ZAKOPANE I TATRY - ZAKOPANE I TATRY - ZAKOPANE I TATRY - ZAKOPANE

E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
ZAKOPANE - PORTAL ZAKOPIASKI - ZAKOPANE - PORTAL ZAKOPIASKI - ZAKOPANE - PORTAL ZAKOPIASKI - ZAKOPANE
Noclegi - Baza turystyczna Noclegi - Baza turystyczna
kwatery, pensjonaty, hotele, noclegi
odbierz pocztinformacja online
Kamera online (webKamera) - widok na Tatry z okna MATinternet s.c. ZAKOPANE - ul. Ks. Stolarczyka 12
Narty Narty
wyciągi, narty, snowboard
Tatry Tatry
wycieczki, encyklopedia, porady
Informator Informator
zarezerwuj pokój, praktyczne informacje
Nowiny Nowiny
aktualności, kalendarz imprez
Zakopane Zakopane
wszystko o Zakopanem
Galeria tatrzańska Galeria tatrzańska
zdjęcia z Tatr, kartki elektroniczne
Podhale-Sport Podhale-Sport
Podhale-Sport - sport na Podhalu
Podhale Podhale
miejscowości, folklor, powiat
felietony felietony
opowiadania opowiadania
fotoreportaże fotoreportaże
ogłoszenia w portalu Zakopane, Tatry, Noclegi ogłoszenia
kalendarz imprez kalendarz imprez
kamery online - aktualny widok na Giewont / Tatry kamery online
spacery i wycieczki po Zakopanem, Podhalu, Tatrach spacery/wycieczki
informator turystyczny - Zakopane, Podhale Tatry informator turysty
Wielka Encyklopedia Tatrzańska encyklopedia
ośrodki narciarskie, wyciągi, narty, snowboard, deska, trasa, slalom, warunki na stoku, kamery ośrodki narciarskie
ABC turysty abc turysty
zaplanuj wycieczkę w Tatry zaplanuj wycieczkę
aktywny wypoczynek dla aktywnych
pogoda / warunki pogodowe - Zakopane, Podhale, Tatry pogoda / warunki
rozkłady jazdy PKS, PKP, BUSY rozkłady jazdy
dojazd do Zakopanego Zakopane - dojazd
galeria tatrzańska galeria tatrzańska
galerie użytkowników wasze galerie
wyślij kartkę elektroniczną wyślij kartkę
konkursy konkursy
folklor - muzyka góralska, śpiew góralski, taniec góralski, gwara góralska, kuchnia góralska, oscypek, ciupaga, strój góralski, zwyczaje góralskie folklor
kultura i sztuka kultura i sztuka
imprezy regionalne imprezy regionalne
baza turystyczna - noclegi, kwatery, pokoje, pensjonaty, apartamenty, hotele baza turystyczna
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański


   Czarna Góra (gm. Bukowina Tatrz.)
Atrakcje letnie

  O miejscowości  
  Dojazd / okolica  
  Lato  
  Zima  
  Turystyka  


Spędzając wolny czas w Czarnej Górze warto zdobyć najwyższa wzniesienie górujące ponad wioską, czyli tzw. Litwinkę (903 m n.p.m.), z której roztacza się piękny widok na cztery parki narodowe (Tatrzański Park Narodowy, Babiogórski Park Narodowy, Gorczański Park Narodowy, Pieniński Park Narodowy). Latem wypoczywający w Czarnej Górze mogą korzystać z kąpieli w czystej rzece Białce. Amatorów jednośladów zapewne skuszą wytyczone niedawno przez Powiat Tatrzański atrakcyjne górskie szlaki rowerowe przebiegające przez Czarną Górę:

  • Trasa nr 6: Białka - Droga Królewska - Czarna Góra.
  • Trasa nr 8: Bukowina Tatrzańska - Czarna Góra - Leśnica.

Warto jednak pamiętać ze na tym nie kończą się jeszcze rowerowe wojaże, bowiem Czarna Góra to świetna baza wypadowa w atrakcyjne i różnorodne zarazem tereny polskiego i słowackiego Spisza (w sąsiednich miejscowościach znajdują się dogodne przejścia graniczne), Podhala oraz terenu Pienin.

Najbliższe miejsca wspinaczkowe znajdują się nad przełomem rzeki Białki - na pn-zach. od Czarnej Góry), na jednej ze skał Obłazowej utworzone są różnego typu drogi wspinaczkowe, warto jednak pamiętać, że teren ten jest rezerwatem przyrody. W bliskiej okolicy warto również porozglądać się po innych ostańcach tzw. Pienińskiego Pasa Skałkowego, które dość licznie "wysypały się" po wschodniej (Grzebieniowa i Cisowa Skałka) i zachodniej stronie (Dursztyńskie Skałki) wspomnianego przełomu.

Na południu wioski płynie Szynkowski Potok, który oddziela osiedle cygańskie od właściwej zabudowy wsi, natomiast z północnej strony Czarnej Góry, czyli przez tzw. Zagórze płynie Czarnogórska Rzeka - potok zbierający wody z otaczających wioskę masywów górskich Wierchowiny i Czarnej Góry. Największą wodną atrakcję stanowi jednak najbardziej popularna górska rzeka regionu Białka, która opasuje od zachodniej strony Czarną Górę. Rzeka ta słynie nie tylko z lodowatej i czystej wody, lecz również z łowisk pstrągów i urządzanych na niej spływów kajakowych. Warto też wspomnieć, że tereny nad Białką położone pomiędzy Czarną Górą i Białką Tatrzańską poddane zostały ochronie prawnej jako Rezerwat rzeki Białka, natomiast dalszy odcinek rzeki (na północ od wyżej wspominanych miejscowości) przełamujący się pomiędzy ostańcami Pienińskiego Pasa Skalicowego chroniony jest jako Rezerwat Przełom Białki.

Czarna Góra (mowa tu zarówno o miejscowości jak i o górze) to lokalne centrum paralotniarskie. Znajduje się ono na wymienionej już Czarnej Górze (902 m n.p.m.) położonej w zachodniej części wioski na wschodnim brzegu rzeki Białki, ku której opada stromym uskokiem. Deniwelacja stoku wynosi 160 m. Dopuszczalny kierunek wiatru zachodni, stok przeznaczony jest dla zaawansowanych już miłośników podniebnych lotów. Inne szczyty, na których można poćwiczyć latanie przed startem z Czarnej Góry to: Wdżar - położony nad Zalewem Czorsztyńskim (130 m deniwelacji, dla średniozaawansowanych) oraz położone w Małych Pieninach Jarmuta (300 m wys. względnej - dla początkujących i średniozaawansowanych) i Durbaszka (100 m wys. względnej, idealna dla początkujących). Po udanych lotach z Czarnej Góry warto też zmierzyć się z Gubałówką, Nosalem i Butorowym Wierchem (wszystkie trzy szczyty przeznaczone są dla wytrawnych lotniarzy).

Warto dodać również, że w 1921 roku na najwyższym wzniesieniu, Czarnej Góry Litwince (903 m n.p.m.) odbyły się pierwsze szybowcowe mistrzostwa Polski.

Możliwość jazdy konnej (w wersji dla dzieci) oferują właściciele pensjonatu w pobliskiej Białce Tatrzańskiej - Państwo Dziubasowie.

«« Powrót do listy miejscowości
 Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    3898





Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024