E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Nowiny
 Przegląd prasy i nowin
   Zakopane
   Tatry
   Podhale
   Kultura
   Narty
Felietony
Opowiadania
Multimedia
Gastronomia
Fotoreportaże
Dziennikarze PPWSZ
Kalendarz imprez
Pogoda/kamery
Ogłoszenia
Forum dyskusyjne
Redakcja
 Reklama
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański» Przegląd prasy i nowin» Kultura

Kultura
Czy miasto może płacić na Organy?
(żródło: Gazeta Krakowska - www.gk.pl - 2009/09/05)

Opozycyjni radni Zakopanego skarżą uchwałę. Chodzi o pomoc gminy w odnowie pomnika. Haniebne jest wspomaganie remontu pomnika ku czci komunistów.
( 5 Września 2009)
„Regle” nagrodzone za osiągnięcia dla kultury
(żródło: Gazeta Krakowska - www.gk.pl - 2009/09/05)

Zespół Regionalny „Regle” z Poronina został wytypowany do nagrody za szczególne osiągnięcia dla kultury regionalnej na terenie powiatu tatrzańskiego. Zespół otrzyma za to 5 tys. zł nagrody.
( 5 Września 2009)
Wywiad z Bartłomiejem Koszarkiem - dyrektorem Domu Ludowego w Bukowinie Tatrzańskiej
(żródło: Redakcja)

Zbój nad zbóje, harnaś nad harnasie, góral z krwi i kości. Bartek Koszarek opowiedział nam o swoich zainteresowaniach, miłości do gór i muzyki.
( 2 Września 2009)
Prawdziwa historia Janosika według Stanisława Sroki
(żródło: Gazeta Krakowska - www.gk.pl - 2009/09/02)

Z prof. Stanisławem A. Sroką, historykiem, autorem książki „Janosik. Prawdziwa historia karpackiego zbója”, rozmawia Katarzyna Kachel.
( 2 Września 2009)
Muzyka i taniec jednoczą górali
(żródło: Gazeta Krakowska - www.gk.pl - 2009/08/28)

Dziś ogłoszenie wyników konkursowych zmagań 18 zespołów góralskich. Przez cały tydzień od rana do późnej nocy Rówień Krupowa rozbrzmiewała muzyką egzotycznych piszczałek, naskich basów, włoskich tamburin, hiszpańskich kastanietów... Żywioł tańca opanował nie tylko wioskę festiwalową, ale i niemal całe Zakopane. Tak świętowali górale z całego świata. Dziś już tylko godziny dzielą nas od ogłoszenia wyników i zakończenia tegorocznego 41. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich.
( 28 Sierpnia 2009)
Wybieramy Najpiękniejszą Góralkę Świata
(żródło: Gazeta Krakowska - www.gk.pl - 2009/08/28)

Obok publikujemy 18 fotografii kandydatek do festiwalowego tytułu „Najpiękniejszej Góralki Świata”. Dzięki Państwa głosom – oddanym za pomocą SMS-ów lub kuponów wrzucanych do urny ustawionej w wiosce festiwalowej – jedna z tych czarujących pań, które z całego świata przyjechały do Zakopanego, otrzyma tytuł „Najpiękniejszej” oraz czerwone korale, symbol urody, wdzięku, a przede wszystkim bogactwa. Piękne góralki czekają dziś na Wasze głosy!
( 28 Sierpnia 2009)
Finisz plebiscytu na najlepszy zespół góralski festiwalu
(żródło: Gazeta Krakowska - www.gk.pl - 2009/08/28)

Zabawa potrwa dziś do godz. 17. Głosować może każda pełnoletnia osoba. OTO ZASADY
( 28 Sierpnia 2009)
Nagrody w konkursie Staicha
(żródło: Gazeta Krakowska - www.gk.pl - 2009/08/28)

Za nami już ogłoszenie wyników i wręczenie nagród laureatom Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Tadeusza Staicha na wiersz o tematyce górskiej. W zakopiańskiej Bibliotece Miejskiej jurorzy – po trudnych obradach – wręczyli autorom najlepszych prac nagrody. W kategorii wierszy pisanych językiem literackim zwyciężyła Marzena Orczyk z Dąbrowy Górniczej (na zdjęciu), zaś w kategorii wierszy pisanych gwarą – Zofia Roj-Mrozicka z Zakopanego. Jury konkursu pracowało pod przewodnictwem Adama Ziemianina. (bol)
( 28 Sierpnia 2009)
Tak powstawał „Janosik”
(żródło: Gazeta Krakowska - www.gk.pl - 2009/08/27)

Przed premierą w Nowym Sączu Agnieszka Holland, Kasia Adamik i Vaclav Jiracek opowiedzieli nam o tym, gdzie powstawał film o Janosiku. Wszyscy zgodnie przyznają, że nowosądecki skansen okazał się niezwykły. Dlaczego – pisze Maria Reuter.
( 27 Sierpnia 2009)
To był sukces kina letniego
(żródło: Gazeta Krakowska - www.gk.pl - 2009/08/27)

To pierwszy sezon wakacyjny z letnim kinem pod Tatrami. Przy pl. Niepodległości w Zakopanem co wieczór spotykały się setki turystów na wieczorne seanse. Bywały dni, że na leżakach i ławeczkach kolejne szlagiery kina gromadziły ponad pół tysiąca osób.
( 27 Sierpnia 2009)
Wioska żyje muzyką!
(żródło: Gazeta Krakowska - www.gk.pl - 2009/08/25)

Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich. Za nami pierwsze konkursowe występy zespołów, które na 41. Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich rywalizują o Złotą, Srebrną i Brązową Ciupagę. Dziś o godz. 17 na scenie zaprezentują się Norwegowie, Polacy z Istebnej, Słowacy i Hiszpanie. W koncercie towarzyszącym zagrają, zaśpiewają i zatańczą grupy z Bułgarii, Nepalu, Rumunii i Gruzji.
( 25 Sierpnia 2009)
X Jarmark Podhalański przeszedł do historii
(żródło: Gazeta Krakowska - www.gk.pl - 2009/08/24)

Zakończyła się sztandarowa impreza Nowego Targu – X Jarmark Podhalański. Chociaż na zorganizowanie jubileuszowej imprezy miasto zdecydowało się przekazać mniej pieniędzy, w związku z trudną sytuacją gospodarczą, to jednak odwiedzający jarmark na pewno tego nie odczuli. Nie zabrakło takich gwiazd, jak Kasia Kowalska czy Maryla Rodowicz. Tłumy przyciągnęła też rekonstrukcja dawnego końskiego targu (na zdjęciu). Rozstrzygnięto tegoroczny konkurs fotograficzny „Jarmark Podhalański w obiektywie”. Wygrał go Jacek Gołdyn. (slow)
( 24 Sierpnia 2009)
Złóbcoki i trombity
(żródło: Gazeta Krakowska - www.gk.pl - 2009/08/24)

Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich Złóbcoki (najstarsze pochodzą z XVII w.), basy, najróżniejsze piszczałki, trombity i dudy podhalańskie, czyli kozy... wszystkie te instrumenty, na których od wieków rodziła się muzyka góralska można (i trzeba!) zobaczyć na unikatowej wystawie w Szkole Plastycznej im. A. Kenara przy ul. Kościeliskiej. Ekspozycja oraz uzupełniająca ją konferencja naukowa traktująca o instrumentach muzycznych w tradycji ludowej i folkowej – towarzyszą tegorocznemu festiwalowi folkloru.
( 24 Sierpnia 2009)
Góralska hulanka w namiocie na Równi
(żródło: Gazeta Krakowska - www.gk.pl - 2009/08/24)

Deszcz nie pozwolił zespołom na korowód. Goście festiwalu na deptaku jeszcze zatańczą. Takiego pogodowego psikusa górale się nie spodziewali! W długoletniej historii festiwalu nie zdarzyło się jeszcze, żeby fatalna aura zmusiła organizatorów do odwołania korowodu ulicami Zakopanego, który oficjalnie rozpoczynał Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich. Wczoraj jednak innego wyjścia nie było.
( 24 Sierpnia 2009)
Pieśni chwały górali
(żródło: Gazeta Krakowska - www.gk.pl - 2009/08/22)

Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich Pełna widownia namiotu i spory tłum na zewnątrz śpiewali, tańczyli, a przede wszystkim gorąco oklaskiwali wspólny występ dwóch zespołów – jamajskiego The Twinkle Brothers oraz góralskiego Trebunie Tutki. Ten niecodzienny koncert „Na folkową nutę” wprowadził publiczność w atmosferę 41. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem, który potrwa aż do przyszłego piątku.
( 22 Sierpnia 2009)
Archiwum
Pierwszy «« (3030-3044)(3045-3059)(3060-3074)(3075-3089)(3090-3104) »» Ostatni


Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2020