E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Nowiny
 Przegląd prasy i nowin
   Zakopane
   Tatry
   Podhale
   Kultura
   Narty
Felietony
Opowiadania
Multimedia
Gastronomia
Fotoreportaże
Dziennikarze PPWSZ
Kalendarz imprez
Pogoda/kamery
Ogłoszenia
Forum dyskusyjne
Redakcja
 Reklama
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane
 nawigacja:  Z-ne.pl » Nowiny


   Biały Dunajec (gm. Biały Dunajec)

  O miejscowości  
  Dojazd / okolica  
  Lato  
  Zima  
  Turystyka  


Dojazd do Białego Dunajca nie jest rudną sztuką gdyż wieś ta położona jest przy szosie nr 947, czyli przy popularnej zakopiance, która prowadzi z Krakowa do Zakopanego. Jadąc z Krakowa należy dotrzeć do Nowego Targu a następnie minąć wieś Szaflary i wówczas pozostanie tylko odszukać odpowiedni adres w Białym Dunajcu.

Podczas pobytu w Białym Dunajcu nie sposób nie odwiedzić Zakopanego, warto jednak poświęcić chociaż jeden dzień na zwiedzanie okolicznych wiosek. Wyruszając np. na północ bądź zakopianką bądź "starą" gminną drogą po czterech kilometrach dochodzi się do Szaflar - jednej z najstarszych wsi podhalańskich. W centrum tej wioski można zobaczyć ciekawy kościół pod wezwaniem św. Andrzeja Apostoła, który od kilku lat ozdobiony jest piękną neobarokową polichromią która poza treścią religijną przedstawia górskie krajobrazy i góralskie ludowe tradycje religijne. Bliżej zakopianki znajdują się trzy lesiste wzgórza, które tworzą pojedyncze wyniosłości tzw. Pienińskiego Pasa Skalicowego. Na jednym z nich (od strony północnej) znajduje się niewielki pawilon upamiętniający dawny zamek, który w czasach średniowiecza strzegł szlaku handlowego na Węgry. Na wzgórzu położonym najbardziej na południe, na początku XX w. miejscowi górale postawili krzyż grunwaldzki (z okazji 500 rocznicy bitwy pod Grunwaldem), który jest dobrze widoczny szczególnie nocą poprzez podświetlenie. Wyruszając z Szaflar koło wspomnianego wzgórza warto odbyć podróż przez wioski otaczające Biały Dunajec od strony zachodniej, które z płaskiej Kotliny Nowotarskiej wznoszą się na grzbiet Pogórza Gubałowskiego. Są to Bańska Niżna - z nowym kościołem parafialnym ogrzewanym gorącą wodą geotermalną, Bańska Wyżna - w której można jeszcze współcześnie spotkać pradawną dzwonnice loretańską, która służyła do odstraszania gradowych chmur oraz położone jeszcze wyżej n.p.m. wioski: Sierockie, Leszczyny i Bustryk czy Ząb. Na południe od Białego Dunajca również w dolinie potoku o tej samej nazwie leży wieś Poronin, w której niegdyś miał bywać sam Lenin, a faktycznie w czasach komunizmu znajdowało się tam poświęcone mu muzeum. Poza tym warto jeszcze odwiedzić wioski położone po wschodniej stronie Białego Dunajca, czyli Dolny i Górny Gliczarów. Pierwsza kojarzona jest powszechnie z ludowym rzeźbiarzem - Wojciechem Kułachem Wawrzyńcokiem, a druga znana jest przede wszystkim z cudnych widoków na Tatry.

«« Powrót do listy miejscowości
 Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    6619





Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2025