E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Nowiny
 Przegląd prasy i nowin
   Zakopane
   Tatry
   Podhale
   Kultura
   Narty
Felietony
Opowiadania
Multimedia
Gastronomia
Fotoreportaże
Dziennikarze PPWSZ
Kalendarz imprez
Pogoda/kamery
Ogłoszenia
Forum dyskusyjne
Redakcja
 Reklama
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane
 nawigacja:  Z-ne.pl » Nowiny

Felietony
Tatrzańska Kapliczka Straceńców
(Liliana Kołłątaj )

strona: 1/5
1 2 3 4 5 
Przeszukiwanie lawiniska (fot. arch. Muzeum Tatrzańskiego)

Cz. III - Biała śmierć

Rok 1909: Tatry

8 lutego - Mieczysław Karłowicz[1], jeden z największych polskich kompozytorów przełomu wieków XIX i XX w., odbywa wycieczkę narciarską w rejon Hali Gąsienicowej i Czarnego Stawu. Zaalamorwany zbyt długą nieobecnością przyjaciela Mariusz Zaruski, pełen najgorszych przeczuć, wyrusza tropami narciarza. Ślady nart urywają się w zwałach skamieniałego śniegu pod stokami Kościelca. Do dziś w miejscu wypadku stoi kamień pamiątkowy z napisem "Non omnis moriar"[2], ustawiony przez przyjaciół Karłowicza. Jak na ironię - orędownik powstania Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego ginie pod lawiną na kilka miesięcy przed rozpoczęciem działalności TOPR (oficjalna data zarejestrowania: październik 1909, ale działało już w lecie tego roku).

Rok 1968: Karkonosze

17 marca - słońce od samego rana, niewielki mróz, wspaniała pogoda, wprost wymarzona do wędrówki. W Białym Jarze schodzą dwie lawiny. Jedna z nich porywa 8 turystów. Cudem ocaleli. Trzy dni później, 20 marca, przy pięknej, słonecznej pogodzie i niewielkim, jednostopniowym mrozie, w rejon Białego Jaru, mimo ostrzeżeń GOPR-u, znów wyruszają dziesiątki turystów. Lawina zasypuje 24 osoby. Udaje się uratować 5 z nich. Ciała pozostałych 19 ofiar odkopywano przez kilka kolejnych dni. Lawina w najszerszym miejscu miała 60 metrów szerokości, ograniczały ją zbocza i las. Natomiast powstałe lawinisko miało długość ponad 600 metrów, a jego wysokość miejscami sięgała 10 metrów; 60 tysięcy metrów sześciennych śniegu o wadze 16,5 tysięcy ton przykryło żleb. Była to największa turystyczna katastrofa lawinowa w Polsce do tamtych czasów.

Rok 2003: Tatry

28 stycznia - Dzień wcześniej, przy II stopniu zagrożenia lawinowego grupa młodzieży z I L.O. w Tychach wraz z opiekunami wybiera się z Morskiego Oka na Rysy. Należą do Uczniowskego Klubu Sportowego "Pion", mają za sobą niejedną górską wyprawę. Zdobywają szczyt i wracają szczęśliwie.

W nocy następuje załamanie pogody, warunki zmieniają się zasadniczo.

28 stycznia wyrusza druga - 13-osobowa grupa. Wracając, podcinają w żlebie lawinę, która porywa ze sobą 11 osób i spadając załamuje lód na Czarnym Stawie. Część osób zostało pod lawiną na stoku, kilkoro lawina wtłacza pod lód jeziora. Poszukiwania ofiar, z udziałem ratowników TOPR i nurków, trwały do 17 czerwca. Zginęło 8 osób: 7 uczniów i 1 opiekun.

Rejon Morskiego Oka jest bez wątpienia najbardziej newralgicznym punktem Tatr w dziedzinie zagrożenia lawinowego. Zdarzają się zimy, podczas których w tej okolicy potrafi jednego dnia zjechać kilkaset lawin, mniejszych lub większych rozmiarów.

Rok 1964: Mont Blanc

"Cofnijmy się jeszcze do 1964 roku. 7 lipca w rejonie Mont Blanc był dniem słonecznym. Na Białą Górę[3] i okoliczne szczyty wspinało się wiele zespołów. Czternastu uczestników kursu przewodnickiego ENSA wchodziło na Auguille Verte granią Grands Montets. Posuwali się wolno, zwartą grupą, po dość płytkim śniegu. Gdy pozostawało im już tylko około 50 metrów do wierzchołka, pod ich ciężarem zsunęła się deska śnieżna. Lawina, którą spowodowali alpiniści, miała zaledwie 30 metrów szerokości i była na 20 centymetrów gruba. Jednak zsuwający się śnieg porwał idących ludzi i zrzucił ich w 800-metrową przepaść. Śmierć poniosła cała czternastoosobowa ekipa. Pośród ofiar znajdowali się m.in. słynny himalaista Jean Bouvier i znany narciarz zjazdowy Charles Bozon."[4]




strona: 1/5
1 2 3 4 5 

«« Powrót do listy wiadomości


 Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    18126





Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024