ZAKOPANE I TATRY - ZAKOPANE I TATRY - ZAKOPANE I TATRY - ZAKOPANE

E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
ZAKOPANE - PORTAL ZAKOPIASKI - ZAKOPANE - PORTAL ZAKOPIASKI - ZAKOPANE - PORTAL ZAKOPIASKI - ZAKOPANE
Noclegi - Baza turystyczna Noclegi - Baza turystyczna
kwatery, pensjonaty, hotele, noclegi
odbierz pocztinformacja online
Kamera online (webKamera) - widok na Tatry z okna MATinternet s.c. ZAKOPANE - ul. Ks. Stolarczyka 12
Narty Narty
wyciągi, narty, snowboard
Tatry Tatry
wycieczki, encyklopedia, porady
Informator Informator
zarezerwuj pokój, praktyczne informacje
Nowiny Nowiny
aktualności, kalendarz imprez
Zakopane Zakopane
wszystko o Zakopanem
Galeria tatrzańska Galeria tatrzańska
zdjęcia z Tatr, kartki elektroniczne
Podhale-Sport Podhale-Sport
Podhale-Sport - sport na Podhalu
Podhale Podhale
miejscowości, folklor, powiat
felietony felietony
opowiadania opowiadania
fotoreportaże fotoreportaże
ogłoszenia w portalu Zakopane, Tatry, Noclegi ogłoszenia
kalendarz imprez kalendarz imprez
kamery online - aktualny widok na Giewont / Tatry kamery online
spacery i wycieczki po Zakopanem, Podhalu, Tatrach spacery/wycieczki
informator turystyczny - Zakopane, Podhale Tatry informator turysty
Wielka Encyklopedia Tatrzańska encyklopedia
ośrodki narciarskie, wyciągi, narty, snowboard, deska, trasa, slalom, warunki na stoku, kamery ośrodki narciarskie
ABC turysty abc turysty
zaplanuj wycieczkę w Tatry zaplanuj wycieczkę
aktywny wypoczynek dla aktywnych
pogoda / warunki pogodowe - Zakopane, Podhale, Tatry pogoda / warunki
rozkłady jazdy PKS, PKP, BUSY rozkłady jazdy
dojazd do Zakopanego Zakopane - dojazd
galeria tatrzańska galeria tatrzańska
galerie użytkowników wasze galerie
wyślij kartkę elektroniczną wyślij kartkę
konkursy konkursy
folklor - muzyka góralska, śpiew góralski, taniec góralski, gwara góralska, kuchnia góralska, oscypek, ciupaga, strój góralski, zwyczaje góralskie folklor
kultura i sztuka kultura i sztuka
imprezy regionalne imprezy regionalne
baza turystyczna - noclegi, kwatery, pokoje, pensjonaty, apartamenty, hotele baza turystyczna
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański


   Rzepiska (gm. Bukowina Tatrz.)
Atrakcje letnie

  O miejscowości  
  Dojazd / okolica  
  Lato  
  Zima  
  Turystyka  


Przez Rzepiska przebiegają dwa szlaki turystyczne:

Szlak czerwony można odnaleźć w dolinie Bryjowego Potoku i podążając nim na wschód miedzy wysokimi wierchami Rzepisk - Sarmowską Grapą i Pawlikowym Wierchem można dojść do Dursztyna, następnie przejść granią Pienin Spiskich do Zamku w Niedzicy. Dalszy etap szlaku przecina rzekę Dunajec tuż za zbiornikiem wyrównawczym Zalewu Czorsztyńskiego by zaprowadzić nas na przełęcz Trzy Kopce w Pieninach Właściwych. Podążając za szlakiem czerwonym w przeciwnym kierunku opuszczamy Rzepiska przez most na rzece Białce by następnie przez Bukowinę Tatrzańską, Gliczarów Górny i Poronin dotrzeć do Zębu - najwyżej położonej wsi w Polsce, a następnie przez Gubałówkę dojść do słynącej z drewnianych chałup wsi Chochołów.

Szlak niebieski który podąża z północy na południe przechodzi przez Rzepiska w rejonie Pawlikowego Wierchu i przysiółka Pawliki a następnie trawersuje wzgórza po wschodniej stronie wioski i zahacza o końcowy odcinek drogi z Grocholowego Potoku. Idąc dalej w tą stronę dojdziemy przez Hołowiec (1034 m n.p.m.) do granicy polsko-słowackiej, gdzie szlak wyraźnie zakręci na wschód w stronę Kacwina. Z wioski tej (pomimo zakończenia szlaku) warto udać się do położonego w sąsiedniej wsi Zamku Dunajec w Niedzicy. Idąc za szlakiem niebieskim na północ od Rzepisk natkniemy się na spiską wioskę Trybsz z drewnianym kościółkiem św. Elżbiety (XVI w.) oraz na malowniczy przełom rzeki Białki. Szlak kończy się w Nowej Białej (jedynej wiosce spiskiej położonej na lewym brzegu Białki).

Z Rzepisk można udać się na wycieczkę również rowerem. Po Spiszu i Podhalu poprowadzą nas liczne trasy rowerowe, zaś z racji nietypowego położenia Rzepisk warto zahaczyć również o tereny położone po południowej stronie granicy, tym bardziej, że w pobliżu Rzepisk działają aż cztery przejścia graniczne (Łysa Polana-Javorina, Jurgów-Podspady, Kacwin-Vel'ka Frankova oraz Niedzica-Lysa n. Dunajcom).

Najbliższe miejsca wspinaczkowe znajdują się nad przełomem rzeki Białki (na północ od wsi Białki Tatrzańskiej). Nad rzeką znajdują się dwie wysokie skały - wapienne ostańce wchodzące w skład Pienińskiego Pasa Skałkowego. Na jednej ze skał Obłazowej (położonej po lewej stronie rzeki) wytyczone są trasy wspinaczkowe, warto jednak pamiętać o tym, że owe ostańce stanowią rezerwat przyrody.

Rzepiska położone są nad trzema górskimi potokami (każdy z 3 przysiółków wsi posiada nazwę pokrywającą się z danym potokiem). Potoki Grocholów i Wojtyczków stanowią prawy dopływ Jurgowczyka, zaś potok Bryjów wpada bezpośrednio do Białki. Białka to idealna górska rzeka dla pasjonatów wodnych przygód: kajakarzy i wędkarzy (na rzece wyznaczony jest szlak kajakowy oraz łowiska pstrągów, a wzdłuż rzeki ścieżka spacerową). Latem atrakcję stanowią wszystkie wymienione tu cieki wodne, których czysta i szumiąca woda zachęca do kąpieli słonecznych i wodnych, potoki te mają tylko jeden mankament: nawet podczas letnich upałów płynie w nich zimna woda, ale jak wiadomo: zimna woda zdrowia doda!

Najbliższym wzgórzem nadającym się do lotów na paralotni jest położona na północny-zachód od Rzepisk Czarna Góra (902 m n.p.m.). Wzgórze to preferowane jest przez doświadczonych lotniarzy z uwagi na silne zachodnie wiatry i dość trudny teren (deniwelacja stoku 160 m i uskok w jego dolnej części). Inne wzgórza, z których można wzbić się w obłoki to Gubałówka i Nosal w Zakopanem oraz Kasprowy Wierch, oraz położona już w Gorcach Góra Wdżar (w pobliżu Kluszkowiec nad Zalewem Czorsztyńskim).

Najbliższy ośrodek jeździecki znajduje się w Białce Tatrzańskiej. W gospodarstwie agroturystycznym państwa Dziubasów, którzy posiadają koniki huculskie, stanowiące atrakcję zwłaszcza dla dzieci. Dla amatorów wypoczynku w siodle ważną uwagą będzie zapewne wiadomość o konnych szlakach pod Tatrami, bowiem jeden z nich został poprowadzony przez Rzepiska z Bukowiny Tatrzańskiej na Spisz.

«« Powrót do listy miejscowości
 Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    5318





Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024