E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Nowiny
 Przegląd prasy i nowin
   Zakopane
   Tatry
   Podhale
   Kultura
   Narty
Felietony
Opowiadania
Multimedia
Gastronomia
Fotoreportaże
Dziennikarze PPWSZ
Kalendarz imprez
Pogoda/kamery
Ogłoszenia
Forum dyskusyjne
Redakcja
 Reklama
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański


   Nowe Bystre (Zakopane)
Informacje ogólne

  O miejscowości  
  Dojazd / okolica  
  Lato  
  Zima  
  Turystyka  

Orientacyjne położenie Nowego Bystrego (mapka udostępniona przez Studio Acord)
W dolinie Bystrego Potoku.

Nowe Bystre to malowniczo położona wieś w dolinie Bystrego Potoku, pomiędzy grzbietami Pogórza Gubałowskiego. Wioska znajduje się w dość głębokiej dolinie, podobnie jak sąsiadująca z nią od północy wioska Ratułów. Z pozostałych trzech stron świata otoczona jest wysokimi grzbietami: od zachodu Szeligowskim Wierchem, który oddziela Nowe Bystre od Dzianisza, od południa grzbietem Gubałówki i Butorowego Wierchu, na zboczach których rozłożone są Kościeliska i Zakopane zaś od wschodu sąsiaduje z najwyżej położoną polską wsią Zębem, oraz nieco niżej położonymi Bustrykiem i Czerwiennym.

Osada ta została założona w II połowie XVII w. Pierwotnie była częścią Rogoźnika - Starego Bystrego, a po wyodrębnieniu się w samodzielną miejscowość dla odróżnienia od tamtej otrzymała nazwę "Nowe Bystre".

Bystrzanie szczycą się wybudowanym w 1870 r. drewnianym kościółkiem parafialnym pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela, który w ostatnim czasie został gruntownie odnowiony i wraz z terenem przyległym stanowi dużą atrakcję turystyczną.

W Nowym Bystrym warto odwiedzić nie tylko centrum wioski, ale również nieco dalsze okolice, np. okalające ją wzgórza, usiane przydrożnymi krzyżami i kapliczkami, podzielone dziewięcioma potokami, które tworzą Bystry Potok. Na wschód od wioski znajduje się wzgórze Gawronówka (966 m n.p.m.), pod którym znajduje się należący do wioski Ząb przysiółek Jarosy. Na południe od wsi znajdują się gęste lasy pokrywające północne stoki Gubałówki, za to bardziej widokowe zdają się być grzbiety położone na zachód od wioski: położony na wysokości 1022 m n.p.m. Wierch Trzy Kopce oraz nieco niższy Wierch Szeligowski (964 m n.p.m.).

W ramach tzw. Tatrzańskich Wici - serii imprez folklorystycznych organizowanych w okresie wakacji, w różnych miejscowościach Powiatu Tatrzańskiego, w Nowym Bystrym odbywa się rokrocznie święto pasterskie "Osod", które podkreśla pasterskie tradycje i związane z tą dziedziną gospodarki przetwórstwo nabiału wykonywane do dzisiaj na terenie Nowego Bystrego. W ramach tej imprezy można np. przyjrzeć się, w jaki sposób formuje się oscypki.

żródło:
Opracowanie własne www.z-ne.pl
«« Powrót do listy wiadomości
 Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    12761





Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2025