E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Galeria
 GALERIA ZDJĘĆ
   Doliny tatrzańskie
   Impresje fotograficzne
   Impresje górskie
   Jaskinie
   Panoramy tatrzańskie
   Stawy, jeziora, potoki...
   Tatry Bielskie
   Tatry Słowackie
   Tatry Zachodnie
   Tatry Wysokie
   Zakopane
   Inne
   Flora i fauna
Galerie specjalne
 Wasze galerie
   Ostatnio dodane
   Zdjęcia dnia
KARTKI ELEKTRONICZNE
Aktualności
Technika - porady
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

w nazwach
w nazwach i opisach
wszędzie
alfabetycznie:    A  B  C  Ć  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  Z  Ź  Ż  

  Przeglądasz dział: Miejsca (las, osiedle, zbocze, grzeda, zleb
ilość pozycji w dziale: 329
Zmień dział na:
 
Galeria Gankowa
   Galeria Gankowa;   Odegrała ważną rolę w dziejach taternictwa. Pierwsza pewna wiadomość o wejściu na G.G. (z boku, od Wsch. Rumanowej Przełęczy ): Ludwik Chałubiński oraz przew. Bartłomiej Obrochta i Wojciech Roj , pod koniec lat 1870-tych (przy próbie wejścia na nie zdobyty wówczas Ganek). Jednakże już dawniej Stach Sieczka (ojciec przew. Macieja Sieczki ) chodząc za kozicami miał być na G.G. Pierwsze wejście...
więcej
Gankowa Strażnica
   Gankowa Strażnica; Ostatnie ku północy wybitne wzniesienie w długiej pn. grani Małego Ganku , na pn. końcu Pustej Grani , na pn. od Kaczej Turni i Pustych Turni .
więcej
Gąsienicowa Przełączka
   Gąsienicowa Przełączka We wsch. grani Świnicy , między jej gł. wierzchołkiem a Gąsienicową Turnią . Od pd. do G.P. dochodzi znakowana ścieżka, która prowadzi z Zawratu  na Świnicę. Nazwa G.P., stworzona przez taterników, pochodzi bezpośrednio od sąsiedniej Gąsienicowej Turni, a pośrednio od Gąsienicowej Hali  i nazwiska Gąsienica .
więcej
Gąsienicowa Turnia
   Gąsienicowa Turnia Drugorzędne wzniesienie w masywie Świnicy , w środk. części jej wsch. grani, między gł. wierzchołkiem Świnicy a Niebieską Turnią . Pierwsze znane wejście: Stefania Wieniewska  (-Klemensiewiczowa), Zygmunt Klemensiewicz  i Roman Kordys  w 1907. Zimą: Mariusz Zaruski  i towarzysze w 1910. Nazwa G.T., utworzona przez taterników, pochodzi od Gąsienicowej Hali , a więc pośrednio od nazwiska...
więcej
Gąsienicowy Wierch
   Gąsienicowy Wierch lub Gąsieniców Wierch, także Sobczacki Wierch Rozłożyste wzgórze w Zakopanem  na pd. od pd.-zach. części ulicy Kościeliskiej, a na pn. od Księżego Lasu .Nazwy G.W. pochodzą od nazwisk góralskich Gąsienica  i Sobczak.
więcej
Gencjana
   "Gencjana" Hotel i restauracja w wysokim, paropiętrowym budynku murowanym nad brzegiem Łomnickiego Stawu. W tym samym budynku mieści się stacja kolei linowej na Łomnicę.
więcej
Gęsi
   Gęsi lub Białe Skałki.
więcej
Gęsia Szyja
   Gęsia Szyja Lesisto-skalisty regiel między Waksmundzką Polaną  a Rusinową Polaną , stanowiący najwyższe wzniesienie między Doliną Filipką  a dolną częścią Waksmundzkiej Doliny. Z wierzchołka G.Sz. rozległy widok, zwł. na Tatry Biel . i Wys ., należy do najpiękniejszych w Tatrach . Przez G.Sz. prowadzi znakowany szlak turystyczny. Nazwa G.Sz. odnosi się właściwie do wąskiego, wygiętego upłazu na wsch....
więcej
Gęsia Szyja, Skrajna
   Gęsia Szyja, Skrajna Otoczona lasem, ale bezleśna część pn.-wsch. ramienia Golicy , między górnymi odcinkami Niedźwiedziego Żlebu i Pitoniakowego Żlebu, nad Szeroką Doliną . Przez S.G.Sz. przechodzi ścieżka wiodąca z Przełęczy pod Zadnią Kopą kolejno przez Zadnią Gęsią Szyję  i S.G.Sz. na Stary Szałas .
więcej
Gęsia Szyja, Zadnia
   Gęsia Szyja, Zadnia Bezleśny grzbiet w górnej części pn.-wsch. ramienia Zadniej Kopy , otoczony z obu stron lasem lub kosodrzewiną, między Szeroką Polaną a górną częścią Niedźwiedziego Żlebu. Na Z.G.Sz. rozchodzą się trzy ścieżki: na Szeroką Polanę, na Przełęcz pod Zadnią Kopą oraz przez Skrajną Gęsią Szyję  na Stary Szałas .Nazwa Skrajnej i Zadniej Gęsiej Szyi pochodzi od ich kształtu, podobnego do gęsiej...
więcej
Gliczarowskie Pasmo
   Gliczarowskie Pasmo , także Bukowińskie Pasmo, Pasmo Bukowiny, Pasmo Galicowej Grapy. Pasmo wzniesień ograniczające Poroniński Rów (część Podtatrzańskiego Rowu) od pn. Ciągnie się od Poronina (nad rzeką Biały Dunajec) ku wsch. po wieś Białkę Tatrz. (nad rzeką Białką). Dług. G.P. ok. 8 km. Gł. wzniesienia: Galicowa Grapa (982 m), Koślowa Grapa, Grzechów Wierch (960 m), Dziadkówka (997 m). Grzbiet G.P. opada stromo ku pd.,...
więcej
Gliczarowskie Pogórze
   Gliczarowskie Pogórze Szerokie i długie pogórze, które od grzbietu » Gliczarowskiego Pasma obniża się łagodnie ku pn. między rzekami Biały Dunajec i Białka, w kierunku Nowotarskiej Kotliny.
więcej
Gładkie
   Gładkie (-go). Nazwa ta występuje w kilku miejscach w Tatrach i także na Podhalu (np. na Gubałówce ). Zawsze oznacza stosunkowo równe (gładkie) trawiaste zbocze, nigdy zbocze skaliste, ani skały. Jedno Gładkie znajduje się popod Gładką Przełęczą  po stronie Doliny Pięciu Stawów Polskich .
więcej
Gładkie Jaworzyńskie
   Gładkie Jaworzyńskie;  Zbocze to jest od dołu podcięte urwistymi skałami, w których (patrząc z dołu) z prawej strony i wysoko w górze znajduje się wylot Magurskiej Jaskini . Nazwa G.J. jest czasem używana mylnie dla Jaworzyńskich Turni lub Jaworzyńskiej Czuby .
więcej
Gładkie Upłaziańskie
   Gładkie Upłaziańskie; Trawiaste zbocze na pn. i pn.-zach. stokach Upłaziańskiej Kopy (1796 m), ponad zwartą kosodrzewiną . Ku wsch. dochodzi na sam grzbiet długiego pn.-zach. ramienia Ciemniaka w Czerwonych Wierchach . G.U. było niegdyś pastwiskiem dawnej Hali Upłaz i stąd nazwa. Na mapach nieraz przesuwano mylnie nazwę G.U. na Upłaziańską Kopę .
więcej
Głęboki Żleb
   Głęboki Żleb;  Żlebem tym nieraz spadają ogromne lawiny śnieżne , które zasypują szosę i docierają czasem aż do Rybiego Potoku .
więcej
Głęboki Żleb
   Głęboki Żleb;  Jest to najwybitniejszy żleb przecinający znakowaną ścieżkę wiodącą z Polany pod Wołoszynem ku pd. do Drogi Oswalda Balzera (i potem tą szosą do Wodogrzmotów ).
więcej
Głośna Skała
   Głośna Skała;   Nazwa G.S. pochodzi stąd, że jej urwiska głośno i wielokrotnie odbijają echo. Zob. też Głucha Skała .
więcej
Głucha Skała
   Głucha Skała;  Pod G.S., zaraz po przeciwnej stronie drogi jezdnej, płynie Kościeliski Potok . Nazwa G.S. pochodzi stąd, że głos rozmawiających z sobą osób w chwili ich przechodzenia pod ową skałą zostaje zagłuszony szumem potoku. Zob. też Głośna Skała .
więcej
Golica
   Golica lub Golica Bielska, błędnie Holica; 
więcej


Pierwsza [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] »» Ostatnia


Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2025