ZAKOPANE I TATRY - ZAKOPANE I TATRY - ZAKOPANE I TATRY - ZAKOPANE

E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
ZAKOPANE - PORTAL ZAKOPIASKI - ZAKOPANE - PORTAL ZAKOPIASKI - ZAKOPANE - PORTAL ZAKOPIASKI - ZAKOPANE
Noclegi - Baza turystyczna Noclegi - Baza turystyczna
kwatery, pensjonaty, hotele, noclegi
odbierz pocztinformacja online
Kamera online (webKamera) - widok na Tatry z okna MATinternet s.c. ZAKOPANE - ul. Ks. Stolarczyka 12
Narty Narty
wyciągi, narty, snowboard
Tatry Tatry
wycieczki, encyklopedia, porady
Informator Informator
zarezerwuj pokój, praktyczne informacje
Nowiny Nowiny
aktualności, kalendarz imprez
Zakopane Zakopane
wszystko o Zakopanem
Galeria tatrzańska Galeria tatrzańska
zdjęcia z Tatr, kartki elektroniczne
Podhale-Sport Podhale-Sport
Podhale-Sport - sport na Podhalu
Podhale Podhale
miejscowości, folklor, powiat
felietony felietony
opowiadania opowiadania
fotoreportaże fotoreportaże
ogłoszenia w portalu Zakopane, Tatry, Noclegi ogłoszenia
kalendarz imprez kalendarz imprez
kamery online - aktualny widok na Giewont / Tatry kamery online
spacery i wycieczki po Zakopanem, Podhalu, Tatrach spacery/wycieczki
informator turystyczny - Zakopane, Podhale Tatry informator turysty
Wielka Encyklopedia Tatrzańska encyklopedia
ośrodki narciarskie, wyciągi, narty, snowboard, deska, trasa, slalom, warunki na stoku, kamery ośrodki narciarskie
ABC turysty abc turysty
zaplanuj wycieczkę w Tatry zaplanuj wycieczkę
aktywny wypoczynek dla aktywnych
pogoda / warunki pogodowe - Zakopane, Podhale, Tatry pogoda / warunki
rozkłady jazdy PKS, PKP, BUSY rozkłady jazdy
dojazd do Zakopanego Zakopane - dojazd
galeria tatrzańska galeria tatrzańska
galerie użytkowników wasze galerie
wyślij kartkę elektroniczną wyślij kartkę
konkursy konkursy
folklor - muzyka góralska, śpiew góralski, taniec góralski, gwara góralska, kuchnia góralska, oscypek, ciupaga, strój góralski, zwyczaje góralskie folklor
kultura i sztuka kultura i sztuka
imprezy regionalne imprezy regionalne
baza turystyczna - noclegi, kwatery, pokoje, pensjonaty, apartamenty, hotele baza turystyczna
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

Spacery po Zakopanem
W stronę Tatr...
Krupówki - Wielka Skocznia - Kuźnice

strona: 4/5
1 2 3 4 5 
Spacerowa trasa na pół dnia, prowadząca z centrum w kierunku południowym, obok najważniejszych obiektów sportowych miasta, do dawnego ośrodka hutniczego w Kuźnicach, gdzie rozpoczyna się wiele atrakcyjnych wycieczek górskich.

  
Rondo Kuźnickie
(fot. Andrzej Samardak)
    Ulicą Bronisława Czecha dochodzimy do ronda, wybudowanego w 1938 r. w czasie przygotowań do mistrzostw świata FIS i skręcamy w prawo, w Aleję Przewodników Tatrzańskich. Wchodzimy w obręb najbardziej tatrzańskiej dzielnicy Zakopanego - Kuźnic.

    W pierwszej połowie XIX wieku tutaj właśnie tworzyły się początki zakopiańskiej legendy. Zabudowania Kuźnic - najprężniej działającego w Galicji ośrodka hutniczego - były bazą dla coraz liczniej przybywających w Tatry naukowców i turystów, a sama kuźnicka huta, nazywana najczęściej Hutą Zakopane, była atrakcją przyciągającą tu pisarzy, artystów i... filistrów, epatujących siebie i swoich czytelników dziełem sztuki za jakie uznawano... fabrykę żelaza (sztuka, czyli rzecz sztuczna, sztucznie stworzona - w opozycji do dzieł natury, jakimi były surowe i dzikie Tatry...). W Kuźnicach także zatrzymywali się pierwsi kuracjusze, przybywający tu dla terapii żentycowych i wodoleczniczych - doprawdy, trzeba było mieć końskie zdrowie, żeby się leczyć w cienistej, wilgotnej dolinie, pełnej hałasu młotów wodnych, wyziewów wielkiego pieca i fryszerek, zimnej i pozbawionej jakichkolwiek wygód. Kuźnicka huta stanowiła też jedyne miejsce pracy dla zakopiańskich górali, gdzie ciężko zarobione pieniądze nieraz pomagały lepiej żyć, albo wręcz przetrwać przednówek.

    Dziś uważamy Kuźnice za miły, bardzo górski, ale jednak peryferyjny zakątek, ważny dla nas o tyle, że tam właśnie zaczyna się wiele atrakcyjnych tras górskich, no i dlatego, że jest tam dolna stacja kolejki na Kasprowy Wierch. Mało kto pamięta, że w zasadzie Zakopane jest "dzieckiem Kuźnic" - gdyby nie tatrzańska huta i idąca w ślad za przemysłem cywilizacja, być może uzdrowisko pod Giewontem w ogóle by nie powstało...

Brama Ośrodka
Wypoczynkowego i Rekolekcyjnego
Episkopatu Polski - "Księżówka"
Al. Przewodników Tatrzańskich 2
(fot. Andrzej Samardak)
  
    Idziemy w górę Alei Przewodników. Po prawej stronie mijamy teren stadionów Ośrodka Sportowego i dochodzimy do Ośrodka Wypoczynkowego i Rekolekcyjnego Episkopatu Polski - "Księżówka" (Al. Przewodników Tatrzańskich 2). Drewniana, najstarsza część budynku wybudowana została w latach 1880-81 dla hrabiny Róży z Potockich Krasińskiej (synowej wieszcza Zygmunta). Na cześć syna dom został nazwany "Adasiówką".

    W 1889 roku, po kupnie dóbr zakopiańskich, mieszkał tutaj kuzyn Róży Krasińskiej-Raczyńskiej, Władysław Zamoyski i tutaj właśnie do 1891 r. mieściła się Szkoła Pracy Domowej Kobiet. W 1899 roku współwłaścicielami "Adasiówki" stali się Antonina Majewska i dr Bronisław Chwistek, który w 1905 r., spłaciwszy kuzynkę, zorganizował tu lecznicę dla nerwowo chorych. Ten właśnie budynek i otaczający go park jest tłem akcji autobiograficznej powieści Stanisława Ignacego Witkiewicza "622 upadki Bunga". W 1909 roku Towarzystwo Polskich Kapłanów Katolickich odkupiło od Chwistka "Adasiówkę" i przemianowawszy ją na "Księżówkę", urządziło tu pensjonat dla księży.

    W latach późniejszych dom znacznie rozbudowano. Autorami projektu najnowszej części "Księżówki" są Danuta Kopkowicz i Zbigniew Śliwiński. Bywali tu wszyscy najwybitniejsi kapłani polscy, m.in. kardynałowie Adam Sapieha, Stefan Wyszyński i Karol Wojtyła. Niekiedy odbywają się tu konferencje plenarne Episkopatu. W czasie pobytu Jana Pawła II w Zakopanem, w dniach 4-7 czerwca 1997 r. "Księżówka" była rezydencją papieża.

    Powyżej "Księżówki" w prawo odchodzi Droga pod Reglami, łącząca wyloty spacerowych dolin reglowych w okolicach Zakopanego. Wyznacza ona też granicę między miastem a obszarem Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Murowana tama, przegradzająca Bystrą,
za tamą zaczyna się ścieżka na Nosal
(fot. Andrzej Samardak)
     
Kuźnicka Polana
i Al. Przewodników Tatrzańskich
(fot. Andrzej Samardak)

nbsp;   Wędrujemy dalej szeroką aleją (ruch samochodowy ograniczony!), już w obrębie TPN. Po prawej rozległa Kuźnicka Polana, popularnie zwana Polaną pod Krzyżem. Zimą działa tu wyciąg orczykowy, latem czasami pasą się owce. W XIX wieku usytuowana była tu największa z kuźni - "Młot Anny", zasilana wodą z młynówki, odprowadzonej od potoku Bystra, płynącego po drugiej stronie drogi. Dziś uwagę zwraca wysoka, murowana tama, przegradzająca Bystrą. Wzniesiono ją w czasie regulacji potoku w 1900 roku, głównie dla zatrzymania niesionego przez bystry nurt materiału skalnego, porywanego w górnej części doliny. Przy tamie (wstęp na koronę wzbroniony) zaczyna swój bieg sztucznie utworzony Potok Foluszowy, płynący potem wzdłuż ulicy Chałubińskiego, Zamoyskiego i Krupówek.

strona: 4/5
1 2 3 4 5 




«« Powrót do listy
 Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    79041





Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024