E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Tatry
Aktualności
 ABC turysty
   Przygotowanie
   Ekwipunek
   Informacje TOPR i TPN
   Oznaczenia szlaków
   Przewodnicy
   Przejścia graniczne
    Bezpieczeństwo
      Gdy spotkasz misia...
      Lawiny
      Ku przestrodze...
      Bezpieczeństwo, porady
   Zwierzę na szlaku
   Schroniska
 O Tatrach
   TPN i TANAP
   Klimat
   Geologia
    Zwierzęta
      Gatunki
   Rośliny
    Tatry w liczbach
    Historia
 Encyklopedia Tatr
   Alfabetycznie
   Tematycznie
   Multimedia
 Wycieczki
   Zaplanuj wycieczkę
   Miejsce startu
   Miejsce docelowe
   Skala trudności
   Wszystkie
 Jaskinie tatrzańskie
    SKTJ PTTK
      Aktualności
      Działalność
      Kurs
      Wspomnienia
      Polecane strony
      Galeria
      Kontakt
   Powstanie jaskiń
   Krążenie wody w skałach
   Nacieki
   Morfologiczne typy
   Klimat jaskiń
   Powstanie jaskiń tatrz.
Zagadki tatrzańskie
 Aktywny wypoczynek
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Na rowerze
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Galeria
Warunki w Tatrach
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

w nazwach
w nazwach i opisach
wszędzie
alfabetycznie:    A  B  C  Ć  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  Z  Ź  Ż  

  Przeglądasz dział: Miejsca (las, osiedle, zbocze, grzeda, zleb
ilość pozycji w dziale: 329
Zmień dział na:
 
Goły Wierch
   Goły Wierch lub Goły Wierch Rusinowy Lesiste wzniesienie na zach. od Łysej Polany , a na pn.-wsch. od Rusinowej Polany .
więcej
Goły Wierch
   Goły Wierch lub Goły Wierch Jaworowy
więcej
Goły Wierch
   Goły Wierch lub Goły Wierch Tokarski
więcej
Gomółka
   Gomółka lub Wielka Gomółka; Nieco poniżej G. sterczy w Rakuskim Grzbiecie mniejsza skała: Mała Gomółka (1803 m); Homôlka, Malá Homôlka.Dawniej nazwę Gomółka błędnie przypisywano całemu Rakuskiemu Grzbietowi, lub nawet oznaczano nią Bujaczy Wierch. Słowo gomółka oznacza ser o kształcie kulistym lub owalnym, lub w ogóle bryłę takiego...
więcej
Goryczkowa Rówień, Niżnia
   Goryczkowa Rówień, Niżnia Otoczona lasem płaśń w środk. części Goryczkowej Doliny, nad zach. brzegiem Goryczkowego Potoku, blisko górnej granicy lasu. Stały tu niegdyś liczne szałasy i szopy past. Goryczkowej Hali. Również wybudowano tu prywatne schronisko tur., w 1956 zburzone wraz z niektórymi budynkami past. przez wielką lawinę śnieżną z pn.-wsch. stoków Kondratowego Wierchu, skąd spadały również lawiny dawniej, niszcząc...
więcej
Goryczkowa Rówień, Wyżnia
   Goryczkowa Rówień, Wyżnia Pochyła płaśń wśród lasu na wsch. stoku Goryczkowej Doliny, na pd.-wsch. od Niżniej Goryczkowej Równi. W dolnej części W.G.R. stały niegdyś szałasy past., od 1969 znajduje się tu dolna stacja wyciągu narc. na Kasprowy Wierch.
więcej
Goryczkowa Ubocz
   Goryczkowa Ubocz Orograficznie prawe (pn.), w znacznej części trawiaste stoki środkowych partii Doliny Rówienek (odnogi Doliny Białej Wody). G.U. jest częściowo ograniczona od góry pasem Goryczkowych Skałek, nad którymi rozciąga się rozległy Goryczkowy Upłaz, zajmujący pd.-zach. stoki Zielonego Wierchu Jaworowego, Żabiego Wierchu Jaworowego i grani łączącej ten ostatni ze Skrajną Jaworową Turnią. Goryczkowy Upłaz jest...
więcej
Górków Wierch
   Górków Wierch Wzgórze z polaną, zaraz na pn.-wsch. od przejścia granicznego przy drodze wiodącej z Jurgowa  do Podspadów . Nazwa Górkowego Wierchu pochodzi od nazwiska Górka; w Jurgowie jest kilka rodzin o tym nazwisku.
więcej
Granacka Ławka
   Granacka Ławka; Nazwa G.Ł. pochodzi od Granatów Wielickich .
więcej
Granatnica
   Granatnica lub Mokra Wanta; Tuż popod G. biegnie ścieżka wiodąca od Wielickiego Stawu do Wielickiego Ogrodu . Ze skał G. stale kapie woda (stąd nazwa Mokra Wanta i inne obcojęzyczne) i niegdyś występowały w nich obficie » granaty (stąd nazwa Granatnica).
więcej
Granatów, Siedem
   Granatów, Siedem ;  Zarówno umiejscowienie S.G. jak i pochodzenie ich nazwy są niepewne. Dawniej nazwą tą czasem oznaczano Niżni Żabi Szczyt albo całą jego pn. grań. Można przypuszczać, że niegdyś nazwą tą oznaczano pobliski rząd turni zwanych dziś » Apostoły , i że omyłkowo przesunięto nazwę S.G. na jej obecne miejsce.
więcej
Granaty Wielickie
   Granaty Wielickie ;  Nazwa G.W. (podobnie jak pobliskiej » Granatnicy ) pochodzi od kamieni półszlachetnych, » granatów , które niegdyś występowały dość obficie u podnóża G.W. po stronie Wielickiej Doliny .
więcej
Grań Tatr
   Grań Tatr lub Główna Grań Tatr. Jest to gł. grzbiet Tatr, który ciągnie się od Huciańskiej Przełęczy aż po Zdziarską Przełęcz . Topograficznie składa się z trzech odcinków: 1) Grań Tatr Zach ., tj. ich gł. grań od Huciańskiej Przełęczy do Liliowego ; 2) Grań Tatr Wys ., tj. ich gł. grań od Liliowego do Przełęczy pod Kopą ; 3) grań biegnąca z Przełęczy pod Kopą przez Szalony Wierch i Płaczliwą Skałę na wierzchołek...
więcej
Gronik
   Gronik; Grzbiet (876 m) i osiedle w Zakopanem na pn. od Buńdówek , a na pd. od Skibówek, między Miśkowcem a Potokiem zza Bramki .
więcej
Gronik
   Gronik;  Jest tu ośrodek wypoczynkowy dla lotników. Pełna nazwa tego osiedla brzmi: Nędzów Gronik (w dopełniaczu: Nędzowego Gronika), ale jest rzadko używana. Czasem ta ostatnia nazwa jest błędnie stosowana na oznaczenie pobliskiej Nędzówki .
więcej
Gronik
   Gronik ;   Poniżej pd. stoków G. znajdują się Trzy Źródła . Zboczami G. biegnie jedna ze znakowanych ścieżek tur., wiodących na Krywań. W 1944, w czasie Słow. Powstania Nar., na stokach G. przy zbudowanym tam bunkrze partyzanckim rozegrała się krwawa walka, w której zginął m.in. taternik dr Zoltán Brüll . Po wojnie bunkier został zrekonstruowany i umieszczono koło niego tablicę pamiątkową (przy wspom. ścieżce).
więcej
Grześ
   Grześ Niezbyt wybitne wzniesienie zwornikowe w grzbiecie ograniczającym górną część Chochołowskiej Doliny od zach., między Bobrowiecką Przełęczą a Długim Upłazem. Od Grzesia ku pn.-zach. odchodzi długi grzbiet biegnący do Osobitej. Nazwa Grześ jest ludowa i pochodzi z gwary podh., w której słowo grześ oznacza grzędę lub grzbiet opadający stromo na obie strony.
więcej
Grzybowiec
   Grzybowiec Lesisty regiel między Łysankami  (od których odgranicza go Przełęcz w Grzybowcu ) a Małym Giewontem  (od którego oddziela go Przełęcz Bacuch ). Najwyższy punkt G. znajduje się tuż nad Przełęczą Bacuchem i jest porośnięty kosodrzewiną. Przez G., omijając jego wierzchołek, biegnie znakowany szlak wiodący ze Strążyskiej Doliny  na Giewont .U górali pn.-wsch. i częściowo pn. stoki G. nazywają się Bacuchem...
więcej
Gubałówka
   Gubałówka Podłużne wzgórze na pn.-zach. od centrum Zakopanego , w Gubałowskim Pasmie . Na wierzchołku górna stacja terenowej kolei linowej z Zakopanego, duży budynek z restauracją i in. budynki oraz żelazny krzyż ufundowany przez Tytusa Chałubińskiego  w 1873, z osobistych względów (a nie na pamiątkę stłumienia cholery, która przecież wybuchła na Podhalu dopiero po postawieniu krzyża). Z G. jest słynny widok na Tatry. W...
więcej
Hagi, Niżnie
   Hagi, Niżnie , dawniej po prostu Hagi; Osiedle 2 km na pd.-wsch. od Wyżnich Hag , a 1 km na pn. od Stwoły , nad pr. brzegiem Suchej Wody Batyżowieckiej .Stoi tu leśniczówka TANAPu, a tuż na pn. od niej było w 1963 obozowisko tur., zlikwidowane przed 1981 z powodu stałego zatruwania Suchej Wody ściekami z Wyżnich Hag. Z N.H. odchodzą znakowane szlaki tur.: ku pn.-wsch. do Danielowa  i ku pn. przez Wyżnie Hagi do Batyżowieckiej Doliny...
więcej


Pierwsza [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] »» Ostatnia


Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024