E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Nowiny
 Przegląd prasy i nowin
   Zakopane
   Tatry
   Podhale
   Kultura
   Narty
Felietony
Opowiadania
Multimedia
Gastronomia
Fotoreportaże
Dziennikarze PPWSZ
Kalendarz imprez
Pogoda/kamery
Ogłoszenia
Forum dyskusyjne
Redakcja
 Reklama
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane
 nawigacja:  Z-ne.pl » Galeria tatrzańska» Jaskinie tatrzańskie» Powstanie jaskiń

Podhale
Święta Kinga ponownie patronką
 dodano: 16 Czerwca 2007    (źródło: Dziennik Polski - www.dziennik.krakow.pl - 2007/06/16)
W trakcie uroczystości młodzież przedstawiła inscenizację przybliżającą sylwetkę Świętej Kingi (Fot. Zdzisław Chmiel)

Szkoła Podstawowa nr 1 w Czarnej Górze powróciła do nadanego niegdyś jej imienia błogosławionej, a dziś już świętej Kingi. Społeczność szkolna czekała na przywrócenie imienia sześćdziesiąt lat.


- Taki patron jak święta Kinga dodaje szkole dostojeństwa, powagi i godności. Mam nadzieję, że jej obecność będziemy odczuwać w codziennym życiu szkoły, a młodzież będzie się na niej wzorować - powiedziała dyrektor szkoły Barbara Rzepiszczak podczas uroczystości. Po odsłonięciu pamiątkowej tablicy uczniowie złożyli ślubowanie.

Historia szkolnictwa w Czarnej Górze sięga aż XIX w., kiedy to miejscowość administracyjnie przynależała do państwa węgierskiego. Pierwsza szkoła powstała ok. 1850 r. w prywatnym chłopskim domu. Uczęszczało do niej 49 dzieci, a zajęcia prowadzone były w języku słowackim. W 1863 r. wybudowano pierwszy budynek szkolny - szkoła była wówczas 6-klasowa. Od 1904 r. aż do zakończenia I wojny światowej nauka odbywała się w języku węgierskim. W 1911 r. rząd węgierski nakazał wybudowanie dwóch szkół w Czarnej Górze - jedną z nich, Pod Górą, oddano do użytku w 1914 r. (obecna SP nr 2), a rok później szkołę Za Górą (obecna SP nr 1). Wieś podzielono na dwa rejony szkolne. Po zakończeniu I wojny światowej i odzyskaniu niepodległości ta część Spisza została włączona do Polski. Od razu rozpoczęto organizowanie polskich szkół - szkole Pod Górą nadano imię Królowej Jadwigi, a szkole Za Górą Świętej Kingi. Obydwie patronki były księżniczkami węgierskimi, które mieszkały w Polsce i odegrały ważną rolę w historii naszego kraju. Ciekawostką jest fakt, że szkole Za Górą nadano od razu imię Świętej Kingi, choć oficjalnie była ona tylko błogosławioną.

Szkoła do II wojny światowej była sześcio-, a potem siedmioklasowa z językiem polskim. Pracę szkoły przerwał wybuch II wojny, kiedy to Czarna Góra została wcielona do państwa słowackiego, a językiem wykładowym znowu stał się słowacki. W czasie wojny w budynku szkolnym stacjonowały wojska niemieckie. Po zakończeniu wojny powstała nowa, czteroklasowa szkoła, w której uczył jeden nauczyciel. Od 1955 r. jest to znów szkoła siedmioklasowa, ale dopiero w 1959 r. rozpoczęła się tu nauka w języku polskim.

W latach 1990-93 prowadzona była w szkole nauka języka słowackiego, ale ze względu na brak chętnych została zaniechana. W październiku 2000 r. Czarna Góra obchodziła 150-lecie istnienia szkoły. Obecnie do szkoły uczęszcza 60 dzieci, a uczy ich 9 nauczycieli. W ciągu ostatnich lat dzięki staraniom władz gminy Bukowina Tatrzańska i ówczesnego wójta Józefa Milana Modły wykonano wiele remontów, powstała sala gimnastyczna, ogrodzenie i boisko szkolne. Wykonano także nowy dach oraz przeprowadzono remont kanalizacji. Od kilku lat szkoła posiada własne głębinowe ujęcie wody. (ZC)











«« Powrót do listy wiadomości


 Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    1202





Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024