E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Tatry
Aktualności
 ABC turysty
   Przygotowanie
   Ekwipunek
   Informacje TOPR i TPN
   Oznaczenia szlaków
   Przewodnicy
   Przejścia graniczne
    Bezpieczeństwo
      Gdy spotkasz misia...
      Lawiny
      Ku przestrodze...
      Bezpieczeństwo, porady
   Zwierzę na szlaku
   Schroniska
 O Tatrach
   TPN i TANAP
   Klimat
   Geologia
    Zwierzęta
      Gatunki
   Rośliny
    Tatry w liczbach
    Historia
 Encyklopedia Tatr
   Alfabetycznie
   Tematycznie
   Multimedia
 Wycieczki
   Zaplanuj wycieczkę
   Miejsce startu
   Miejsce docelowe
   Skala trudności
   Wszystkie
 Jaskinie tatrzańskie
    SKTJ PTTK
      Aktualności
      Działalność
      Kurs
      Wspomnienia
      Polecane strony
      Galeria
      Kontakt
   Powstanie jaskiń
   Krążenie wody w skałach
   Nacieki
   Morfologiczne typy
   Klimat jaskiń
   Powstanie jaskiń tatrz.
Zagadki tatrzańskie
 Aktywny wypoczynek
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Na rowerze
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Galeria
Warunki w Tatrach
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański» Miasto Zakopane» Historia» Stare zdjęcia


   Rzepiska (gm. Bukowina Tatrz.)
Atrakcje letnie

  O miejscowości  
  Dojazd / okolica  
  Lato  
  Zima  
  Turystyka  


Przez Rzepiska przebiegają dwa szlaki turystyczne:

Szlak czerwony można odnaleźć w dolinie Bryjowego Potoku i podążając nim na wschód miedzy wysokimi wierchami Rzepisk - Sarmowską Grapą i Pawlikowym Wierchem można dojść do Dursztyna, następnie przejść granią Pienin Spiskich do Zamku w Niedzicy. Dalszy etap szlaku przecina rzekę Dunajec tuż za zbiornikiem wyrównawczym Zalewu Czorsztyńskiego by zaprowadzić nas na przełęcz Trzy Kopce w Pieninach Właściwych. Podążając za szlakiem czerwonym w przeciwnym kierunku opuszczamy Rzepiska przez most na rzece Białce by następnie przez Bukowinę Tatrzańską, Gliczarów Górny i Poronin dotrzeć do Zębu - najwyżej położonej wsi w Polsce, a następnie przez Gubałówkę dojść do słynącej z drewnianych chałup wsi Chochołów.

Szlak niebieski który podąża z północy na południe przechodzi przez Rzepiska w rejonie Pawlikowego Wierchu i przysiółka Pawliki a następnie trawersuje wzgórza po wschodniej stronie wioski i zahacza o końcowy odcinek drogi z Grocholowego Potoku. Idąc dalej w tą stronę dojdziemy przez Hołowiec (1034 m n.p.m.) do granicy polsko-słowackiej, gdzie szlak wyraźnie zakręci na wschód w stronę Kacwina. Z wioski tej (pomimo zakończenia szlaku) warto udać się do położonego w sąsiedniej wsi Zamku Dunajec w Niedzicy. Idąc za szlakiem niebieskim na północ od Rzepisk natkniemy się na spiską wioskę Trybsz z drewnianym kościółkiem św. Elżbiety (XVI w.) oraz na malowniczy przełom rzeki Białki. Szlak kończy się w Nowej Białej (jedynej wiosce spiskiej położonej na lewym brzegu Białki).

Z Rzepisk można udać się na wycieczkę również rowerem. Po Spiszu i Podhalu poprowadzą nas liczne trasy rowerowe, zaś z racji nietypowego położenia Rzepisk warto zahaczyć również o tereny położone po południowej stronie granicy, tym bardziej, że w pobliżu Rzepisk działają aż cztery przejścia graniczne (Łysa Polana-Javorina, Jurgów-Podspady, Kacwin-Vel'ka Frankova oraz Niedzica-Lysa n. Dunajcom).

Najbliższe miejsca wspinaczkowe znajdują się nad przełomem rzeki Białki (na północ od wsi Białki Tatrzańskiej). Nad rzeką znajdują się dwie wysokie skały - wapienne ostańce wchodzące w skład Pienińskiego Pasa Skałkowego. Na jednej ze skał Obłazowej (położonej po lewej stronie rzeki) wytyczone są trasy wspinaczkowe, warto jednak pamiętać o tym, że owe ostańce stanowią rezerwat przyrody.

Rzepiska położone są nad trzema górskimi potokami (każdy z 3 przysiółków wsi posiada nazwę pokrywającą się z danym potokiem). Potoki Grocholów i Wojtyczków stanowią prawy dopływ Jurgowczyka, zaś potok Bryjów wpada bezpośrednio do Białki. Białka to idealna górska rzeka dla pasjonatów wodnych przygód: kajakarzy i wędkarzy (na rzece wyznaczony jest szlak kajakowy oraz łowiska pstrągów, a wzdłuż rzeki ścieżka spacerową). Latem atrakcję stanowią wszystkie wymienione tu cieki wodne, których czysta i szumiąca woda zachęca do kąpieli słonecznych i wodnych, potoki te mają tylko jeden mankament: nawet podczas letnich upałów płynie w nich zimna woda, ale jak wiadomo: zimna woda zdrowia doda!

Najbliższym wzgórzem nadającym się do lotów na paralotni jest położona na północny-zachód od Rzepisk Czarna Góra (902 m n.p.m.). Wzgórze to preferowane jest przez doświadczonych lotniarzy z uwagi na silne zachodnie wiatry i dość trudny teren (deniwelacja stoku 160 m i uskok w jego dolnej części). Inne wzgórza, z których można wzbić się w obłoki to Gubałówka i Nosal w Zakopanem oraz Kasprowy Wierch, oraz położona już w Gorcach Góra Wdżar (w pobliżu Kluszkowiec nad Zalewem Czorsztyńskim).

Najbliższy ośrodek jeździecki znajduje się w Białce Tatrzańskiej. W gospodarstwie agroturystycznym państwa Dziubasów, którzy posiadają koniki huculskie, stanowiące atrakcję zwłaszcza dla dzieci. Dla amatorów wypoczynku w siodle ważną uwagą będzie zapewne wiadomość o konnych szlakach pod Tatrami, bowiem jeden z nich został poprowadzony przez Rzepiska z Bukowiny Tatrzańskiej na Spisz.

«« Powrót do listy miejscowości
 Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    5571





Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2025