E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Tatry
Aktualności
 ABC turysty
   Przygotowanie
   Ekwipunek
   Informacje TOPR i TPN
   Oznaczenia szlaków
   Przewodnicy
   Przejścia graniczne
    Bezpieczeństwo
      Gdy spotkasz misia...
      Lawiny
      Ku przestrodze...
      Bezpieczeństwo, porady
   Zwierzę na szlaku
   Schroniska
 O Tatrach
   TPN i TANAP
   Klimat
   Geologia
    Zwierzęta
      Gatunki
   Rośliny
    Tatry w liczbach
    Historia
 Encyklopedia Tatr
   Alfabetycznie
   Tematycznie
   Multimedia
 Wycieczki
   Zaplanuj wycieczkę
   Miejsce startu
   Miejsce docelowe
   Skala trudności
   Wszystkie
 Jaskinie tatrzańskie
    SKTJ PTTK
      Aktualności
      Działalność
      Kurs
      Wspomnienia
      Polecane strony
      Galeria
      Kontakt
   Powstanie jaskiń
   Krążenie wody w skałach
   Nacieki
   Morfologiczne typy
   Klimat jaskiń
   Powstanie jaskiń tatrz.
Zagadki tatrzańskie
 Aktywny wypoczynek
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Na rowerze
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Galeria
Warunki w Tatrach
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

w nazwach
w nazwach i opisach
wszędzie
alfabetycznie:    A  B  C  Ć  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  Z  Ź  Ż  
Ra    Rb  Rc    Rd  Re  Rf  Rg  Rh  Ri  Rj  Rk  Rl    Rm  Rn    Ro    Rp  Rr  Rs    Rt  Ru  Rw  Rz   

  Przeglądasz dział: R
ilość pozycji w dziale: 239
Zmień dział na:
 
Rogowski Roman E. (Nie okreslony)
   Rogowski Roman E.(10 I 1936 Wola Hetmańska na Podolu). Ksiądz, teolog (dr hab.), prof. i kier. Katedry Teologii Systematycznej na Papieskim Fakultecie Teol. we Wrocławiu; podróżnik, taternik, alpinista, pisarz (liczne artykuły, prace i książki nauk., pop.-nauk., lit., reportażowe).Jednym z jego zamiłowań są góry i podróże. Jest członkiem Klubu Wysokogórskiego i Pol. Klubu Górskiego, poznał niemal wszystkie góry Europy, uczestnik...
więcej
Rogoźniczańska Polana (Nie okreslony)
   Rogoźniczańska Polana (ok. 910 m). P. Śródleśna polana na pn.-zach. od Kir, między Polaną Biały Potok a Kirową Wodą, nad jej lewym brzegiem. W 1961 dyrekcja Tatrz. Parku Nar., do którego ta polana należy, urządziła na niej obozowisko dla turystów.Las koło tej polany należał do mieszkańców wsi Stare Bystre, która dawniej nazywała się też Rogoźnik, i zapewne stąd nazwa polany.
więcej
Roguska-Cybulska Jadwiga (Nie okreslony)
   Roguska-Cybulska Jadwiga (13 X 1887 Warszawa - 24 XI 1971 Zakopane), córka Gustawa Roguskiego, kompozytora. Publicystka, literatka, taterniczka, działaczka kult. i społ.; od 1927 mieszkała stale w Zakopanem. Taternictwo uprawiała od 1906 do ok. 1925, potem już tylko turystykę, gł. w Tatrach. Ok. 1910 należała do najczynniejszych taterniczek, dokonując m.in. pierwszych wejść jak pn.-wsch. ścianą Pośredniego Mięguszowieckiego Szczytu (w...
więcej
Rohacka Dolina (Nie okreslony)
   Rohacka Dolina; Roháčska dolina. S.Główna z dwóch górnych gałęzi Zuberskiej Doliny, powyżej wylotu (ok. 1020 m) Łatanej Doliny. Podchodzi do podnóża Wołowca oraz Rohacza Ostrego i Płaczliwego. Najwyższa część R.D., dochodząca do samych stóp wymienionych szczytów, to Smutna Dolina.
więcej
Rohacka Siklawa (Nie okreslony)
   Rohacka Siklawa lub Wyżnia Rohacka Siklawa, dawniej Wodospad w Spalonej, także Wyżnia Spaleńska Siklawa; Roháčsky vodopád. S. Górny z dwóch wodospadów na wysokim dolnym progu Spalonej Doliny, tj. na Spalonych Spadach. Wys. wodospadu 18 m.
więcej
Rohacka Siklawa, Niżnia (Nie okreslony)
   Rohacka Siklawa, Niżnia, Niżnia Spaleńska Siklawa. S. Dolny z dwóch wodospadów na wysokim dolnym progu Spalonej Doliny, tj. na Spalonych Spadach. Jest to pochyły wodospad, spadający kaskadami. Wys. całego wodospadu 20 m.
więcej
Rohacki Kocioł (Nie okreslony)
   Rohacki Kocioł (ok. 1600-1800 m); Roháčsky kotol. S. Kocioł u podnóża Rohacza Ostrego i Rohacza Płaczliwego po stronie Jamnickiej Doliny, u stóp Żarskiej Przełęczy. Znajduje się w nim » Płaczliwy Stawek.
więcej
Rohacki Potok (Nie okreslony)
   Rohacki Potok; Roháčsky potok, Roháč, Jazerný potok. S. Główny, źródłowy dopływ Zimnej Wody Orawskiej. Z Wielkiego (Niżniego) Rohackiego Stawu spływa do Rohackiej Doliny i nią do jej połączenia z Łataną Doliną (ok. 1020 m); tu spływając się z Łatanym Potokiem daje początek Zimnej Wodzie Orawskiej.
więcej
Rohacki Staw, Mały (Nie okreslony)
   Rohacki Staw, Mały (1642, 1650 m), także Rohacki Staw II (Drugi); Druhé Roháčske pleso. S.Najmniejszy (pn.-wsch.) z czterech Rohackich Stawów, położony między Wielkim (Niżnim) a Pośrednim Rohackim Stawem, bliżej tego ostatniego. Pow. 0,21 ha, 80 x 34 m, głęb. 1,3 m. W stawie tym rośnie obficie b. rzadka roślina wodna, jeżogłówka pokrewna (Sparganium affine ).
więcej
Rohacki Staw, Pośredni (Nie okreslony)
   Rohacki Staw, Pośredni (1645, 1653 m) lub Rohacki Staw III (Trzeci); Tretie Roháčske pleso. S. Pn.-zachodni z Rohackich Stawów, tuż na pn.-zach. od Małego Rohackiego Stawu. Pow. 0,61 ha, 123 x 64 m, głęb. 3,7 m.
więcej
Rohacki Staw, Wielki (Nie okreslony)
   Rohacki Staw, Wielki (1562, 1563 m), także Niżni Rohacki Staw, Rohacki Staw I (Pierwszy) i Orawskie Morskie Oko; Prvé (Dolné) Roháčske pleso; Grosser Rohácssee. S. Największy (pd.-wsch.) z Rohackich Stawów i zarazem największy staw Tatr Zachodnich. Pow. 2,22 ha, 198 x 140 m, głęb. 6,5 m.
więcej
Rohacki Staw, Wyżni (Nie okreslony)
   Rohacki Staw, Wyżni (1702, 1718 m) lub Rohacki Staw IV (Czwarty); Štvrté (Horné) Roháčske pleso. S. Najwyżej położony (pd.-zach.) z Rohackich Stawów. Pow. 1,45 ha, 214 x 104 m, głęb. 8,1 m.
więcej
Rohackie Schronisko, Nowe (Nie okreslony)
   Rohackie Schronisko, Nowe (1380 m), Schronisko pod Rohaczami, Schronisko Ťatliaka; Ťatliakova chata (pod Roháčmi), Roháčska chata. S. Duże schronisko tur. w Rohackiej Dolinie nad pr. brzegiem Rohackiego Potoku, nieco na pn.-zach. od Czarnej Młaki, wzniesione przez oddział KČST w Dolnym Kubinie.Był to budynek dwupiętrowy, stawiany od 1938 do pocz. lat 1940. Przy budowie wielkie zasługi miał działacz owego oddziału, » Ján Ťatliak;...
więcej
Rohackie Schronisko, Stare (Nie okreslony)
   Rohackie Schronisko, Stare (1422 m), Schronisko pod Rohaczem; chata (útulňa) pod Roháčom. S. Powstało w 1933 (otwarcie 29 VI) staraniem oddziału KČST w Dolnym Kubinie przez dobudowanie dwuizbowego domku drewnianego do » Demianówki w Rohackiej Dolinie (30 miejsc noclegowych). W 1936 schronisko zostało powiększone.
więcej
Rohackie Stawy (Nie okreslony)
   "Rohackie Stawy"; Roháčske plesa. S. Ścisły rezerwat przyrody w Tatrach Zach. (od 1974, pow. 415,66 ha). Obejmuje górną część Rohackiej Doliny z Rohackimi Stawami i Smutną Doliną. Od góry ograniczony jest granią biegnącą od Hrubej Kopy aż po Wołowiec i Rakoń.
więcej
Rohackie Stawy (Nie okreslony)
   Rohackie Stawy; Roháčske plesá; Rohács-Seen. S. Grupa czterech stawów na wysoko położonych tarasach (zwanych Przednie Zielone) po pd. stronie Rohackiej Doliny w Tatrach Zachodnich. Są to » Wielki (Niżni) Rohacki Staw, Mały Rohacki Staw, Pośredni Rohacki Staw i Wyżni Rohacki Staw.
więcej
Rohacz (Szczyty)
    
więcej
Rohacz Ostry (Nie okreslony)
   Rohacz Ostry(2072, 2084 m); Roháč lub Ostrý Roháč. S. Skalisty szczyt w gł. grani Tatr Zach., na pd.-zach. od Wołowca, od którego oddziela go Jamnicka Przełęcz. Wznosi się nad Jamnicką Doliną i Smutną Doliną.
więcej
Rohacz Płaczliwy (Nie okreslony)
   Rohacz Płaczliwy (2126, 2125 m); Plačlivé, Plačlivô lub Plačlivý Roháč. S. Jeden z najwyższych szczytów Tatr Zach., wznoszący się w ich gł. grani na pd.-zach. od Rohacza Ostrego, nad dolinami: Jamnicką, Żarską i Smutną. R.P. jest zwornikiem dla bocznej grani Tatr Zach., w której wznosi się Baraniec.
więcej
Rohacze (Nie okreslony)
   Rohacze; Roháče; Rohács-Gruppe, Rohácsgebirge; Rohács-csoport. S. Grupa skalistych, granitowych szczytów Tatr Zach., zaczynająca się na wschodzie Rohaczem Ostrym, a ciągnąca się na zach. aż po Salatyński Wierch i Brestową Kopę (1934 m), czyli od Jamnickiej Przełęczy do Palenicy Jałowieckiej. Grupa ta wznosi się nad dolinami: Zuberską, Jamnicką, Żarską i Jałowiecką.Czasem ogranicza się niewłaściwie nazwę R. do Rohacza Ostrego...
więcej
Rohatka (Nie okreslony)
   Rohatka (2290, 2288 m); Prielom; Kerbchen; Rovátka. S. Wąska, głęboko wcięta przełęcz w gł. grani Tatr Wys., między Małą Wysoką a Dziką Turnią. Znakowana ścieżka tur. prowadząca przez R. stanowi dogodne połączenie Staroleśnej Doliny zarówno z Doliną Białej Wody jak również (poprzez Polski Grzebień) z Wielicką Doliną.Nazwa słow., niem. i węg. znaczą to samo: karbik. Nazwa pol. Rohatka wynikła z nieporozumienia, a powstała...
więcej
Rohbock Ludwig (Nie okreslony)
   Rohbock Ludwig (ok. 1815? Norymberga - ok. 1875?). Niem. rysownik, rytownik i akwarelista. W 1853-75 staloryty i chromolitografie krajobrazowe R. ilustrowały dzieła jego własne i in. autorów, dotyczące różnych okolic Niemiec i Szwajcarii.Wspólnie z J. Hunfalvym wydał bogato ilustr. dzieło Magyarország és Erdély eredeti képekben (I-III, Darmstadt 1856-64) i to samo po niem.: Ungarn und Siebenbürgen dargestellt in malerischen...
więcej
Roj Wojciech (Nie okreslony)
   Roj Wojciech (3 I 1839 Zakopane - 21 I 1924 tamże). Góral zakop., jeden z najsłynniejszych przewodników tatrz. Roj (lub Raj, jak sam się podpisywał) w pierwszym okresie swego życia zajmował się rolnictwem, kowalstwem, ciesielstwem, ślusarstwem, także kopaniem węgla na Węgrzech. Od przyjazdu Tytusa Chałubińskiego do Zakopanego zaczął się w życiu R. nowy okres - przewodnicki. Stał się nieodłącznym przewodnikiem Chałubińskiego na...
więcej
Roj-Kozłowska Helena (Nie okreslony)
   Roj-Kozłowska Helena, także Rytardowa i Roj-Rytardowa (16 IV 1899 Zakopane - 19 VII 1955 tamże, poch. na starym cment.), od 1923 żona » Jerzego Mieczysława Rytarda (Kozłowskiego). Góralka zakop., artystka lud., pisarka (gwarą podh. i językiem lit.). Po ukończeniu zakop. szkoły podst. i Szkoły Koronkarskiej, już od 1917 pisała scenariusze regionalnych widowisk taneczno-muzycznych (Janosik 1917, Legenda, Podhale 1938),...
więcej
rojnik (Nie okreslony)
   rojnik (Sempervivum ) z rodziny Gruboszowatych (Crassulaceae ). W Tatrach rosną tylko dwa gatunki: r. pospolity (S. soboliferum ) na wapieniu, i r. górski (S. montanum ) na granicie i kwarcycie. Obie rośliny mają formę gęstych, licznych skupionych, "rojących" się różyczek o grubych, pękatych listkach, spośród których wyrastają pędy kwiatowe wys. 10-30 cm (niższe u r. górskiego, wyższe u r. pospolitego); są one...
więcej
Rokfalusy Lajos (Nie okreslony)
   Rokfalusy Lajos (24 X 1887 Lewocza - V 1974 Salgótarján, Węgry). Węg. taternik, alpinista, nauczyciel od 1906 w różnych szkołach, m.in. na Spiszu w Krompachach i Nowej Wsi Spiskiej; w 1919 przeniósł się na Węgry, gdzie od 1922 przez wiele lat był dyrektorem szkoły w Salgótarján, aż do przejścia na emeryturę. Taternictwo uprawiał od 1906, stając się wkrótce jednym z czołowych taterników węg. tego okresu. Dużo się wspinał z...
więcej
Rokitniak (Nie okreslony)
   Rokitniak (ok. 970-1200 m). Lesiste zbocze po pd. stronie dolnego odcinka Miętusiej Doliny, między Krowim Żlebem a długim grzbietem, który z Upłaziańskiego Wierszyka (1203 m) zbiega ku pn.-zach. w kierunku wylotu Miętusiej Doliny.Nazwa pochodzi od rosnącej tu rokity ; rokita w gwarze podh. to nazwa prawie wszystkich gatunków wierzby (Salix ).
więcej
Rokosz Mieczysław (Nie okreslony)
   Rokosz Mieczysław (5 II 1942 Maków Podhalański). Historyk (UJ, dr), pracownik naukowy Katedry Nauk Pomocniczych Historii UJ, zajmujący się m.in. geografią historyczną. Członek różnych towarzystw nauk. (np. Pol. Tow. Hist. i Podh. Tow. Przyjaciół Nauk), oraz czł. i działacz towarzystw i komitetów zajmujących się ochroną zabytków i przyrody (np. Pol. Klub Ekologiczny od X 1980). Były taternik i aktywny krajoznawca (Tatry, Karpaty, Alpy,...
więcej
rolnictwo (Terminologia)
   Po pn. stronie Tatr w zasadzie powinny ustać uprawy rolne od wysokości ok. 700 m n.p.m., na tej wysokości zwykle już nieopłacalne. Mimo to jednak po pol. stronie Tatr, zwł. przed II wojną świat. coraz częściej wkraczano z pługiem i siewem lub sadzeniem w głąb gór. Np. na Wyżniej Miętusiej Kirze, na Siwej Polanie, na Rusinowej Polanie coraz większe kawałki ziemi obracano na użytek rolny. W Gubałowskim Pasmie na Palenicy uprawa orna sięgała...
więcej
Romaniszyn Bronisław (Nie okreslony)
   Romaniszyn Bronisław (21 VII 1880 Baligród k. Leska - 19 I 1963 Kraków). Śpiewak operowy i koncertowy (studia w Wiedniu i Paryżu), pedagog (prof. Państw. Konserw. Muzycz. w Katowicach 1929-39 i Państw. Wyższej Szkoły Muzycz. w Krakowie od 1945), wybitny działacz ochrony przyrody, taternik. W 1914-28 był w wojsku, m.in. w Legionach Polskich. Po I wojnie świat. był członkiem pol.-czechosł. komisji delimitacyjnej, wyznaczającej granicę...
więcej


Pierwsza [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] »» Ostatnia


Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024