|
"Święte prawo własności" niepokojąco kojarzy mi się z instytucją świętych krów./ Nie tylko w Indiach/. Nie bez kozery wziąłem to hasło w cudzysłów. Dziś własność społeczna, wspólna, zepchnięta został na daleki margines. Zastąpiona została prywatą. Ludzkie egoizmy górą!Awantury o własność terenu pod przystankami autobusowymi na Podhalu są tylko wierzchołkiem góry lodowej. /zapewne chodzi o "godziwą" cenę!/.
W całej Polsce nieuregulowana jest kwestia słupów energetycznych na gruntach chłopskich,. Energetykę też się pogoni, odczujemy to w opłatach za prąd. Urzędnicy Pana Boga też uważają, że podobno nie odebrali wszystkiego "swego" zagrabionego im przez cara i cesarzy, a na domiar złego przez komunistów. Jakby nieważne jest dzisiejsze przeznaczenie takich obiektów, bądź terenu.
Drogi i ulicy poszerzyć nie można, bo prywatny kurnik ważniejszy, -dla cwanego właściciela stanowi wartość bezcenną, a przy pomocy papugi udowadnia to latami. To jedna z przyczyn komunikacyjnych zatorów w W-wie. W ilu miejscach po Bieszczadach i na Mazurach sprywatyzowano drogi i postawiono szlabany! Kilometry brzegu Zalewu Zegrzyńskiego odgrodzone są od gawiedzi parkanami i drutem.
Polacy, którzy w latach 80-tych poczuli zew krwi niemieckiej i pozostawili gospodarstwa, jadąc do RFN-owskiego eldorada, dziś znów pęcznieją od nadmiaru patriotyzmu wracając na "swoje". Przy okazji w aureoli prawa eksmitują tych, którzy w dobrej wierze zasiedlili opuszczone domostwa. !100 innych tego typu tematów by się jeszcze znalazło, gdzie odzyskiwanie "swego" jest równoznaczne ze szkodą dla innych.
Myślę, że w wielu miejscach na kuli ziemskiej /poza Polską/, takie konflikty pomiędzy dobrem wspólnym a prywatną własnością rozstrzyga się drogą negocjacji, czyli w sposób cywilizowany. Przed nami, wydaje się, jeszcze długa nauka.
Górale, znani z uporu, swą "krwawicę okołoprzystankową" wreszcie wydrą, wtedy, być może zajmą się odzyskiwaniem także swojej własności Tatr po kawałku i ich grodzeniem. Dawno zapomnieli już, że ich dziadom za to zapłaciła II RP i PRL. Zrobią składkę na dobrych adwokatów!!! Czy o to walczysz Ewo123?
|