E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Nowiny
 Przegląd prasy i nowin
   Zakopane
   Tatry
   Podhale
   Kultura
   Narty
Felietony
Opowiadania
Multimedia
Gastronomia
Fotoreportaże
Dziennikarze PPWSZ
Kalendarz imprez
Pogoda/kamery
Ogłoszenia
Forum dyskusyjne
Redakcja
 Reklama
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

Podhale
Janosik - mocarz
 dodano: 12 Stycznia 2007    (źródło: Dziennik Polski - www.dziennik.krakow.pl - 2007/01/12)
Tłum małych artystów (fot. Anna Szopińska)

W Euroregionie - międzynarodowy konkurs.

Cały tłum dzieciaków z polskiej części Euroregionu "Tatry" zjawił się w wczoraj przed południem na krajowym (międzynarodowy później) finale plastycznego konkursu "Janosik - bohater ludowy", w nowotarskiej siedzibie ET.


Ściany dwóch holów i jednej sali wypełniły ich dzieła w formie obrazów, rysunków, malunków na szkle, ceramik, wycinanek, wydzieranek, scenek i wizerunków z plasteliny, wełny, materiału, papieru. Widać, że autorzy dobrze znają życiorys i legendę narosłą wokół mocarza rodem z Małej Fatry, co chciał "równać świat".

Malowali go, jak przeskakuje rzekę, jak kroczy po wierzchołkach gór, jak skacze po czubach smreków, jak z towarzyszami biesiaduje przy watrze, jak wlecze łupy w workach i skrzyniach, jak obdarowują go czarownice, jak skacze przez snop ognia. Pokazywali tatrzańskiego herosa między wiejskim ludem, w sielskim pejzażu, w skalnej pieczarze, w zbójnickim kłabuku na głowie, z ciupagą w dłoni, z rozwianym włosem. Ale i w czułych scenkach z Maryną, która potem zdradziła lubego, wydając go "ziandarom". Pamiętali również o końcu zbójnickiego żywota, przedstawiając, jak Janosik wisi "za poślednie ziobro". Widać, że zbójnicki mit mocno działa na dziecięcą wyobraźnię i łatwo przechodzi w plastyczną wizję, ubiera się w fantastyczne kolory lub ściemnia barwę w szubienicznych epizodach.

Prac na międzynarodowy konkurs różne placówki z obszaru Euroregionu przysłały 525. Ich autorzy to dzieci w wieku 7-10 lat. Przy ocenie dzieł pracowało jury w składzie: Anna Dziubas - artysta plastyk (przewodnicząca), Zdzisława Stefanik - instruktor do spraw plastyki, Maria Bogdał - artysta plastyk i Maria Mateja-Torbiarz - pedagog kultury. Najlepsze malunki, ceramiki, obrazy są teraz eksponowane w siedzibie ET, przy ul. Sobieskiego. Jest to wystawa krajowa, a międzynarodowa zostanie zorganizowana później w Liptowskim Mikulaszu na Słowacji, gdzie międzynarodowe jury wyłoni zwycięzców konkursu i przyzna nagrody.

- Nie zakopujcie telentów... - prosiła małych artystów, odczytując werdykt jury Maria Mateja, a oni z pewnością wzięli to sobie do serca.

Dyplomy rozdawali natomiast Janosik z Maryną - para malownicza jak z pamiętnego serialu Jerzego Passendorfera. Czerwony zbójnicki kłabuk można zwężać i rozszerzać, pasuje więc na każdą głowę. Innych atrybutów - w postaci worów na łupy i skrzyń z talarami - jednak brakło. Może pojawią w Mikulaszu.

Liczba szkół, zespołów szkół i placówek, których uczniowie lub wychowankowie brali udział w konkursie, była imponująca. Są to zespoły szkół podstawowych i gimnazjów w Skrzypnem, Sierockiem, Maruszynie Dolnej, Witowie, Limanowej, Nowem Bystrem; Tatrzańskie Centrum Kultury i Sportu w Zakopanem "Jutrzenka", Młodzieżowy Dom Kultury w Nowym Targu, katolickie szkoły podstawowe w Zakopanem, Czerwiennem i Starem Bystrem; "podstawówki" nr 4, 5, 6 z Nowego Targu oraz z Chochołowa, Czerwiennego, Spytkowic, Raby Wyżnej, Podwilka, Pyzówki, Gliczarowa Dolnego, Łapsz Wyżnych, Jurgowa, Podczerwonego, Tylmanowej, Trybsza, Morawczyny, Knurowa, Szlembarku, Krośnicy, Boru, także SP nr 4 z Zakopanego i SP nr 3 ze Szczawnicy.

Na wystawę do Liptowskiego Mikulasza zwycięzcy będą oczywiście dowiezieni i ugoszczeni tam tak, jak wcześniej w Nowym Targu.

(ASZ)

Dla laureatów - dyplomy od Janosika
(fot. Anna Szopińska)
     
Janosik, Maryna i sprawcy konkursu
(fot. Anna Szopińska)










«« Powrót do listy wiadomości


 Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    2880





Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024