Piesze szlaki turystyczne z Zakopanego prowadzące w rejon Tatr to:
-
szlak czerwony z Topolowej Cyrhli na Rówień Waksmundzką.
-
szlak zielony okrężny, z Topolowej Cyrhli na Polanę Olczyską i dalej w stronę Jaszczurówki.
-
szlak niebieski z Kuźnic na Giewont przez Kalatówki i Halę Kondratową.
-
szlak zielony z Kuźnic na Kasprowy Wierch.
-
szlak żółty z Kuźnic na przełęcz Doliną Jaworzynki i szlak niebieski przez Skupniów Upłaz na Halę Gąsienicową.
-
szlak żółty do Doliny Białego Potoku.
-
szlak czarny do Doliny ku Dziurze.
-
szlak czerwony do Doliny Strążyskiej i dalej na Giewont.
-
szlak zielony do Doliny za Bramką.
-
szlak żółty i niebieski do Doliny Małej Łąki, i dalej na przełęcz Kondracką (żółty) lub na Małołączniak (niebieski).
Piesze szlaki turystyczne poza terenem Tatr to:
-
szlak niebieski, który wiedzie z Kuźnic przez centrum miasta i zbocze Gubałówki do Nowego Bystrego.
-
szlak zielony prowadzi z dolnej części miasta z Ciągówki do Zębu a w dalszej kolejności przez wioski Pogórza Gubałowskiego do Szaflar, Gronkowa i docelowo do spiskiej wioski Bursztyn.
-
szlak żółty, który rozpoczyna się na Antałówce i prowadzi dookoła miasta przez Bachledzki Wierch i Harendę na Rafaczańską Grapę, a stamtąd przez Furmanową do celu na Gubałówkę.
-
szlak czerwony nie przechodzi przez samo miasto, lecz tylko przez górujący nad Zakopanem grzbiet Gubałówki, podążając za tym szlakiem na zachód można dojść do Chochołowa, a na wschód w Pieniny.
Szlaki rowerowe w rejonie Zakopanego to prawdziwa sieć pajęcza, która posiada na dodatek wiele wariantów. Warto jednak pamiętać, że poza Doliną Chochołowską rowery nie są mile widziane w Tatrach, za to można swobodnie się nimi poruszać wzdłuż Żelaznej Drogi, oraz na obrzeżach miasta, np. na terenie Pogórza Gubałowskiego, oraz w miejscowościach położonych na wschód od Zakopanego.
Wspinaczka w naturalnym górskim terenie możliwa jest w położonych w bezpośrednim sąsiedztwie miasta, Tatrach. Najbardziej popularne trasy wspinaczkowe (a raczej w tym przypadku: taternickie!) znajdują się w rejonie Hali Gąsienicowej, Orlej Perci oraz w okolicy Doliny Rybiego Potoku czyli popularnego Morskiego Oka, gdzie do taternickiego symbolu urasta górujący nad Morskim Okiem Mnich.
W Zakopanem znajduje się wiele górskich potoków, za to korzystanie z nich pod względem wędkarstwa i kajakarstwa zdecydowanie nie jest możliwe. Na niekorzyść tych dyscyplin składa się niski poziom wody w potokach, miejska atmosfera Zakopanego i ogólne zakazy. Przebywając jednak w Zakopanem warto przemieścić się w stronę Jurgowa, Bukowiny, bądź Białki Tatrzańskiej by tam nad rzeką Białką złowić dorodnego górskiego pstrąga potokowego lub rozpocząć pasjonujący spływ kajakowy, który zakończy się na Jeziorze Czorsztyńskim.
Latanie na paralotni w Zakopanem, jest jak najbardziej możliwe, bowiem w obrębie miasta znajdują się odpowiednie do startów wzgórza. Najpopularniejsze z nich to Nosal i Gubałówka.