E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Podhale
 Regiony Podhala
   gm. Bukowina Tatrz.
   gm. Nowy Targ i Szaflary
   gm. Kościelisko
   gm. Poronin
   gm. Czarny Dunajec
   gm. Biały Dunajec
   gm. Zakopane
Warto odwiedzić
Wycieczki po Podhalu
 Folklor podhalański
   Gwara góralska
   Muzyka
   Taniec
   Zwyczaje
   Strój regionalny
    Śpiewnik góralski
   Budownictwo
   Sztuka
   Pasterstwo
   Oscypek
   Ciupaga
   Górale
   Kuchnia
   Legendy
   Owczarek podhalański
 Kultura i sztuka
   Muzyka
   Malarstwo
   Rzeźba
   Literatura
   Architektura
   Artyści
 Imprezy w regionie
 Aktywny wypoczynek
    Rowery
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Powiat Tatrzański
Aktualności
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański» Folklor podhalański» Owczarek podhalański

Owczarek podhalański


Owczarek podhalański jest dużym, silnym psem pasterskim charakterystycznym dla rejonu Podhala. Jest to pies o sierści średniej długości, falowanej lub prostej koloru białego.

Pasterze często wybierali psy o białej maści, gdyż łatwiej jest odróżnić go od wilka czy niedźwiedzia. Nie tylko dla pasterzy kolor sierści psa był ważny. Owce i krowy dużo lepiej reagują na psa, który wyraźnie odróżnia się od otoczenia, a biały pies jest znacznie lepiej widoczny niż szary czy beżowy.

Jest jedynym Polskim molosem. Razem z kuvaszem i słowackim czuwaczem należy do białych psów pasterskich o prostym lub falistym włosie. Według Ivana Stuchly, historia owczarka podhalańskiego i kuvasza jest ściśle związana z historią Wołochów (góralscy owczarze). Ich nazwa pochodzi od terenu, który zamieszkiwali - Wołoszczyznę, położoną pomiędzy Karpatami Zachodnimi, a Dunajem - osiadła również w Beskidach. Tak, więc polski owczarek podhalański może być bezpośrednim potomkiem wołoskich psów pilnujących.

Owczarek Podhalański charakteryzuje się drobną postawą o harmonijnej budowie. Muskularny, o silnym kośćcu i silnych kłębach. Wysokość w kłębie psa 65-70 cm, suki 60-65 cm. Format prostokątny, psy nieco krótsze niż suki. Cechuje się zrównoważoną psychiką, łagodnym stosunkiem do swoich, przyjaźnią do dzieci, ale i nieufnością wobec obcych. Znana jest historia, gdy owczarek Baca rzucił się na ubeków aresztujących kardynała Wyszyńskiego. Jako zwierzę niezależne i samodzielne wymaga dużo uwagi ze strony opiekuna, gdyż właśnie ta cecha charakteru może przysporzyć sporo problemów.

Owczarki podhalańskie są serdeczne i czułe dla rodziny, uznają wszystkie zwierzęta. Jeśli chodzi o żywienie, owczarek nie jest wybredny, zjada tradycyjny pokarm, a także tzw. kluchę, mąkę pszenną razową ugotowaną na wywarze z wątroby, z kości lub gorszego mięsa z dodatkiem witamin, a także mleko kozie i krowie, serwatkę oraz biały ser.

Owczarek podhalański może żyć zarówno na wsi jak i w mieście, musi mieć tylko odpowiednie warunki bytowe. Nie nadaje się natomiast do życia w bloku.


źródło:
Opracowanie własne www.z-ne.pl











Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024