E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Tatry
Aktualności
 ABC turysty
   Przygotowanie
   Ekwipunek
   Informacje TOPR i TPN
   Oznaczenia szlaków
   Przewodnicy
   Przejścia graniczne
    Bezpieczeństwo
      Gdy spotkasz misia...
      Lawiny
      Ku przestrodze...
      Bezpieczeństwo, porady
   Zwierzę na szlaku
   Schroniska
 O Tatrach
   TPN i TANAP
   Klimat
   Geologia
    Zwierzęta
      Gatunki
   Rośliny
    Tatry w liczbach
    Historia
 Encyklopedia Tatr
   Alfabetycznie
   Tematycznie
   Multimedia
 Wycieczki
   Zaplanuj wycieczkę
   Miejsce startu
   Miejsce docelowe
   Skala trudności
   Wszystkie
 Jaskinie tatrzańskie
    SKTJ PTTK
      Aktualności
      Działalność
      Kurs
      Wspomnienia
      Polecane strony
      Galeria
      Kontakt
   Powstanie jaskiń
   Krążenie wody w skałach
   Nacieki
   Morfologiczne typy
   Klimat jaskiń
   Powstanie jaskiń tatrz.
Zagadki tatrzańskie
 Aktywny wypoczynek
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Na rowerze
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Galeria
Warunki w Tatrach
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

w nazwach
w nazwach i opisach
wszędzie
alfabetycznie:    A  B  C  Ć  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  Z  Ź  Ż  

  Przeglądasz dział: Miejsca (las, osiedle, zbocze, grzeda, zleb
ilość pozycji w dziale: 329
Zmień dział na:
 
Hagi, Wyżnie
   Hagi, Wyżnie, czasem po prostu Hagi; Osiedle sanatoryjne (ok. 200 stałych mieszk.) przy Drodze Wolności , nad pr. brzegiem Suchej Wody Batyżowieckiej , 6 km na zach. od Tatrz. Polanki , a 8 km na wsch. od Szczyrbskiego Jeziora . Pomieszczeń dla turystów nie ma. Powyżej Drogi Wolności stoi wielkie sanatorium chorób płucnych, otwarte w 1941 (wtedy jako przeciwgruźlicze). Prowadzi stąd (od Drogi Wolności) znakowany szlak tur. do Batyżowieckiej...
więcej
Hawrań, Mała
   Hawrań, Mała Najwybitniejsza, urwista turnia w pn.-zach. grani Hawrani .
więcej
Herbik
   Herbik;  Ku wsch. jego stoki opadają do środk. części Doliny Suchej Wody Gąsienicowej , a ku zach. w kierunku górnego, zwykle suchego odcinka Olczyskiego Potoku . Grzbietem Herbika biegnie nartostrada .
więcej
Hińczowa Turnia
   Hińczowa Turnia;  Od H.T. na pd. odchodzi boczna grań, w której wznosi się Wołowiec Mięguszowiecki . Pierwsze wejście: Karol Englisch i przew. Johann Hunsdorfer sen . w 1903. Zimą: Mieczysław Lerski  i Jerzy Maślanka w 1910. Nazwa H.T. pochodzi od Hińczowych Stawów . Najpierw zaproponował ją Walery Eljasz , ale na oznaczenie Wołowca Mięguszowieckiego , i to się nie przyjęło. Następnie wprowadzili ją taternicy w jej...
więcej
Hlina, Grzbiet
   Hlina, Grzbiet lub po prostu Hlina;  Końcowe (pd.) wzniesienie tego grzbietu to Hliński Wierch (1883 m, Hlinov vrch).
więcej
Hliński Rów
   Hliński Rów. Olbrzymi rów ciągnący się na gł. grani Tatr Zach . na Hlińskiej Przełęczy i na sąsiadujących z nią odcinkach grani Smreczyńskiego Wierchu  i Kamienistej ; dług. 720 m, głęb. 31 m, szer. prawie 100 m. Ze wszystkich » rowów grzbietowych w Tatrach ten jest największy.
więcej
Hokejka
   Hokejka; W środk. partiach zach. ściany Łomnicy , w linii spadku jej wierzchołka, znajduje się wybitna formacja skalna, której lewy bok i dolny brzeg (oba podcięte) przypominają wspólnie kształt kija hokejowego i stąd nazwa tej formacji, Hokejka, nadana jej przez taterników słowackich. Drogę tatern. wiodącą poprzez ową formację nazywa się "drogą przez Hokejkę", a potocznie w skrócie także po prostu "Hokejką". W 1932-46 liczne...
więcej
Hotarz
   Hotarz;  Stary las jest tu wyjątkowo dobrze zachowany. Na mapach nazwa ta występuje też w postaci Hotórz, a w nazewnictwie lud. jako Hotárz, Hotorz, Hotórz. Wg miejscowego juhasa : tak się nazywa, bo jest tam dużo lasu, czyli hotar lasu; dużą ilość pola we wsi też określają górale jako hotar. Zob. też hotar .
więcej
Hruba Kopa
   Hruba Kopa lub Baszta Szczyt w gł. grani Tatr Zach ., między Trzema Kopami a Banówką , nad Zadnią Spaloną Doliną  i Żarską Doliną .Nazwa Hrubej Kopy pochodzi od jej masywnego kształtu, zwł. w porównaniu do sąsiednich Trzech Kop .
więcej
Hruba Turnia
   Hruba Turnia;  Pierwsze wejście: Zygmunt Klemensiewicz , Roman Kordys i Jerzy Maślanka w 1906. Zimą: Zofia Krókowska , Jerzy Krókowski i Marian Sokołowski w 1926. Nazwa Hrubej Turni pochodzi od jej masywnego (grubego) kształtu.
więcej
Hruby Regiel
   Hruby Regiel;  Liczne niezarośnięte rynny wodne na jego zboczach, powodujące wzmożoną erozję wodną, zostały sztucznie stworzone lub pogłębione niewłaściwą gospodarką leśną: ściąganiem pni drzewnych gdy nie było pokrywy śnieżnej. Nazwa H.R. pochodzi od jego kształtu. Dawniej czasem omyłkowo przesuwano na H.R. nazwy pobliskich obiektów, np. Gaberówka (dawna nazwa osiedla we wsi Kościelisko ) lub Przystop = Przysłop (tj....
więcej
Huciańska Grapa
   Huciańska Grapa Pierwsze od zachodu wzgórze w gł. grzbiecie Tatr , bezpośrednio na pd.-wsch. od Huciańskiej Przełęczy  (ok. 905 m), między nią a Pośrednią Huciańską Przełęczą  (930 m). Na wzgórzu tym, tylko częściowo zalesionym, rozciągają się pastwiska i pola orne. Grzbietem H.G., omijając jej płaski wierzchołek, biegnie kiepska droga gruntowa, łącząca Huciańską Przełęcz z Pośrednią i Wyżnią Huciańską...
więcej
Huciańska Kotlina
   Huciańska Kotlina Dolna część Huciańskiej Doliny , w której leży dolna część wsi Huty .
więcej
Huciański Beskid
   Huciański Beskid Niewybitne, częściowo zalesione wzgórze między Wyżnią a Pośrednią Huciańską Przełęczą . Jest to drugie od zachodu wzgórze w gł. grzbiecie Tatr , między Huciańską Grapą  a Białą Skałą . Grzbietem Huciańskiego Beskidu  przebiega droga gruntowa, która łączy Huciańską Przełęcz  i Pośrednią Huciańską Przełęcz z Wyżnią Huciańską Przełęczą .
więcej
Huciański Rów
   Huciański Rów Zach. część » Podtatrzańskiego Rowu . Ciągnie się spod. pn. stoków Prosiecznego (w Choczańskich Wierchach ) ku wsch., a potem ku pn.-wsch. aż pod Huciańską Przełęcz . Częściami H.R. są Dolina Borowianki (ze wsią Wielkie Borowe) i Huciańska Dolina  (ze wsią Huty ), a także » Huciańska Kotlina .
więcej
Huciańskie Banie
   Huciańskie Banie, dawniej po prostu Banie Dawno zarzucone kopalnie (sztolnie) w Chochołowskiej Dolinie , wysoko na pn.-wsch. od polany Huciska , na Huciańskim Klinie, tj. pd.-zach. ramieniu Klinowej Czuby  (1276 m). Jest tu grupa kilku sztolni, obecnie już częściowo zasypanych. W 1975 cztery sztolnie były jeszcze dostępne (najdłuższa 19 m). Występują tu skały manganowe pochodzenia osadowego o b. niskiej zawartości minerałów. Roboty...
więcej
Huncowska Ubocz
   Huncowska Ubocz Rozległe stoki, porośnięte lasem i zwartą kosodrzewiną, ciągnące się od potoku Łomnica  na południu aż po Małą Rakuską Czubkę  i (poniżej niej) Białą Wodę Kiezmarską  na północy. Dolną (wsch.) granicą H.U. jest w przybliżeniu Droga Wolności , a ku górze (ku zach.) sięga ona mn.w. do izohipsy 1700 m (tj. górnej granicy zwartej kosodrzewiny) na pd.-wsch. zboczu Huncowskiego Szczytu . (Stoki...
więcej
Hurkotne
   Hurkotne (-ego). Okolica, przeważnie lesista, ciągnąca się od Gołego Wierchu  (1206 m) nad Rusinową Polaną  w pn.-wsch. kierunku aż do Hurkotnej Polany . H. jest przecięte szosą do Morskiego Oka .
więcej
Huty Lejowe
   Huty Lejowe lub krótko Huty Pochyła polana nad wsch. brzegiem Lejowego Potoku  w środk. części Lejowej Doliny , naprzeciw Jaworzyny Lejowej . Na Hutach stał dawniej szałas i wchodziły one w skład Lejowej Hali .Nazwa polany pochodzi od znajdujących się na niej kiedyś hut, przetapiających rudę żelazną.
więcej
Igła
   Igła Lesista kopka w Dolinie Białego , między jej dwiema górnymi odnogami. Znajduje się tuż na pn. od siodła, przez które przechodzi droga jezdna, wiodąca ze wsch. odnogi Doliny Białego do zachodniej, do Polany Białego .
więcej


Pierwsza [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] »» Ostatnia


Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024