E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Nowiny
 Przegląd prasy i nowin
   Zakopane
   Tatry
   Podhale
   Kultura
   Narty
Felietony
Opowiadania
Multimedia
Gastronomia
Fotoreportaże
Dziennikarze PPWSZ
Kalendarz imprez
Pogoda/kamery
Ogłoszenia
Forum dyskusyjne
Redakcja
 Reklama
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański» SNOWBOARD» Historia

Podhale
Natura - zatwierdzona
 dodano: 20 Października 2007    (źródło: Dziennik Polski - www.dziennik.krakow.pl - 2007/10/20)
W dużej części tereny objęte programem Natura 2000 należą do prywatnych właścicieli bądź samorządów (Fot. Agnieszka Szymaszek)

Po myśli ekologów, ale nie właścicieli gruntów.

Mimo negatywnych opinii większości właścicieli gruntów, w tym samorządów z Podhala, Spisza i Orawy w sprawie obszarów Natura 2000 - dyrektywa ptasia - minister środowiska nie ograniczył terenów objętych programem i zatwierdził rozporządzeniem wytyczne unijne - informuje Pracownia na rzecz Wszystkich Istot.


Na razie jednak właściciele gruntów i samorządy nie reagują - z prostej przyczyny: na temat rozporządzenia brak jakiejkolwiek informacji. Właściciele nie mają nawet gdzie zasięgnąć języka, a często nawet nie wiedzą, że ich grunty objęte zostały programem.

Na terenie Podhala, Spisza i Orawy minister zatwierdził program Natura 2000 dla obszarów Tatr, Pienin, Gorców, Babiej Góry oraz Torfowiska Orawsko-Nowotarskiego. To właśnie organizacje ekologiczne najgłośniej mówią o nowym rozporządzeniu ministra. Rozporządzeniu, które jest bardzo korzystne w kontekście ochrony środowiska, ale równie ważne dla niekoniecznie zadowolonych z tego powodu właścicieli terenów, którzy będą musieli zapoznać się z dyrektywami, jakie niesie za sobą program Natura. - Wcześniej obszary zgłoszone do Natury były propozycjami, które minister mógł zatwierdzić, ale nie musiał. Nowe rozporządzenie, które właśnie weszło w życie, to zatwierdzenie tych obszarów, zgodnie z wytycznymi Unii Europejskiej. Wiemy, że objęcie niektórych terenów na Podhalu, Spiszu i Orawie spotkało się z protestami, chodzi zwłaszcza o Torfowisko Orawsko-Nowotarskie - mówi Radosław Szymczuk z Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot.

Torfowisko Orawsko-Nowotarskie włączone zostało do sieci Natura 2000, ponieważ należy do unikatowych i niezwykle cennych pod względem przyrodniczych terenów, m.in. jako obszar specjalnej ochrony ptaków. Występuje tu wiele chronionych gatunków, takich jak cietrzew, głuszec, błotniak zbożowy, derkacz, orlik krzykliwy. Torfowiska są jednym z największych w Polsce tokowisk cietrzewia. Na terenie torfowisk Kotliny Orawsko-Nowotarskiej od wielu lat eksploatowany jest torf. Jest to jedno z głównych zagrożeń dla przyrody - obok melioracji, obniżania poziomu wód gruntowych w wyniku eksploatacji żwiru, wywożenia ścieków i odpadów z gospodarstw, kłusownictwa, ewentualnej zabudowy terenu.

W przeważającej części teren torfowiska należy do prywatnych właścicieli, częściowo - do gmin (Czarny Dunajec, Jabłonka, Nowy Targ) oraz wspólnot leśnych. Władze gminy Czarny Dunajec domagały się ograniczenia obszaru Natura 2000, a przede wszystkim wyłączenia z niego terenów, na których prowadzona jest eksploatacja torfu. Tymczasem - jak podaje Pracownia na Rzecz Wszystkich Istot - o zatwierdzeniu tak ważnego dla właścicieli gruntów rozporządzeniu ministra środowiska, wielu właścicieli gruntów, w tym samorządy jeszcze nawet nie wie.

- Bardzo dziwne, że tak ważna informacja o zatwierdzeniu nowych obszarów Natura 2000 nie została nagłośniona przez Ministerstwo Środowiska. Takie decyzje muszą być przekazywane w odpowiedni sposób dla społeczeństwa. A szczególnie dla najbardziej zainteresowanych grup: właścicieli gruntów, samorządów i inwestorów. Nagminne są sytuacje, że samorządy czy właściciele ziemi nie wiedzą, że ich tereny znajdują się na terenie sieci Natura 2000 - mówi Radosław Szymczuk z Pracowni na rzecz Wszystkich Istot.

(AGN)











«« Powrót do listy wiadomości


 Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    815





Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024