomiej Kluska, nazywany Chochołowskim, otrzymał przywilej sołecki od króla Zygmunta III w 1592 r. za zasługi z czasów wojen moskiewskich toczonych za króla Stefana Batorego. W rodzie tym sołectwo utrzymywało się przez kilka pokoleń.

W czasie okupacji niemieckiej Chochołów był ważnym ośrodkiem partyzanckim i kurierskim. Stąd pochodził m.in. Stanisław Frączysty, który przeprowadzał w 1941 r. przez granicę marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego, powracającego z Budapesztu przez Chochołów do Polski. W pobliżu przejścia granicznego w Chochołowie - Suchej Górze w 1992 r. odsłonięto pamiątkowy obelisk, upamiętniający te akcję. Jednym z organizatorów partyzantki, współdziałających z Frączystym przy sprowadzeniu Śmigłego był Karol Skorusa, potomek powstańca z 1846 r. W 1942 r., dokładnie w 92 rocznicę Powstania Chochołowskiego, Niemcy dokonali masowych aresztowań wśród członków miejscowej placówki ZWZ, z których wielu zginęło w obozach zagłady.

Przy wjeździe do Chochołowa od strony Czarnego Dunajca, po prawej stronie drogi stoi figura św. Jana Nepomucena, odwrócona tyłem do Czarnego Dunajca (podobno w ramach retorsji za uczestniczenie przez mieszkańców tej wsi w tłumieniu Powstania Chochołowskiego).

Warto odwiedzić

W centrum Chochołowa stoi murowany neogotycki kościół p.w. św. Jacka, pochodzący z lat 70 XIX w., który został tu wybudowany w miejscu XVII-wiecznego kościoła drewnianego. Fundatorem nowej świątyni był znany na Podhalu kaznodzieja, pochodzący z Chochołowa ks. Wojciech Blaszyński, który zresztą zginął wskutek wypadku na placu budowy. Przed kościołem znajduje się kamienny obelisk upamiętniający Powstanie Chochołowskie.

Naprzeciw kościoła w zabytkowym góralskim domu jest Muzeum Powstania Chochołowskiego, przedstawiające nie tylko dzieje zrywu powstańczego, ale prezentujące interesujące zabytkowe okazy kultury materialnej Podhala.

W centrum wioski można spotkać również ładną drewnianą studnię, przy której turyści chętnie się fotografują.

Szczególnie podziwiane są w Chochołowie drewniane domy, pięknie zdobione i przyciągające oko jasnym kolorem (od corocznego mycia w okresie poprzedzającym Wielkanoc). Są one przeważnie ustawione szczytami do drogi wiodącej przez wieś. Ciekawym zabytkiem jest "Chałupa z jednej jedli" (Chochołów nr 24) - dom Anny Styrculi, ze ścianą frontową wybudowaną przed przeszło stu laty rzeczywiście z jednego, ogromnego pnia jodłowego, ściętego na leżącym w pobliżu Chochołowa wzgórzu Ostrysz.

W pobliżu Chochołowa warto spędzić trochę czasu w tutejszej pięknej okolicy. Już nieco za wsią przy drodze wspinającej się do Wielkiego Cichego roztacza się wspaniały widok na Tatry Zachodnie. Z prawej strony (od wschodu) wznoszą się wzgórza Cyrhlica (896 m) i Kotelnica (858 m). Nieco dalej na południe od Chochołowa wznosi się do góry grzbiet, który prowadzi na górę Ostrzysz (1023 m) i dalej w stronę Gubałówki. Na południowy zachód od wsi wiją się wzdłuż granicy wzgórza odchodzące od Magury Witowskiej, natomiast północno-zachodnie tereny otaczające Chochołów to pola uprawne i klasyczne nadgraniczne bagniste bory.

Imprezy kulturalne

W Chochołowie, jako ze jest to jeszcze bardzo tradycyjna wioska góralska, odbywają się latem różnorakie festyny i imprezy folklorystyczne. Na stałe zapisał się już w Chochołowie konkurs "Góralskie Nucicki", który ma na celu nie tylko promocję góralskiej muzyki, lecz przede wszystkim jest świetnym pretekstem do angażowania w góralskie tradycje muzyczne przedstawicieli najmłodszego pokolenia Podhalan. Młodzi muzycy, którzy dopiero oswajają się z góralskimi basami i gęślami (skrzypcami) mogą tutaj próbować swych sił w towarzystwie swoich mistrzów: ojców, braci, wujków lub dziadków.

Powstanie Chochołowskie

Chochołów był jedną z siedmiu wsi, których mieszkańcy weszli w posiadanie terenów w Tatrach i pod nimi, m.in. w dolinie, która od tej właśnie wsi otrzymała nazwę Chochołowskiej. Długotrwały proces, nieuczciwość kolejnych pełnomocników i opieszałość władz austriackich w załatwianiu słusznych pretensji górali przyczyniła się w znacznym stopniu do wybuchu w 1846 r. Powstania Chochołowskiego. Miało być ono częścią zrywu niepodległościowego, przygotowywanego przez Edwarda Dembowskiego w Galicji. Akcja na szerszą skalę została odwołana, ale chochołowianie o tym nie wiedzieli. 21 lutego 1846 r. organista Jan Kanty Andrusikiewicz i wikary Leopold Kmietowicz poprowadzili około 500 górali z Chochołowa i kilku okolicznych wsi do powstania. Zakończyło się ono na kilku antyaustriackich gestach (rozbrojenie posterunku granicznego i celnego, obalenie słupów granicznych) i zostało stłumione przez wojsko oraz oszukanych przez władze górali z Czarnego Dunajca i okolicy. Jednak w świadomości społecznej Chochołów stał się symbolem góralskiego patriotyzmu. Niewątpliwie stało się tak dlatego, że przecież w tym samym czasie wybuchła słynna "rzeź galicyjska" - inspirowana przez Austrię rebelia antyszlachecka. Na tym tle antyaustriacka demonstracja chochołowian stała się ewenementem, który zwłaszcza w latach bezpośrednio poprzedzających I wojnę światową stał się częstym tematem literatury i publicystyki.

żródło:
Opracowanie własne www.z-ne.pl
«« Powrót do listy wiadomości
 Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    52511





Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024