Z prof. Stanisławem A. Sroką, historykiem, autorem książki „Janosik. Prawdziwa historia karpackiego zbója”, rozmawia Katarzyna Kachel.
( 2 Września 2009)
Dziś ogłoszenie wyników konkursowych zmagań 18 zespołów góralskich.
Przez cały tydzień od rana do późnej nocy Rówień Krupowa rozbrzmiewała muzyką egzotycznych piszczałek, naskich basów, włoskich tamburin, hiszpańskich kastanietów... Żywioł tańca opanował nie tylko wioskę festiwalową, ale i niemal całe Zakopane. Tak świętowali górale z całego świata. Dziś już tylko godziny dzielą nas od ogłoszenia wyników i zakończenia tegorocznego 41. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich.
( 28 Sierpnia 2009)
Obok publikujemy 18 fotografii kandydatek do festiwalowego tytułu „Najpiękniejszej Góralki Świata”. Dzięki Państwa głosom – oddanym za pomocą SMS-ów lub kuponów wrzucanych do urny ustawionej w wiosce festiwalowej – jedna z tych czarujących pań, które z całego świata przyjechały do Zakopanego, otrzyma tytuł „Najpiękniejszej” oraz czerwone korale, symbol urody, wdzięku, a przede wszystkim bogactwa. Piękne góralki czekają dziś na Wasze głosy!
( 28 Sierpnia 2009)
Za nami już ogłoszenie wyników i wręczenie nagród laureatom Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Tadeusza Staicha na wiersz o tematyce górskiej. W zakopiańskiej Bibliotece Miejskiej jurorzy – po trudnych obradach – wręczyli autorom najlepszych prac nagrody. W kategorii wierszy pisanych językiem literackim zwyciężyła Marzena Orczyk z Dąbrowy Górniczej (na zdjęciu), zaś w kategorii wierszy pisanych gwarą – Zofia Roj-Mrozicka z Zakopanego. Jury konkursu pracowało pod przewodnictwem Adama Ziemianina. (bol)
( 28 Sierpnia 2009)
Przed premierą w Nowym Sączu Agnieszka Holland, Kasia Adamik i Vaclav Jiracek opowiedzieli nam o tym, gdzie powstawał film o Janosiku. Wszyscy zgodnie przyznają, że nowosądecki skansen okazał się niezwykły. Dlaczego – pisze Maria Reuter.
( 27 Sierpnia 2009)
To pierwszy sezon wakacyjny z letnim kinem pod Tatrami. Przy pl. Niepodległości w Zakopanem co wieczór spotykały się setki turystów na wieczorne seanse. Bywały dni, że na leżakach i ławeczkach kolejne szlagiery kina gromadziły ponad pół tysiąca osób.
( 27 Sierpnia 2009)
Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich.
Za nami pierwsze konkursowe występy zespołów, które na 41. Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich rywalizują o Złotą, Srebrną i Brązową Ciupagę. Dziś o godz. 17 na scenie zaprezentują się Norwegowie, Polacy z Istebnej, Słowacy i Hiszpanie. W koncercie towarzyszącym zagrają, zaśpiewają i zatańczą grupy z Bułgarii, Nepalu, Rumunii i Gruzji.
( 25 Sierpnia 2009)
Zakończyła się sztandarowa impreza Nowego Targu – X Jarmark Podhalański. Chociaż na zorganizowanie jubileuszowej imprezy miasto zdecydowało się przekazać mniej pieniędzy, w związku z trudną sytuacją gospodarczą, to jednak odwiedzający jarmark na pewno tego nie odczuli. Nie zabrakło takich gwiazd, jak Kasia Kowalska czy Maryla Rodowicz. Tłumy przyciągnęła też rekonstrukcja dawnego końskiego targu (na zdjęciu). Rozstrzygnięto tegoroczny konkurs fotograficzny „Jarmark Podhalański w obiektywie”. Wygrał go Jacek Gołdyn. (slow)
( 24 Sierpnia 2009)
Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich
Złóbcoki (najstarsze pochodzą z XVII w.), basy, najróżniejsze piszczałki, trombity i dudy podhalańskie, czyli kozy... wszystkie te instrumenty, na których od wieków rodziła się muzyka góralska można (i trzeba!) zobaczyć na unikatowej wystawie w Szkole Plastycznej im. A. Kenara przy ul. Kościeliskiej. Ekspozycja oraz uzupełniająca ją konferencja naukowa traktująca o instrumentach muzycznych w tradycji ludowej i folkowej – towarzyszą tegorocznemu festiwalowi folkloru.
( 24 Sierpnia 2009)
Deszcz nie pozwolił zespołom na korowód. Goście festiwalu na deptaku jeszcze zatańczą.
Takiego pogodowego psikusa górale się nie spodziewali! W długoletniej historii festiwalu nie zdarzyło się jeszcze, żeby fatalna aura zmusiła organizatorów do odwołania korowodu ulicami Zakopanego, który oficjalnie rozpoczynał Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich. Wczoraj jednak innego wyjścia nie było.
( 24 Sierpnia 2009)
Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich
Pełna widownia namiotu i spory tłum na zewnątrz śpiewali, tańczyli, a przede wszystkim gorąco oklaskiwali wspólny występ dwóch zespołów – jamajskiego The Twinkle Brothers oraz góralskiego Trebunie Tutki. Ten niecodzienny koncert „Na folkową nutę” wprowadził publiczność w atmosferę 41. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem, który potrwa aż do przyszłego piątku.
( 22 Sierpnia 2009)
Konkurs w powożeniu to już tradycja. Kilkanaście powozów stanęło do rywalizacji.
Mistrzostwa Podhala w Powożeniu, Konkurs na Śpiew Pytacki, Konkurs na Fiakra Roku 2009 rozpoczął w piątek 41. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich. Zawody odbywające się na Równi Krupowej zebrały tysiące turystów. I nie ma się co dziwić, bowiem mistrzostwa w powożeniu, czy konkurs na fiakra roku to niezwykle widowiskowe imprezy.
( 22 Sierpnia 2009)
Na nowotarskim Rynku królują od czwartku muzyka, taniec, śpiew i dobra kuchnia. Wszystko za sprawą X jubileuszowego Jarmarku Podhalańskiego. Imprezie towarzyszą nie tylko występy na wielkiej scenie. Na płycie dużego parkingu odbywa się też kiermasz sztuki ludowej i pokazy twórców.
( 22 Sierpnia 2009)
Miejski Nauczycielski chór „Gorce”, pod dyrekcją Janiny Glińskiej będzie reprezentował Nowy Targ, Podhale i Polskę na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru w Bułgarii. Chór wykona utwory regionalne, sakralne i patriotyczne. Ten cieszący się od wielu już lat popularnością nowotarski chór, jest wizytówką miasta i całego Podhala. Reprezentuje region na wielu różnych imprezach krajowych i zagranicznych.
( 22 Sierpnia 2009)
Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały(teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»