E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Tatry
Aktualności
 ABC turysty
   Przygotowanie
   Ekwipunek
   Informacje TOPR i TPN
   Oznaczenia szlaków
   Przewodnicy
   Przejścia graniczne
    Bezpieczeństwo
      Gdy spotkasz misia...
      Lawiny
      Ku przestrodze...
      Bezpieczeństwo, porady
   Zwierzę na szlaku
   Schroniska
 O Tatrach
   TPN i TANAP
   Klimat
   Geologia
    Zwierzęta
      Gatunki
   Rośliny
    Tatry w liczbach
    Historia
 Encyklopedia Tatr
   Alfabetycznie
   Tematycznie
   Multimedia
 Wycieczki
   Zaplanuj wycieczkę
   Miejsce startu
   Miejsce docelowe
   Skala trudności
   Wszystkie
 Jaskinie tatrzańskie
    SKTJ PTTK
      Aktualności
      Działalność
      Kurs
      Wspomnienia
      Polecane strony
      Galeria
      Kontakt
   Powstanie jaskiń
   Krążenie wody w skałach
   Nacieki
   Morfologiczne typy
   Klimat jaskiń
   Powstanie jaskiń tatrz.
Zagadki tatrzańskie
 Aktywny wypoczynek
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Na rowerze
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Galeria
Warunki w Tatrach
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański» Wycieczki» Wszystkie

Szukaj któregokolwiek słowa jak je wpisano 
Szukaj wszystkich słów
  [ Zaawansowane wyszukiwanie ]

« Poprzedni wątek    [ lista tematów ]    Następny wątek »
przejście podziemne   Zgłóś moderatorowi do usunięcia
Już pewno dwa lata temu pisałem o możliwych klopotach z przejściem podziemnym. Ze spraw całkiem niedawnych wspomnę tylko problemy z obmiarem ilości szkła i sufitu podwieszonego , a ostatnio wykonanie sieci poza treścią pozwolenia na budowę. Trochę za dużo jak na taką niewielką inwestycję. A zawinili praktycznie wszyscy:
1.Projektant - bo źle zrobił kosztorys , nie uzgodnił z inwestorem wystroju końcowego /płyty kamienne/ i miał problemy z wodą gruntową. O tym , że "zapomniał" o zawiewaniu śniegu na schody to nawet szkoda pisać.
2.Wykonawca - bo zrobił harmonogram inwestycji bez uwzględnienia warunków pogodowych /i przez to były opóźnienia/ , nie sprawdził kosztorysu inwestorskiego /i mam nadzieję , że przy cenie ryczałtowej w przetargu zapłacił za te różnice z własnej kieszeni/.
3.Inwestor - bo nie dopilnował całości , a zwłaszcza braku zamiennego pozwolenia na budowę /przez co były problemy z odbiorem/.
Nie chcę być czarnowidzem , ale to nie jest koniec kłopotów , bo coś zrobione źle zawsze będzie ich przyczyną. Dlatego nie dziwię się reakcji burmistrza.
 TURYSTA-PROJEKTANT      14:06 Czw, 15 Sty 2009
Re: przejście podziemne   Zgłóś moderatorowi do usunięcia
@turysta projektant
1. To nie był zwykły problem wody gruntowej. Po wykonaniu wykopu stwierdzono istnienie niezinwentaryzowanych rurociągów i cieków wodnych których nie wykryły wcześniejsze badania geologiczne.
Większość schodów do przejść dla pieszych nie jest zadaszona. Ludzie po prostu czują się bezpieczniej, gdy przejście jest otwarte na sąsiadujący teren. W Zakopanem zastosowano częściowe zadaszenie. Szczelne zamknięcie nie pozwoliło by na wprowadzenie światła dziennego i zieleni na dolny poziom co było jednym z założeń projektu.
2. Termin zakończenia prac na przejściu podziemnym w Zakopanem był określony na koniec października 2008. Biorąc pod uwagę procedurę dopuszczenia do użytkowania można tu mówić o co najwyżej dwutygodniowym poślizgu. Wszystkie wcześniejsze terminy podawane przez prasę były wyssane z palca.
3. Projekt powstawał w 3 etapach (koncepcja, projekt budowlany i wykonawczy). Na każdym etapie inwestor mógł wnosić zastrzeżenia co do zastosowanych materiałów. Były prezentacje w Urzędzie Miasta i na Miejskiej Komisji Urbanistyki i Architektury. O jakich dodatkowych uzgodnieniach wystroju więc Pan pisze?
pozdrawiam
 pf      17:23 Pią, 16 Sty 2009
Re: przejście podziemne   Zgłóś moderatorowi do usunięcia
Rozumiem Pana/Panią "pf" , ale większość moich zarzutów da się podtrzymać:
Ad. 1. - Prawda , że badania geotechniczne nie dają pełnego obrazu podłoża.
Ale dodatkowy drenaż można było wpisać w dziennik budowy i dalej w projekt powykonawczy jako zmianę projektu budowlanego - i całość zgłosić jako zmianę pozwolenia na budowę. To bez problemów załatwiłoby brak opóźnień w odbiorze. A argument o bezpieczeństwie ludzi pod wiatą ma sens , ale nie w terenie gdzie śnieg zimą pada praktycznie zawsze. Można było np. wprowadzić przeszklone wejścia do przejścia podziemnego otwierane na fotokomórkę /wiem , że przy opadach śniegu to może być problem , ale tylko techniczny z rozwiązaniem przesuwu drzwi , a nie ze śniegiem na schodach i przy windzie/. A pełne przeszklenie wejścia pozwala na wprowadzenie światła i ew. zieleni na dolny poziom.
Ad. 2. Nie mam wglądu jako osoba postronna w dokumenty budowy , ale pamietam , że terminy odbioru , a wcześniej nawet terminy kolejnych etapów budowy były ogłaszane powszechnie - w domyśle zgodnie z harmonogramem inwestycji. Jeśli było inaczej , to znając praktyki budowlane jestem skłonny zgodzić się z "pf" , że była to tzw. wiedza domniemana przez gestorów pozwolenia na budowę. Ale to nie zmienia wartości moich zarzutów o kosztorysie inwestorskim i różnicach przetargowych oraz sposobie ich finansowania. To niestety jest także zarzut dla projektanta , bo niejasności dotyczące obmiarów to jego problem.
Ad. 3. Jeśli tak było , to nie wnoszę zastrzeżeń do trybu uzgodnień.
A sumując , to rozumiem , że "pf" to jako przedstawiciel lub bezpośrednio projektant inwestycji powinien realnie trzymać się warunków realizacji inwestycji podpowiadając inwestorowi w ważnych dla jej realizacji punktach.
I dlatego podtrzymuję zarzuty o błędach w obmiarze , problemach z harmonogramem uwzględniającym pory roku , zawiewającym śniegiem i problemach z odbiorem drenażu.
 TURYSTA-PROJEKTANT      22:19 Pn, 19 Sty 2009
Re: przejście podziemne   Zgłóś moderatorowi do usunięcia
turysto-projektancie
Jeszcze się taki nie narodził co by każdemu dogodził. Przejście w Zakopanem zostało wykonane w trudnym terenie i jest to pierwsze przejście w Polsce w miejscu o tak dużych opadach śniegu. Moim zdaniem to że ktoś musi od czasu do czasu pomachać łopatą przy odśnieżaniu to nie jest taki straszliwy problem; przy proponowanym przez Pana rozwiązaniu ktoś z kolei musiałby serwisować zacinające się fotokomórki i usuwać śnieg z dodatkowych daszków...
Z harmonogramem naprawdę nie było żadnych problemów, skoro budowa została zakończona w terminie. Sposób finansowania ewentualnych różnic w przedmiarach był określony w umowie pomiędzy inwestorem i wykonawcą. Co do kwestii interpretacji ustawy o zamówieniach publicznych - zarówno projektant jak i inspektor nadzoru proponował inwestorowi by wątpliwości wyjaśnić występując z odpowiednim pismem do Urzędu Zamówień Publicznych. Wybrano jednak opcję postawienia wszystkiego na ostrzu noża.

Generalnie przy realizacji przejścia podziemnego wszystkim stronom zależało na jak najlepszym ostatecznym efekcie, co wcale nie jest tak oczywiste przy tego rodzaju inwestycjach. Więc proponuję Panie turysto-projektancie zdjęcie togi inkwizytora i przyglądnięcie się wszystkiemu jeszcze raz na spokojnie.
"Świat pełen jest oszustwa. Lecz niech ci to nie przesłania prawdziwej cnoty; wielu ludzi dąży do wzniosłych ideałów i wszędzie życie jest pełne heroizmu."
pozdrawiam
 pf      17:06 Wt, 20 Sty 2009
Re: przejście podziemne   Zgłóś moderatorowi do usunięcia
Niestety wszyscy uczą się na błędach.
Mam nadzieję , że następne przejście podziemne realizowane w miejscu
o takich lub porównywalnych opadach śniegu będzie korzystało z dobrych
i złych doświadczeń tej realizacji.
Każdy z nas ma swoje racje , ale po tych wyjaśnieniach - za które dziękuję - jesteśmy coraz bliżej prawdy.
Proponuję na tym zakończyć dyskusję i obserwować w praktyce ten "prototyp".
Pozdrawiam "pf"
 TURYSTA-PROJEKTANT      15:59 Śr, 21 Sty 2009

 Zmień styl wyświetlania forum:   [ pokaż drzewko ]





Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024