E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Tatry
Aktualności
 ABC turysty
   Przygotowanie
   Ekwipunek
   Informacje TOPR i TPN
   Oznaczenia szlaków
   Przewodnicy
   Przejścia graniczne
    Bezpieczeństwo
      Gdy spotkasz misia...
      Lawiny
      Ku przestrodze...
      Bezpieczeństwo, porady
   Zwierzę na szlaku
   Schroniska
 O Tatrach
   TPN i TANAP
   Klimat
   Geologia
    Zwierzęta
      Gatunki
   Rośliny
    Tatry w liczbach
    Historia
 Encyklopedia Tatr
   Alfabetycznie
   Tematycznie
   Multimedia
 Wycieczki
   Zaplanuj wycieczkę
   Miejsce startu
   Miejsce docelowe
   Skala trudności
   Wszystkie
 Jaskinie tatrzańskie
    SKTJ PTTK
      Aktualności
      Działalność
      Kurs
      Wspomnienia
      Polecane strony
      Galeria
      Kontakt
   Powstanie jaskiń
   Krążenie wody w skałach
   Nacieki
   Morfologiczne typy
   Klimat jaskiń
   Powstanie jaskiń tatrz.
Zagadki tatrzańskie
 Aktywny wypoczynek
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Na rowerze
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Galeria
Warunki w Tatrach
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański


   Jurgów (gm. Bukowina Tatrz.)
Atrakcje letnie

  O miejscowości  
  Dojazd / okolica  
  Lato  
  Zima  
  Turystyka  


W rejonie Jurgowa funkcjonuje kilka atrakcyjnych, nie oznaczonych szlaków spacerowych: nad rzeką Białką, do Katrynioków, na Uboc, na Koziniec brzegowski. Wszędzie oczarowują przybyłych niepowtarzalne widoki, nie tylko na Tatry, ale również na piękną okolicę.

W pobliżu Jurgowa przebiegają również dwa szlaki turystyczne:

  • Niebieski (na wschód od Jurgowa) - z Nowej Białej przez Przełom Białki, Czarną Górę do Kacwina.
  • Czerwony (na północ od Jurgowa) - z Bukowiny Tatrzańskiej przez Rzepiska, Niedzicę na Przełęcz Trzy Kopce w Pieninach.

Warto również z Jurgowa wybrać się w Tatry Wysokie Polskie i Słowackie:

  • przez Bukowinę Tatrzańską lub Brzegi do Morskiego Oka lub do Doliny Pięciu Stawów Polskich;
  • po przekroczeniu przejścia granicznego na Łysej Polanie można udać się do największej walnej doliny Tatrzańskiej - Doliny Białej Wody (szlak niebieski);
  • z Tatrzańskiej Javoriny wyruszyć do Doliny Jaworowej (szlak żółty);
  • lub przez przejście graniczne w Jurgowie wyruszyć na wędrówkę po Tatrach Bielskich;
  • z Tatrzańskiej Javoriny szlakiem niebieskim przez Koperszady do Tatrzańskiej Łomnicy;
  • ze Ždiaru szlakiem zielonym na Przełęcz pod Kopą i dalej do Tatrzańskiej Kotliny gdzie znajduje się Bielańska Jaskinia.

Poza turystyką pieszą okolice Jurgowa obfitują w dogodne tereny do jazdy rowerowej, przy czym w większości wypadków jest to zarazem turystyka trans graniczna:

  • przez przejście graniczne Jurgów - Podspady należy kierować się w stroną przejścia granicznego Jaworzyna - Łysa Polana (turę tę można wzbogacić o przejażdżką Doliną Białej Wody (znaki niebieskie, droga terenowa jazda rowerem dopuszczalna do Polany pod Wysoką - od wylotu doliny około 10 km).
  • Magura Spiska. Przez przejście graniczne Jurgów - Podspady, następnie przez Zdziarską Przełęcz (Sedlo pod Prislopom 1081 m n.p.m.) w kierunku Osturni i dalej przez przejście graniczne Welka Frankowa - Kacwin do Kacwina i dalej do Jurgowa wg znaków niebieskich lub przez wioski Łapsze Wyżne i Łapsze Niżne.
  • Dla wielbicieli tras dalekobieżnych - Pętla dookoła Tatr (tutaj dystans jest trochę dłuższy 205 km! - ale tę trasę może przejechać każdy średnio zawansowany rowerzysta w jeden dzień, gdyż trasa w całości prowadzi po szosach asfaltowych). Należy wystartować przez Bukowiną Tatrzańską i Poronin do Zakopanego a następnie przez Kościelisko do przejścia granicznego w Chochołowie - Suchej Horze. Na Słowacji pokonuje się kolejno: Głodówkę, Witanową, Orawice, Zuberec, Matiaszowce, Trnawiec, Lipt. Mikułasz, Podtureń, Liptowski Hradok, Przybylinę i Podbańską a kolejno należy się kierować w lewo do Szczyrbskiego Jeziora by przez Wyżnie Hagi i Tatrzańską Polankę dotrzeć do Smokowców i Tatrzańskiej Łomnicy. Po minięciu Zdziaru należy kierować się na przejście graniczne w Jurgowie - Podspadach, wtedy już będziemy prawie w domu!

Doskonałe szlaki rowerowe znajdują się również na Podhalu i Polskiej części Spisza: kilka szlaków przebiega wzdłuż Pasma Gliczarowskiego oraz po wschodniej stronie rzeki Białki.

Prezentowane powyżej trasy rowerowe są tylko namiastką tego, co można zobaczyć z siodełka podczas urlopu w Jurgowie, możliwości jest o wiele więcej toteż szlaki rowerowe można dowolnie modyfikować w zależności od kondycji rowerzysty oraz preferencji terenu. Jedno jest pewne: takiego "bigosu" kulturowo-krajobrazowego nie znajdziecie w innych zakątkach Podhala i Spisza!

Najbliższą naturalną skałką wspinaczkową jest położony nad rzeka Białką ostaniec Obłazowa (na północ od Jurgowa i Białki Tatrzańskiej).

Jurgów położony jest w górnym biegu rzeki Białki, (która jako Biała Woda wypływa z pod Litworowego Szczytu w Tatrach Wysokich) toteż możliwe jest tu przede wszystkim rybołówstwo górskich pstrągów. Kąpiel w Białce nawet w lecie nie należy do przyjemności z powodu niskiej temperatury, co nie oznacza, że brakuje amatorów zimnych pryszniców. Nad Białką jest ogólnodostępne boisko sportowe. W Jurgowie, na rzece Białce, każdego roku w maju i czerwcu odbywają się spływy kajakowe, w Jurgowie ma miejsce punkt startowy raftingu w ramach Mistrzostw Polski.

Odpowiednim miejscem dla paralotniarzy jest położona na północ od Jurgowa Czarna Góra (a konkretnie szczyt nad miejscowością o tej samej nazwie).

W pobliskiej Białce Tatrzańskiej w gospodarstwie agroturystycznym istnieje możliwość jazdy na kucykach.

«« Powrót do listy miejscowości
 Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    9121





Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2025